Albert Einstein Diyor ki:
 
Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.

 

 


MİMAR DAVUT AĞA

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

MİMAR DAVUT AĞA

Mimar Davud Ağa (? – 1599), Mimar Sinan’ın kalfalarından olup, Sinan’ın vefatından sonra Osmanlı Devleti’nin baş mimarlığına getirilmiştir olan Türk mimardır.

Hasbahçe’de yetişip Kağıthane suyolu nazırlığından başmimarlığa yükselen Davud Ağa, 1570′li yıllarda Mimar Sinan’ın kalfasıydı. Büyük selin İstanbul’u tahrip etmesinden sonra yıkılan köprü ve kemerleri onardı. Selimiye Camii, Valide Camii inşasında çalıştı. 1585′de Fatih’te Mehmed Ağa Camii’ni inşa etti. 1588′de Sinan’ın ölümüyle boşalan baş mimarlığa getirildi.

Fatih’deki Nişancı Boyalı Mehmed Paşa Camii’ni tamamladı, İncili Köşk ve Sepetçiler Köşkü’nün inşasında bulundu, Topkapı Ahmed Paşa Camii inşasına katıldı, Takyeci Camii ile Cerrah Mehmed Paşa Camii’ni inşa etti. 1595′te III. Murat’ın Ayasofya’daki türbesini yaptı. 1599′da vebadan vefatından bir ay önce Yeni Camii’nin temelini attı, inşasına başladı.

Eserlerinde Sinan’ın sanatı devam eder. Mehmed Ağa Camii (Fatih Çarşamba), Cedid Nişancı Mehmed Paşa Camii (Karagümrük’te), Mesih Mehmed Paşa Camii (Karagümrük), Cerrah Mehmed Paşa Camii, Yeni Camii (Bahçekapı) büyük cami eserleridir. Camilere adını veren Mehmed Ağa ve Mehmed Paşa’ların türbelerinden başka, Sinan Paşa, Gazanfer Ağa, Siyavuş Paşa, III. Murat’ın türbelerini de yapmıştır.

Eserleri

Cerrah Mehmed Paşa Camii

Koca Sinan Paşa Külliyesi

Sepetçiler Kasrı

Yeni Camii

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KÜÇÜK AVCI
Altay Türklerinin Mağday Kara destanı, 111 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2228
mod_vvisit_counterDün4775
mod_vvisit_counterBu Hafta14030
mod_vvisit_counterGeçen Hafta38476
mod_vvisit_counterBu Ay2228
mod_vvisit_counterGeçen Ay161449
mod_vvisit_counterToplam20525731

Şimdi: 48 misafir var.
IP: 3.237.71.23