ATSIZ DİYOR Kİ:

Taviz verene başkaları, kavga çıkarmadığı için belki "aferin" der ama kimse onu şerefli ve haysiyetli saymaz.


FATMA'NIN HİKAYESİ

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

alt

         Fatma en sonunda köyüne gelmişti. Otobüsten inerek evlerinin önüne geldi. Alanya’nın Sapadere köyü. Derin bir öfkeye kapıldı. Bu nefret, hınç duygusu... Birden kendi küçüklüğü geldi aklına. İlk gözyaşı döktüğü an. Ve yüreğinden bir parça yitirişini işte o gün anlamıştı. Sevgiyi, adını bilmediği, tarif edemediği duyguları. On altı yıl öncesi olan bu olayları sanki dünmüş gibi hatırlıyordu.

        16 YIL ÖNCE

         Her şeyi hatırlıyordu. O eski evi. Eve giden patika yolu. Bugün değişik bir hava vardı evde. Pencereler ve kapılar kilitlenmişti. Annesiyle oturuyordu Fatma. Annesin de tarif edemediği bir duygu vardı.Bu duygu kendisinin bedeninide dolduruyordu. Korku…Tik tak atan saatler…Babası İhsan Bey sonunda duvardaki tüfeği yerinden çıkardı. Meraklı gözlerle son kez eşine baktı.Çıt çıkmıyordu, büyük odada. Eşi derin hıçkırıklarla başını öne eğdi. Eşine sert bir şekilde baktı. Büyük bir kavganın başlamaması için gözündeki yaşları sildi. Kızı’na baktı İhsan. Daha yedi yaşında, hayatı tatmamış bir beden divanda oturuyordu.Yaşaması ve ölmesi kendi ellerindeydi. Öz kızı Fatma’ya yaptığı işkenceler aklına geldi. Depoda kilitli kalışı aklına geldi Fatma’nın. “Baba” diyerek çığlık atışı ve ağlaması gözlerinin önünden gitmiyordu.Kendisi de merdivenlerde oturup ayın doğuşu’nu izliyordu. Bir kez daha baktı kızına. İçi cız etti.Tüm yaşanılmışlar, benlikler kalbinden silinmişti.Ya adını söylese, hiç söylemediği:”Kızım,seni çok seviyorum.” kelimesini söylese Fatma korkar mıydı acaba? Dili titriyor, gırtlağından bir türlü o sesi çıkaramıyordu. Diz çöktü.Fatma’nın çenesine dokunarak onun yüzünü gördü.İlk defa gözlerinin içine bakıyordu baba kız. Fatma bir an için korkmuştu. Çünkü ilk defa babası’nın gözlerini görüyordu. Hem de bu kadar yakından. İlk başta bir tokat darbesiyle yere yıkılacağını sandı. Hazırdı buna, bekliyordu.Ama beklediği tokat ilk defa gelmemişti. Daha önceleri kendisine bu acıları tatdıran adamın aynı acıları çekmesini istiyordu. Şimdi ise daha önceleri düşündüğü bu duygu hafızasından silinmişti.Yerini derin bir sevgiye bıraktı.Önüne doğru yavaşca eğildi.Babası ilk defa, sol yanağına ufak bir öpücük kondurmuştu. İlk öpücük…Aynı zamanda da son. Bunu Fatma bilmiyordu.Bütün pencereler neden kapalıydı, babası neden tüfeği omzuna almıştı? Hiçbir şeyi bilmiyordu.Şimdi bir sinema izlemeyi çok isterdi.Şöyle ailesiyle.Fakat bunun hiçbir zaman olmuyacağını bilmiyordu. Sadece içine böyle bir vuruyor, dışına yansıtmıyordu. Annesi ayağa kalkarak:

  - Gitme, dedi. Bu sözü ince ve yumuşak bir sesle söylemişti.Çünkü korkuyordu; karanlıktan, yeryüzünden, bugün ne olacağını bilmeden. İhsan Bey sertçe dış kapıyı kapattı. Fatma pencereye yaklaştı. Annesi de yanı başına diz çöktü. Anne kız , İhsan’nın evden son çıkışını izledi.

      İhsan dışarı çıkınca evine son bir kez baktı. Eşi ve kızı penceredeydiler.Onlara eliyle içeri girin demeyi candan istiyordu. Ama içindeki bir güç ona engel oluyordu. Derin bir soluk aldı ciğerlerine doğru.Merdivenleri çıkarak sokağa adımını attı. Eli sol cebinden buruşuk bir resim çıkardı. İkiye katlanmış,arkasında”Seni seviyorum. ” yazılı küçük bir not vardı. İkiye bölünmüş resmi açarak baktı.Siyah beyaz resimdeki eşiydi. Canından çok sevdiği eşi. İki damla gözyaşı akıttı yüreğine,sevgisine doğru. Evet, kötü bir babaydı. Bunu kendisi de biliyordu. Acaba tüfeği alıp, beynine sıksa eşi ile evlendiği güne geri dönebilir miydi? Ah, ne güzel olurdu. İnsanlar mutlu oldukları anlara dönebilir, o dakikayı, saniyeyi duraklatarak ömrü’nün sonuna kadar izleyebilirdi. Aynı kendisinin eşini seyrettiği gibi durmadan ve usanmadan.

         Kan davası… Hiç kan akıtmadan da kan davalısı olunabiliyormuş, bunu öğrendi. Esme ile çocukken köyde tanışmışlar ve birbirlerini sevmişlerdi. Fakat Esme’nin babası Tahsin Ağa bu evliliğe karşı gelerek onların peşine düşmüştü.Şimdi aradan toplam kaç sene geçmişti. Nefesi ciğerlerine doğru çekti. Ama zorlanarak. Bu temiz hava ilk defa pistti. İşte,Tahsin Ağa’nın adamları sağdaki dönemeçten çıkıp üzerine geliyordu.

Tüfeğiyle birisini indirdi. Bir acı duydu sonra. Göğsünden yukarı doğru bu acı benliğini sardı. Diz çöktü  bulunduğu yere. Pencere’ye baktı. Fatma ona bakıyordu. İhsan:

   - Kızım, dedi ilk defa. “Kızım”  Bedeni soğumaya başlamıştı birden. Eli, parmakları, yüzü heryeri...Fatma gözünün önüne geldi. Nasıl dövdüğünü, şu hiç bitmek bilmeyen sigaraları. Bir kurşun daha geldi aynı yere. Pencere’ye Fatma’ya baktı. Ve sonra da yere düştü. .   Fatma:

   - Baba!.. diyebildi ancak. İlk ve son kez. Annesi Esme pencereyi kapatıp, Fatma’yı kucağına alarak dış kapıyı açtı. İhsan az ötede yerde uzanıyordu. Tahsin Ağa ve adamları İhsan’nın başını bıçakla kesiyordu. Vahşet’in tanımıydı bu yaşananlar. Fatma’yı yere indirdi.  Bahçeye doğru anne ve kız koşmaya başladı. Tahsin Ağa:

   - Kaçıyorlar!.. diye bağırdı.Yandaki adamından hızlıca tüfeği alarak ateş etti. Saçma kaçan kadının tam belinden yakalamıştı. Esme yere yuvarlandı.Fatma ise annesinin elinden tutuyordu.Bir umut, bir şans.Görünürde hiçbirşey yoktu. Fatma tuttuğu elin kanamasına bakmayarak, hıçkırıklarla boğuşarak annesine bakıyordu. Esme:

   - Kaç!..dedi.Kaçmak...Uzaklara gitmek...Annesi bu haldeyken öyle mi? Minik gözlerle annesine baktı.Daha yedi yaşındaydı. Esme:

   - Kaç diyorum sana, beni seviyorsan, dedi.Annesi kendi canından ümidini kesmişti, bunu anladı Fatma. İşte o gün babasını-kendisi de inanmadı bu duruma- ve annesini çok sevdiğini anladı. Koşmaya başladı. Nereye koştuğunu bilemeden hızlıca koştu.

       Umuda,sevgiye ve özgürlüğe. Dedesi onu takibe başlamıştı.Ölüm korkusu sardı bir anda Fatma’yı. Ayağı kaydı ve yere düştü. Bacağını oynatamıyor, ayağa kalkamıyordu. Karanlık….

 

———–SON—————————-

YAZAN:ONUR ÇETİN

Son Güncelleme: Salı, 14 Haziran 2011 17:50

 

Yorumlar  

 
#1 zehra 29-09-2012 19:18
çok güzel ..
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SÜPERMARKETTEKİ SÜRPRİZ
Köroğlu Destanı'nın Türkmenistan varyantı. 96 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün103
mod_vvisit_counterDün5709
mod_vvisit_counterBu Hafta24888
mod_vvisit_counterGeçen Hafta36736
mod_vvisit_counterBu Ay123276
mod_vvisit_counterGeçen Ay116058
mod_vvisit_counterToplam17985760

Şimdi: 60 misafir, 18 bots var.
IP: 3.228.21.186