Kızılderili Atasözü:

Sular yükselince, balıklar karıncaları yer. Sular çekilince de karıncalar balıkları. Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir. Çünkü kimin kimi yiyeceğine, "suyun akışı" karar verir.


HERKESİN BİR ÖYKÜSÜ VARDIR

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

alt

Doğum ve ölüm arasındaki zamanı “üç günlük ömür” diye özetleyiveririz. Oysa takvimden ne çok yaprak düşer Peki akrep ve yelkovanın peşinde söylendiği kadar kolay mı geçer yaşam. Hayır dediğinizi duyar gibiyim.

 

Anlat bakalım deseler “nereden başlasam” dedirtir. Ya da “ne sen sor, ne böyle söyleyeyim” diye kaçamak cevap verdirtir. Bazen derin derin bakan gözler en uzun cevabı verir. İşte o zaman anlatan da dinleyen de susar. Kimi kaleminin ucunda, kimi sazının telinde, kimi düşüncelerinde yaşar. Yazabilen şiire, romana, besteleyebilen notaya, kimi de yastığına döker içini.

 

İnsanoğlu; “dünyaya geliş”, “yaşarken ki olumlu veya olumsuz gelişmeler” ve “bomboş kalan sonuç” kompozisyonundan ibaret sanki.

 

Herkes kendi öyküsünün baş kahramanıdır. Geçmişine dönük karakterleri aramaz çünkü hayat serüvenine ana, baba ve kalabalık bir akraba topluluğundan oluşan hazır kuvvetle çıkar. Basamakları çıkarken farklı karakterler girer hayatına. Oyun, hayat, iş, askerlik arkadaşı gibi.

 

Kiminin öyküsü bir cami avlusunda başlar, ne yazıktır ki adını bulan koyar. Geçmişi kayıp doğanlar geleceği de kaybetmek istemezler. Ne de olsa oyuna eksik taşlarla başlamak zordur.

 

Kurgusu; uyanmak, yemek yemek, ihtiyaçlarını gidermek ve uyumak gibi görünse de bu öykü hiç de kolay ilerlemez. Çünkü esen rüzgârın yönüne göre aktığımız bir nehir vardır.

 

Hayat; hep güllük gülistanlık geçmese de, gülü görüp, koklayabildiğimize şükredebilmeliyiz. Sevinçler, hüzünler, üzüntüler yediğimiz pastanın birbirinden ayrılmayan katları gibidir. Aradakileri sevsek de sevmesek de yutmak zorunda kalabiliriz.

 

Acısıyla, tatlısıyla, ekşisiyle bu dünya hepimizin, öykülerimiz de an be an bizim. Arkamızda güzel anılar ve bizi hatırlayan dostlar bırakmak dileğiyle.

 

Aysel AKSÜMER

 

Son Güncelleme: Salı, 31 Mayıs 2011 20:19

 

Yorumlar  

 
#1 Hilal Dolunay 31-05-2011 20:22
Hepimizin öyküsünün ortak yönlerini çok güzel belirlemişsiniz Ayasel Hanım. Belki de bu nedenle yaşamak bir sanat. Çok teşekkürler, kutluyor, sevgilerimi gönderiyorum.
Alıntı
 
 
#2 Aysel Aksümer 01-06-2011 01:04
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Böylesi güzel bir sitede paylaşımda bulunmak ne kadar güzel. Sevgilerimi sunuyorum.
Alıntı
 
 
#3 Müşerref Özdaş 15-06-2011 17:15
Sevgili Aysel, burada ve izedebiyatta yazdıklarını takip ediyorum.Az önce de yine izedebiyatta '' çocuk ve şiddet '' adlı yazını okumuştum. Yaşamdan kendi gözlemledikleri mizi senin dilinden, senin bakış açından yeniden gözlemlemek ve düşünmek hoşuma gidiyor.

Zaman zaman kendimizin ya da başkalarının öyküleri için

''Bu öykü böyle bitmemeliydi
sevemedim ben bu hikayeyi...''

desek de
o andan sonra öykünün öncesini değiştirmek elimizde olmasa da sonrasını daha katlanılır , daha hoş devam ettirebilmek için yapabilecek bir şeylerimiz mutlaka vardır. Yazan ellerin dert görmesin, öykülerin güzel devam etsin... sevgiler... :)
Alıntı
 
 
#4 Aysel Aksümer 17-06-2011 06:05
Çok teşekkür ederim. Çalışmalarım konusundaki düşüncelerinizl e beni çok mutlu ettiniz. Ben de sizin eserlerinizi ve özenle, titizlikle seçtiğiniz paylaşımları büyük bir ilgiyle takip ediyorum. Yorumunuz o kadar anlamlıydı ki... Evet geçmiş geçmiştir ama gelecek için şans mutlaka vardır. Değerli katkınız ve görüşleriniz için tekrar teşekkürler. Sevgilerimle.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KÜÇÜK AVCI
Altay Türklerinin Mağday Kara destanı, 111 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün537
mod_vvisit_counterDün9507
mod_vvisit_counterBu Hafta537
mod_vvisit_counterGeçen Hafta38617
mod_vvisit_counterBu Ay89190
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21193608

Şimdi: 27 misafir var.
IP: 184.72.102.217