Beethoven Diyor ki :

Hayatı sevmiyor musunuz..? Öyleyse zamanı israf etmeyiniz, çünkü hayat ondan yapılmıştır.


AYDIN KİMDİR?/ Mehmet KAPLAN

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

     alt                                               

     Türkçe ‘’AYDIN’’ kelimesi çok umumi ve müphem bir mana taşır. Hangi seviyede okumuş ve bilgili insana aydın diyoruz?  Sadece bilgili olana bu adı ve sıfatı vermek doğru mudur? İlkokul, lise ve üniversite mezunu olana aydın ve derin bilgisi olmadığı halde günlük fıkralarında bütün memleket ve dünya meselelerini hallettiğini sanan ve güya halkı aydınlatan bir gazeteciye ‘’aydın’’ diyebilir miyiz?Keza muayyen sahada mütehassıs olduğu halde kendi menfaatinden başka bir şey düşünmeyen, menfaat veya mevki düşkünlüğü dolayısıyla yalana göz yuman bir kimseye kelimenin tam manasıyla ‘’aydın’’ demek mümkün müdür? Türkiye’de bazıları dini ve ahlaki duygularını kaybetmiş, on sekizinci yüzyıldan kalma basit dünya görüşüne sahip olanlara ‘’aydın’’ adını verirler.  Bu ne dereceye kadar doğrudur? Sarbonne ‘da felsefe tahsili etmiş, doktora yapmış, aynı zamanda mistik bir dünya görüşüne sahip bir insana bu adı vermekten çekincek miyiz?

      Her gün kullanılan, manası belli zannedilen pek çok kelime gibi ‘’aydın’’ kelimesi de üzerine varılınca eriyen ve kaybolan hayaller gibi aldatıcı bir parıltıdan başka bir şey ifade etmiyor.

      Biz bu kelimeyi Fransızca ‘’intellectuel’’ karşılığı kullanıyor, hakim vasfı düşünce olan insana bu adı veriyoruz. Bu manada ‘’aydın’’ sadece muayyen bilgilere sahip bir kimse değil, ‘’düşünce’’yi bir çeşit itiyat haine getiren, hiçbir şeyi  peşin olarak kabul etmeyen, her şeyin aslını araştıran bir şahsiyettir. Muayyen bir ideolojiyi veya hayat görüşünü kafasına bir şapka gibi geçiren ve onu hakikatin ta kendisi zanneden bir insan bizce ‘’aydın’’değil bir nevi ‘’portmanto’dur. Descartes’ın metodik şüphesine sahip olmayan , kelimenin gerçek manasıyla ‘’düşünen insan’’ değildir. Onun muayyen bilgileri ve inançları olabilir, fakat o, bu bilgi ve inançların efendisi değil, kölesidir.

      ‘’Aydın’’ karşılaştığı her meseleyi soran insandır. Fikirler, üzerinde düşünülmeyince basmakalıp hale gelir; bir nevi batıl inanç şekline girer. ‘’Aydın’’ başkalarından önce kendi kendisine karşı hür olan insandır. Onun için hakikat en üst kıymettir. Bunun içindir ki o insan, fikirleri menfaat, propaganda, mevki, prestij, zaviyesinden ele alır.

Mehmet KAPLAN 

Son Güncelleme: Pazartesi, 03 Ekim 2011 17:11

 

Yorumlar  

 
#1 Ömer Faruk Hüsmüllü 20-06-2011 00:03
Bilhassa şurası çok hoşuma gitti:
"Muayyen bir ideolojiyi veya hayat görüşünü kafasına bir şapka gibi geçiren ve onu hakikatin ta kendisi zanneden bir insan bizce ‘’aydın’’değil bir nevi ‘’portmanto’dur . Descartes’ın metodik şüphesine sahip olmayan , kelimenin gerçek manasıyla ‘’düşünen insan’’ değildir. Onun muayyen bilgileri ve inançları olabilir, fakat o, bu bilgi ve inançların efendisi değil, kölesidir."
Teşekkürler Hilal hanımefendi.
Alıntı
 
 
#2 Hilal Dolunay 24-06-2011 10:54
Çok teşekkürler Ömer Faruk Bey. Sayın Mehmet KAPLAN'ın bu yazısını her okuduğumda derin derin düşünürüm.İnsanlığı yönlendiren, besleyen ve geliştiren kaç aydından söz edebiliriz ülkemizde?Saygı ve selamlarımla...
Alıntı
 
 
#3 umut 20-01-2016 05:17
aydın kimdir?
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

AVDA KAZANILAN DOST
Başkurt ve Kazak Türklerinin Kozı Körpeş Bayan Suluv Destanı, 120 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2205
mod_vvisit_counterDün4177
mod_vvisit_counterBu Hafta29174
mod_vvisit_counterGeçen Hafta44274
mod_vvisit_counterBu Ay62838
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19932216

Şimdi: 68 misafir var.
IP: 3.226.97.214