Bacon Diyor ki :

Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır...


25. Kare Subliminal Reklamcılık

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Gözlerimiz saniyede 24 kare algılayabiliyor.Gördüğümüz 25. kare ise direk bilinçaltımız tarafiından algılanıp kayda alınıyor.Bu sistemle yapılan reklamcılığın ismi ise Subliminal Reklamcılık.Bu konuyu örneklemem gerekirse tv de bir film izliyorsunuz 1960 yılında Amerika’da bulunan takistoskop denilen bir cihaz sayesinde reklamcılar bu filmin 25. karesini oluşturup '' coca cola iç ! '' yazısını koyuyorlar. Sizin de canınız o anda kola çekiyor.Bu uygulama Amerika ve Rusya'da yasaklanmış fakat Türkiye'de henüz bu konuda bir yasaklama bulunmuyor.

Reklam verenler Derneğinin yaptığı bir araştırma sonucu Türkiye'de de bu uygulamaya başvuran firmalar bulunuyor fakat bu reklamlar yayından kanuni bir yasaklaması olmadığından kaldırılamıyor. Bilinçaltı bunu nasıl algılıyor derseniz Bilinçaltı dediğimiz şey, bilincin binde 999’unu oluşturuyor. Yani biz şu anda beni binde 1 seviyesinde görüyoruz.

Gözün fovea hareketleri bizim şu anda görmediğimiz şeyleri de görüyor. Göz devamlı bir tarama içinde. Tarıyor ve aldığı bilgileri bilinçaltına atıyor. Biz, normal şartlarda gözümüzün fovea hareketleriyle beynimizde depolanan şeylerin çok azını hatırlıyoruz. Ama mesela markete gittiğimizde 10 tane deterjan arasından 1 tanesini çekip alıyoruz. Yani gördüğümüzün ve de duyduğumuzun farkında olmadığımız şeylerin, bilinç yüzeyine çıkarak bize o malı satın aldırması söz konusu.

Göz 25. kareyi görmüyor ama saniyenin 3 binde biri gibi bir zaman aralığında bu görüntü bilinçaltına ulaşıyor. Bu gizli mesajlar sayesinde, insanların bir irine yönelimleri temin ediliyor. Mesela bir içki reklamında gözle göremediğimiz '' You buy ! '' : '' Satın al ! ''  komutu yer alıyor.

Tekrar ilgi çekici bir örnek vermemiz gerekirse;

5 Temmuz 1971 tarihli Time’ın arka kapağında çıkmış Gilbey’s London Dry Gin reklamı. Reklamda bardaktaki buzlar üzerinde '' sex '' yazıyor.Bu reklam sayesinde Gilbey’s’in 1.5 milyon dolarlık satış yaptığı tespit edilmiş. Bunun üzerine reklamla ilgili bir araştırma yapılmış. Bu reklam deneklere gösterildiğinde yüzde 60’ı reklamın kendilerinde uyandırdığı etkiyi ‘doyuma ulaşma’, ‘sex düşkünlüğü’, ‘heyecanlanma’, ‘romantizm’, ‘duyguları okşayıcı’ gibi ifadelerle tanımlamış. Reklamın gizli mesaj içermeyen versiyonu ise denekler tarafından bu şekilde tanımlanmamıştır. 

Bir başka örnekse Camel sigarasının yaptığı uygulama: Camel bunu 1913 yılında yapmış. Bu ilmin 96 yıl önce Amerika’da çıkmış olduğunu gösteriyor. Bunu, muhtemelen, artık logomuz diyerek kabul ettirmiş olabilirler. Camel’ın yasaklanmış reklamı Camel satışlarını yüzde 5’ten yüzde 32’ye çıkarmıştı. Smooth character adındaki reklam kampanyasıyla Camel 1990’da sigara içmeye başlayan gençler arasında tercih edilme oranını 1.5 yıl içinde yüzde 32’ye çıkardı. Camel bilinçaltı reklamını çok iyi kullanmış bir marka. Deve figürünü artık nerede görürsek görelim beyin bunu Camel’le ilişkilendiriyor ve Camel'daki gizli mesaj ise Camel’in tek hörgüçlü devesinin ön bacağında dik duran bir erkek figürü. Dikkatli bakıldığında bu erkek figürünün çıplak olduğu görülecektir.

Reklamcılığın dışında çok daha değişik iddialarda ortaya atılıyor.Subliminal mesajı bazı sarkıcılarında şarkılarında kullandığı iddia ediliyor.Beatles üyesi Paul Mc Cartney'in 35 yıl önce trafik kazası ile öldüğü Beatles'in bir şarkısını tersten çalındığında "Paul is dead"(paul öldü) mesajı ile öğrenilmiş.Veya Led Zeppelin'in Stairaway To Heaven tersten çalındığında şeytana övgüler içeren mesajlar olduğu iddia ediliyor.Aynı şekilde Britney Spears’ın bir şarkısının içinden bile "Ben o kadar da küçük değilim, bana her istediğini yapabilirsin" gibi gayet şehvetengiz mesajlar çıkmış. "

Sonuç olarak bildiğimiz ve her zaman gördüğümüz şeylerin aslında göründüğünden biraz daha farklı olduğunu söylemek çok da yanlış değildir diye düşünüyor ve bakmakla görmek arasında fark vardır diyorum.(Alıntı)

Son Güncelleme: Cuma, 13 Mayıs 2011 18:20

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAYADAN DOĞAN KIZ
Hakas Türklerinin Altın Arığ Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2003
mod_vvisit_counterDün2938
mod_vvisit_counterBu Hafta4941
mod_vvisit_counterGeçen Hafta49499
mod_vvisit_counterBu Ay143093
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21247511

Şimdi: 85 misafir var.
IP: 3.239.233.139