Oruç Baba Der ki:

Ellerimin ne kadar soğuk olduğunu söylediğinde onun beni, benim de onu sevmediğimi anladım. Çünkü eğer ortada bir kusur varsa; yanmayan ateş kadar, ateşi yakamayan da kusurludur.


Nifak... Romanı Hakkında Açıklama ve Bir Okuyucu Yorumu

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

BİR OKUYUCU YORUMU:

 

Sevgili yazar abim, öncelikle seni tanımaktan şeref duydum. İmzalı olarak gönderdiğin hediyelerini aldım, çok teşekkür ederim, ömrümün sonuna kadar saklayacağım. Nifak'ı hemen okudum, hem de elime bir alışta. Başları biraz sıkıcı gelse de sonradan akıcı uslüp ile toparlanmış. Yanlız öyle gürültülü ortamda okunacak bir eser değil ya da yorgun kafayla. Mutlaka dikkat isteyen felsefik öğeler yüklü. Baştan ön yargılı olduğumu biliyordun sen abi, dediğim gibi o dönemin ben hep sol kesimini okumuştum. Çünkü ben hayata sol pencereden gülümseyerek bakıyorum. :) Bu sebeptendir ki sağı anlatan kitabı elime aldığımda solu kötüleyeceğini düşünmüştüm lakin morardım. Aksine kardeşliği, dostluğu anlatan bir esermiş. ben her kitabın en güzel sözünü seçerdim, sizin de sayfa 128'deki “Başlatma sağına soluna, ben arkadaşımı kaybettim, bedenimden bir parça gitti .” diye geçen paragrafınızı seçtim, ne kadar anlam yüklüdür o öyle, herkes sizin gibi düşünse bu ülkede kavga kalır mı? Aslında yaşanılası ne kadar güzel bir memleketimiz var dimi yeter ki ortak noktalarımızın farkına varalım. Bir başta bir sonda anlatım uslübunuz da ayrıca etkileyiciydi, yani nasıl desem önce öldüğünü söylemişsiniz sonra nasıl olduğunu anlatmışsınız, şahsen beğendim.Kısacası günümüzü de anlatan evrensel bir eser olan kitabınız alanında bir ilk, herkese tavsiye deceğim, müsadenizle ben diğer eserinizi de okuyacağım, onunla ilgili eleştirimi de atarım. Sevgiyle kalın... Muratların, Denizlerin, Mahirlerin, Erdalların, Mustafa Pehlivanoğullarının, solcuların, sağcıların, dincilerin, dinsizlerin  katledilmediği bir dünya dileğiyle ...

Mustafa Dede

Nifak... romanını temin etmek için Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine yazmanız rica olunur.

 

 

 

N

İ

F

A

K…

 

                                                       

 

ÖMER FARUK HÜSMÜLLÜ  

                                                          

Kasım-1979-Göztepe

 

 

 

 

 

“Gençler! Emperyalist tuzaklara düşmeyin...”

                                                           Oruç YILDIRIM

 

Bu  kitabın  her türlü yayın  hakkı,  kitabın  yazarı  Ömer  Faruk HÜSMÜLLÜ’ye aittir, tüm  hakları saklıdır.  Kitabın tamamı veya bir kısmı 5846 sayılı yasanın hükümlerine göre, kitabı yayınlayan yazarın izni olmaksızın elektronik, mekanik, fotokopi ya da herhangi bir kayıt sistemi ile çoğaltılamaz, yayınlanamaz, depolanamaz.

 

 

 

        

 

                   N İ F A K…

     

         Ömer Faruk HÜSMÜLLÜ

 

 

                       ISBN

                 

           978-605-88051-1-8

 

            

         

               BASKI VE CİLT

 

Selçuk Üniversitesi Basımevi KONYA

  

                  0332 241 18 47

 

                Birinci Baskı-2011

 

Roman Hakkında Açıklama:

 

Sayın okur!

*Bu roman 1979 yılında yazılmıştır.

*Birçok yayınevine gönderilmiş olmasına rağmen “basılabilir” oluru alamamıştır.

*O nedenle 8-9 senedir internet ortamında yayımlanmıştır.

*Yaklaşık 100.000’in üzerinde tıklanmıştır.

*Kaç kişi tarafından okunduğunu ise bilmek , takdir edersiniz ki mümkün değildir. Çünkü tıklamaların kaçının okumaya dönüştüğünü tahmin etmek çok zor.

*Çok sayıda övgü almış, ama yergi almamıştır.

*1980 öncesi Türk Gençliği’nin yaşadığı dramı bir ülkücü gencin yaşantısından hareketle anlatmaktadır.

*Bu dönemdeki solcu gençlerin yaşadıkları acıları yansıtan çok sayıda roman sonradan yazılmıştır.

*Ancak ülkücü gençlerle ilgili romanların sayısı bir elin parmakları kadar bile değildir.

*O nedenle bu roman sözünü ettiğimiz alanda yazılmış eserlerin ilklerinden birisidir.

*1980 öncesi gençlik üzerinde oynanan oyunların günümüzde de sahnelenmek istendiğini görerek onları bu romanla uyarmak istiyorum.

*Çünkü ister sağcı, ister solcu ister ülkücü, isterse devrimci olsun, onların hepsi bizim çocuklarımızdır.

 

 

Yorumlar  

 
#1 Bünyamin Durali 14-05-2011 23:52
Ne yalan söyleyeyim: Mustafa Dede kardeşimizin samimi duygularından gözlerim yaşardı. Üstelik, bir kaç dil ve yazım yanlışını saymazsak (onlara burada değinmeyeceğim, gerekmez), meramını ışıklar saçan bir üslupla, pırıl pırıl bir Türkçeyle anlatmış.

Mustafa, kendisine dayatılmak istenen tabuları yıkmaya, belletilmeye çalışılan putları söküp atmaya, besbelli ki iyiden iyiye kararlı. Bu kafa açıklığı, bu gönül genişliğiyle, kısa zamanda, eminim ki, tüm dogmaların(ın) hakkından gelecek.

Mustafa, meselenin düğüm noktasının, dünyaya ve insanlığa "sağcılık-solculuk" kutuplaşmaların ı körükleyen şablonlar dışından bakmakla çözüleceğini kavramış görünüyor. Meselenin bam teli, insanlığın evrensel içerikli düşünsel ve duyarlıksal zenginliklerini titizlikle savunmaktan geçiyor artık, bunu da algılamış bence.

Hepimizi kuşatan soru, şu kadar net ve şeffaftır artık: Demokrasiden yana mıyız, değil miyiz?

Demokrasiden yana olanların (demokratların) içinde de, siyasal yelpazenin sağlı-sollu bütün kanatlarından insanlar var; demokrasi düşmanlarının (otoriter-totaliter zihniyetlilerin ) içinde de.

O hâlde: Turnusol kâğıdımız, mihenktaşımız, demokrat olup olmadığımızdır; sağcı veya solcu olduğumuz değil.

Mustafa'nın şu cümlesi, bir demokrasi türküsü gibi yansıdı bana: "Muratların, Denizlerin, Mahirlerin, Erdalların, Mustafa Pehlivanoğullar ının, solcuların, sağcıların, dincilerin, dinsizlerin katledilmediği bir dünya dileğiyle ..."

Bu güzelim, bu erdemli dileklere hepimiz katılıyoruz, sevgideğer Mustafa.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SİHİRLİ DÜRBÜN
Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluş Destanı, 92 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün617
mod_vvisit_counterDün10577
mod_vvisit_counterBu Hafta35822
mod_vvisit_counterGeçen Hafta33116
mod_vvisit_counterBu Ay114968
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21219386

Şimdi: 40 misafir var.
IP: 18.204.42.98