Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


UQUS TÜRK'Ü TANIYALIM

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 
 
Türk kültürünü tanıtma konusunda önemli çalışmalar sergileyen UQUS TÜRK Öbek Yönetimine, paylaşımlarını fikiryolu.net sitesinde yayımlama izni verdikleri için teşekkür ederiz. 
Siteye ulaşmak için lütfen tıklayınız: http://uqusturk.wordpress.com/
**

“Büyük devletler kuran ecdadımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. Türkleri bütün dünyaya geri bir millet olarak tanıtan görüş bizim de içimize girmiştir. Dört yüz çadırlık bedevî bir kabileden bir imparatorluk ve millet tarihini başlatmak suretiyle imparatorluk zamanında Türklerin görüşü de bu merkezdeydi.

Evvelâ millete, tarihini, asîl bir millete mensup bulunduğunu, bütün medeniyetlerin anası olan ileri bir milletin çocukları olduğunu öğretmeliyiz.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

UQUS’un ne demek olduğunu anlayabilmek için öncelikle “UQ ne demektir?” ve “US ne demektir?” sorularına cevap vermek gerekir. Bu merak ve bilgide olmayan kişiler, Türkistan’da (Orta Asya’da) yaklaşık 35 binlerde doğmuş kelimelere günümüz Anadolu Türkçesiyle cevap aramaktadırlar. Bu kelimeye hiç olmazsa Türkistan (Orta Asya) Türkçeleri açısından bakmak gerekir.

“UQ”: “En Yüce, Kutsal” demektir. “US”: “Bilinç, Akıl” demektir. Öyleyse “UQUS”: “En Yüce Bilinç / Kutsal Bilinç / Kutsal Akıl” anlamını verir.

2010 Temmuz ayı ile birlikte sosyal paylaşım sitesi olan Facebook üzerinden yayım hayatımıza başladık. Böyle bir oluşuma giderken ki düşüncemiz insanlara herhangi bir fikri veya anlayışı zorla kabul ettirmek değil; yalanlarla dolu Batı uzantılı dayatma Türk tarihini bir kenara bırakıp bu toprakların evlatları olan, damarlarında asîl Türk kanı taşıyan ve kendisini Türklüğe adamış olan bilim adamlarımızın, araştırmacılarımızın ve yazarlarımızın yapmış oldukları çalışmaları tüm açıklığı ile ortaya koymak; asıl Türk Tarihine, Türk Diline ve Edebiyatına ilgi duyan, bu alanda kendi çapında araştırmalar yapan kişileri bir araya getirmek; edinmiş olduğumuz bilgi ve belgeleri paylaşmak ve bunları olabildiğince çok sayıda kişiye ulaştırmaktır.

UQUS Öbek Yönetimi

Son Güncelleme: Cumartesi, 18 Haziran 2011 16:41

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas'ın Oğlu
Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ikinci bölümü, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2819
mod_vvisit_counterDün6120
mod_vvisit_counterBu Hafta8939
mod_vvisit_counterGeçen Hafta44274
mod_vvisit_counterBu Ay42603
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19911981

Şimdi: 83 misafir var.
IP: 3.235.74.77