Bernard Shaw Diyor ki :

Aptallar, utanılacak bir şey yaptıkları zaman mazeret diye o işi her zaman yaptıklarını söylerler.


Duygusal Ben- Merkezcilik

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

    alt Karşınızdakinin haklı olduğunu düşünebilirsiniz, onun bakış tarzını kavrayabilirsiniz. Ama bir de onun neler hissettiğini anlamalısınız.Karşınızdakinin duygularına kapalı kalıp yanlıca kendi duygularınızı fark ettiğinizde duygusal ben-merkezcilik sergilemiş olursunuz.

     Bazı beyler eşleri ağladığında, bunu gereksiz buluyorlarsa  ‘Hanım, bunda ağlayacak ne var? ‘ derler.Böyle söylediklerinde, farkında olmadan, bir insanın ağlaması için mantıklı/ makul nedenler bulunması gerektiğini ifade etmiş olurlar.Oysa, bütün duygusal davranışlar gibi ağlama da öznelbir değerlendirmenin sonucudur.

     Bir öğrenci ‘Ders çalışmak beni sıkıyor.’ Dediğinde annesi/  babası ‘Biz senin yaşındayken hiç sıkılmazdık;sıkılma, bu senin istikbalin’ derlerse, bu sözleri duygusal ben- merkezciliğin ürünüdür.Anne-baba çocuğun, kendine özgü, öznel duyguları olabileceğini  düşünmemektedir, onun duygularına benzer duygusal yaşantı geçirememekte, kısacası çocuklarıyla empati kuramamaktadırlar.

    Eğer ders çalışmaktan sıkıldığını söyleyen çocuğa ‘ Sen ders çalışmaktan sıkılıyorsun.’ Şeklinde basit mesaj verseler, bu mesaj ben- merkezcilikten uzak olurdu.

    Çocuğunuza ‘Çalışmaktan sıkılıyorsun.’ Derseniz çalışmaz diye endişe edebilirsiniz. İyi de, ‘Çalış!’ dediğiniz zaman zaten çalışmıyor. Bari ‘sıkılıyorsun!’diye empati kuararak söze başlayın da aranızda bir diyalog kurulma ihtimali artsın.

    Bu konuda son olarak şunu belirtmekte fayda var.Fiziksel, zihinsel, duygusal ben- merkezcilik, birbirlerinden tamamen bağımsız şeyler olmayıp birlikte işleyen yapılardır. İçlerinden birini sergilediğimizi fark ettiğimizde, diğerlerini azaltma şansımız artar.

 

Prof. Dr. Üstün DÖKMEN- Küçük Şeyler 

Son Güncelleme: Pazar, 02 Ekim 2011 16:00

 

Yorumlar  

 
#1 Ömer Faruk Hüsmüllü 24-05-2011 13:07
Empati kurma sadece aile, arkadaş ve dostlarımız ile değil bir sorunla karşılaşan tüm insanlarla gerçekleştirile bilse birbirimizi anlama ve huzur içinde yaşama konusunda önemli ilerlemeler kaydedebiliriz.
Öğretici ve eğitici bir çalışma. Önemli ipuçları veriyor. Hem de uygulaması çok basit bir yöntem sunuyor bize.
Teşekkürler.
Saygılarımla.
Alıntı
 
 
#2 Hilal Dolunay 24-05-2011 13:26
Haklısınız Değerli Ömer Faruk Bey. Toplum olarak buna çok fazla ihtiyacımız var. Teşekkürlerim ve saygılarımla...
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ÇANAKKALE İÇİNDE
Türkiye Türklerinin Çanakkale Destanı, 128 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün7373
mod_vvisit_counterDün4180
mod_vvisit_counterBu Hafta20291
mod_vvisit_counterGeçen Hafta33683
mod_vvisit_counterBu Ay129066
mod_vvisit_counterGeçen Ay161449
mod_vvisit_counterToplam20652569

Şimdi: 136 misafir var.
IP: 3.234.254.115