Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


İsa Yusuf Alptekin

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

İsa Yusuf Alptekin

İsa Yusuf Alptekin Müslüman Türklerin beşiği olarak adlandırılan Türkistan’ın Doğu kısmında yer alan ve maalesef hala Kızıl Çin’in esareti altında bulunan Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetine bağlı Yenihisar şehrinde 1901 yılında dünyaya geldi. İsa Alptekin milli, dini ve insani bakımlardan çok şerefli bir dava olan “Türklük davasında” maddi ve manevi her çeşit fedakârlıklara, mahrumiyetlere ve zorluklara katlanmış bir şahsiyettir. Ailesi ve dava arkadaşlarından yüzlerce kurban veren Alptekin, Rus ve Çin emperyalistlerinin gerek tehdit, gerekse tatlı okşamaları karşısında katiyen tereddüt göstermeyerek insanüstü bir azim, irade ve sabırla devamlı olarak bu iki kutba karşı mücadelesinden vazgeçmemiştir.

Çin meclisinde, siyasi mücadele yoluyla Doğu Türkistan’ı temsil etmeye çalışan İsa Yusuf Alptekin, Doğu Türkistan temsilcisi olarak görev aldı. Daha sonra Doğu Türkistan’a dönen Alptekin, sırasıyla Doğu Türkistan Hükümeti Genel Sekreteri, Uygur Kültür cemiyeti ve Doğu Türkistan Gençlik Cemiyeti Başkanlığını yapmıştır.

Mao’nun Çin’de 1949 yılında gerçekleştirdiği Kızıl Devrim’e kadar bu şekilde süren mücadelesi, Çin’in komünist yapıya geçmesiyle birlikte yerini korkuya, acıya ve zulme dönüştürmüştür. Kızıl Çin’de komünist dönemle beraber başlayan etnik soykırım ve zulüm etkisini en fazla Doğu Türkistan’da göstermiştir. Yapılan zulüm ve sinsi asimile taktikleri ile başlayan acı en sonunda Çin’in en büyük işkence hanelerinde sona ermeye başlamıştı.

Yapılan işkencelerde Kızıl Çin özellikle Doğu Türkistan’ın milli ve dini kimliğini değiştirmeye çalışmış ve bu yönde bir politika izlemişlerdir. Doğu Türkistanlılara sürekli olarak dinlerini değiştirtme ve kimliklerini inkâr etmeleri yolunda baskılar yapılmış, akla hayale gelmeyecek işkencelerle Sırpların Bosna- Hersek’te yaptıklarından daha acımasızca bir zulüm uygulamışlardır.

Hayatta kalan Doğu Türkistanlılar ise Çin’den gelen göçmenlerin bölgeye yerleştirilmesi yoluyla, Kızıl Çin asimile oyununun ilk adımını atmaya başlamıştır. Daha sonrada Kızıl Çin asimile hareketine Doğu Türkistanlıların kullandıkları alfabeyi değiştirme yoluna gitmiş ve kültürel asimilasyon yoluyla diğer bölgelerde yaşayan Türklerle bağ kurulması engellenmeye çalışmıştır.

Alptekin ülkeyi terk ederek başlayan anayurdundan ayrılma macerası ilk önce 1949 yılında Keşmir’de başlamıştır. 1954 yılına kadar burada kalan Alptekin daha sonra Türkiye’ye gelmiştir.

Mücadele merkezini Türkiye olarak belirleyen Alptekin burada Kızıl Çin’de ve SSCB’de bulunan Türk esirlerin durumlarıyla ilgili tüm dünyayı bilgilendirmiş, Kızıl Çin’in bölgede uyguladığı insanlık dışı uygulamaları ve tatlı dillerinin ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Ölümüne kadar Doğu Türkistan davasında Türkiye’nin de taraf olmasını isteyen ve bunu sıklıkla dile getiren Alptekin, Doğu Türkistan davasını duyurmak adına ziyaret ettiği ülkelerdeki üst düzey yetkililerle görüşmüş ve dünya kamuoyunda bu konunun yer alması için sürekli mücadele vermiştir.

Mücadele azminden hiçbir şey kaybetmeyen İsa Yusuf Alptekin’in 1991 yılında söylediği “90 yaşıma geldim, gözlerimi kaybettim. Fakat içimdeki mücadele azmi ve Doğu Türkistan’ın istiklaline kavuşması arzusundan hiçbir şey kaybetmedim” sözü bu büyük mücadelesini en iyi şekilde anlatmaktadır.

İsa Yusuf Alptekin 17 Aralık 1995 yılında Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mücadelesinden asla vazgeçmeyen kişiliğiyle biz Türk Milliyetçilerinin gönlünde ayrı bir yer edinmiş ve son nefesine kadar savunduğu “Bağımsız Doğu Türkistan” davasını asla unutmayacağız.

Türklük mücadelesi veren, uzun süre Çin zindanlarında esaret altında kalan İsa Yusuf Alptekin’i rahmet ve minnetle anıyoruz.

Son Güncelleme: Cumartesi, 17 Aralık 2016 11:49

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas'ın Oğlu
Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ikinci bölümü, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2086
mod_vvisit_counterDün4775
mod_vvisit_counterBu Hafta13888
mod_vvisit_counterGeçen Hafta38476
mod_vvisit_counterBu Ay2086
mod_vvisit_counterGeçen Ay161449
mod_vvisit_counterToplam20525589

Şimdi: 39 misafir var.
IP: 3.237.71.23