Alain Diyor ki :

Büyük başarılar kişiyi aptallaştırmadığı takdirde kişi alçakgönüllü olur.


KUTALMIŞOĞLU GAZİ SÜLEYMAN ŞAH

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

KUTALMIŞOĞLU GAZİ SÜLEYMAN ŞAH
(1045 – 05 Haziran 1086 )

Anadolu’yu baştan başa fetheden ve bir Türk yurdu haline getiren Türk yiğididir. Babası, Kutalmış; dedesi, Arslan Yabgu; büyük dedesi, Selçuk Bey’dir.
Malazgirt savaşına katılan Gazi Süleyman Bey, Alparslan’ın isteği üzerine, kahraman arkadaşları ile birlikte Anadolu’nun fethi için görevlendirildi. Artuk, Tutuş, Dânişmend, Saltuk Beyler de, akıncı bölükleriyle çeşitli bölgelere gönderildi. Anadolu’nun bir Türk ülkesi olmasında bunların payı da büyüktür.
Anadolu’daki fetih ordusu, Kayseri civarında Bizans ordusuyla yaptığı savaşı kazandı Konya ile birlikte bütün orta Anadolu’yu fethetti. 1075′te de mühim bir Bizans şehri olan İznik ve havalisini ele geçirerek, oraya yerleşti.
Alparslan’dan sonra Selçuklu tahtına çıkan Sultan Melikşah, 1077′de Gazi Süleyman Bey’i Anadolu sultanı olarak ilan etti. Böylece, İznik merkez olmak üzere Anadolu Selçuklu devleti kurulmuş oldu. Askerlerine ve halka son derece iyi davranan ve adaletle iş ören Süleyman Şah Müslüman olmayan yerli halkın da takdirini kazanmıştı. İç isyanlar ve kötü idare yüzünden perişan olan yerli halk, huzura kavuştu. Azerbaycan, Türkistan ve Horasan’dan on binlerce Türk Anadolu’ya göç etmeye başladı.
Süleyman Şah 1082 yılında Çukurova’ya girdi Tarsus ve Adana’yı aldı. O’nun en büyük arzusu Antakya’yı ele geçirmekti. Bu maksatla yola çıktı. Kimseye belli etmeden 13 Aralık 1084 günü Antakya önlerine geldi ve ani bir hücumla şehri ele geçirdi. Şehrin büyük kilisesini camiye çevirdi. İlk cuma namazında 120 müezzin bir ağızdan ezan okudu. Süleyman Şah şehrin ahalisine çok iyi davrandı ve şehri baştan başa imar ettirdi.
Süleyman Şah’ın kumandanlarından Buldacı Bey, 1085 başlarında Maraş, Elbistan, Göksun ve Besni kalelerini fethederek bu bölgeleri Süleyman Şah’a bağladı. Çaka Bey İzmir’i fethetti; orada büyük bir donanma kurarak, adaların fethine çıktı. Gümüştekin Bey ise Urfa ve Antep çevresini fethetti.
1085′e doğru Anadolu’da kuvvetli bir devlet doğmuştu. Aynı yılın baharında Halep kuşatıldı. Halep emiri, Büyük Hakan Melikşah’a mektup yazarak, şehri kendisine teslim edebileceğini, Süleyman Şah’ı buradan çekmesini istedi. Ondan bir haber çıkmayınca, Melikşah’ın kardeşi, Suriye Meliki Tutuş’a haber göndererek, şehri teklif etti. Sultan Tutuş, teklifi kabul ederek, Halep’e geldi. Beraberinde Gazi Artuk Bey’de vardı.
İki Türk beyi, bir Arap’ın oyunu ile, karşı karşıya geldi. İki ordu 5 Haziran 1086′da Halep yakınlarında savaşa tutuştu. Muharebenin en şiddetli anında bir kısım askerler Süleyman Şah’ın safını terk ederek karşı tarafa geçtiler. Bunun üzerine Süleyman Şah’ın ordusu bozuldu. Kendisi de muharebe meydanında vuruşurken şehit düştü. Cenazesi büyük bir cemaatle kılınan cenaze namazından sonra Halep kapısında defnedildi. Kabri şu an Suriye sınırları içerisindeki Caber Kalesi’nde olup, bu büyük şehit, ay-yıldızlı Türk bayrağının gölgesinde yatmaktadır.

Hamza Eravşar

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ÇANAKKALE İÇİNDE
Türkiye Türklerinin Çanakkale Destanı, 128 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2194
mod_vvisit_counterDün9234
mod_vvisit_counterBu Hafta24889
mod_vvisit_counterGeçen Hafta46766
mod_vvisit_counterBu Ay172835
mod_vvisit_counterGeçen Ay209862
mod_vvisit_counterToplam18834559

Şimdi: 131 misafir, 93 bots var.
IP: 3.234.245.125