Aristo Diyor ki :
 
Her insan öfkelenir, bu kolaydır; fakat tam adamına, tam ölçüsünde,tam zamanında, tam yerinde ve tam usulünde öfkelenmek, ne herkesin kudretindedir, ne de kolaydır.


HAYATIN İÇİNDEN MİSİNİZ?

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 alt

 
 
 
 
 
 
 
 
Hep bildiğim yerlerden çıktı! Çok güzeldi. Üstelik hiç de çalışmamıştım. Baştan sona doğru çıktı yaptıklarım! Bu söylediklerimi hayat için kullanmış olsaydım hep birlikte kahkahayla gülerdik herhalde…
 
Hayatımız boyunca çeşitli amaçlarla pek çok sınava girdik ama insanın en zorlu sınavı yaşadığı hayat olsa gerek Bir sürü testten geçiyoruz üstelik şıkları olmayan. Okulun verdiği teorik bilgiler, ana ve babamızın “aman ha!” diye başlayan nasihatleri dışında uygulamalı derslerimiz, tamamen hayatın içinde bizzat yaşayarak oldu. Kâh güldük, kâh ağladık. Zorlandık da bazen. Hala da çözmeye ve öğrenmeye çalışıyoruz. Adına da tecrübe diyorlar işte. Tecrübenin iyi veya kötüsü olmaz tecrübe tecrübedir.
 
Hayat yorar mı insanı? Ya da cilve yapar mı? Yolları sarp ve dikenli midir? Harcar mı bozuk para gibi? Çekilmez midir? Geldim, gidiyorum anlayamadım şu hayatı diyenlerden miyiz? Acaba hayata çok mu yükleniyoruz? Hayat; taşı toprağı, havası ve suyuyla bir cennet aslında. Hayat iyi ki duymuyor, hissetmiyor yoksa hayıflandığımız her söz için kahrından ölür giderdi! Yolunda gitmeyen ne var ne yoksa garibim hayatı muhatap almışız.. Hayatın ne suçu var ki? Suç; bazen yaşadığımız çevre, bazen geçim sıkıntısı bazen de iletişimsizlik değil mi?
 
Nasıl olsa cevap hakkı yok! Hayır yanılıyorsun, bu konuda sen hatalısın demiyor ya hayat! Oh veryansın etmek ne de kolay.. Düşünüyorum da belki de suçu genel kavramlara yüklemek ruh sağlığımıza iyi geliyor onun için böyle davranıyoruz kimbilir… Hem dedikodu da sayılmaz. Tabi hayat isminde bir arkadaşımız yoksa.
 
Hayat aşağı hayat yukarı! Hayatımızı daha yaşanılır kılmak için ne yapıyoruz acaba? Kendi adıma konuşmam gerekirse mümkün olduğunca şükretmeye çalışıyorum. Hayattan beklentilerimi hayallerim ölçüsünde değil de biraz daha mantık sınırları içerisinde tutuyorum. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmayı öğrenmişiz ama hayallerimize sınır koyamamışız bir türlü.. Yatağı da yorganı da aşıyor bazen.. Beklentilerimize bir limit koymazsak, hep daha fazlasını istersek bence gerçekleştiremediğimiz şeyler için gereksiz yere üzülürüz. Her şeyin bütçesini yaptığımız gibi sanırım beklentilerin de hesabını ince ince tutmak gerekiyor.
 
İnsan çoluk çocuğa karışınca hayattan beklentileri biraz boyut değiştiriyor. Kendisi için değil de çocukları için yaşar hale geliyor. Acaba yaş gençken daha mı çok giysiye öte beriye önem veriliyor bilemiyorum. İnsan olgunlaştıkça çocuğu yesin, içsin, giyinsin, kuşansın, rahat ve güzel bir hayat sürsün istiyor.. Kendisini ikinci plana atıveriyor. Maneviyat duygusu daha ağır basıyor.
 
Kimseye muhtaç ve gebe olmadan, onurlu, başı dik, hesabı her an her dakika verilebilir bir hayatı, ailemiz ve sevdiklerimizle; huzurlu, sağlıklı ve mutlu sürdürebilmek nasip etsin Allah hepimize..
 
“Hayat üç günden ibarettir; dün, bugün, yarın. Hz. İsa” Ne kadar güzel bir söz.. Şu üç günlük dünyada kalp kırmaya, gönül koymaya, aşırı hırsa, nefrete ne gerek var ki.. Savaşın yerini barış, düşmanlığın yerine dostluk alsın hep.
 
Nerelisiniz sorusunun cevabı sanırım hepimiz için ortak "Hayatın İçindeniz".
 
Yaşanası güzel günler diliyorum hepinize.
 
Sevgilerimle
 
Aysel AKSÜMER

Son Güncelleme: Cuma, 24 Haziran 2011 13:28

 

Yorumlar  

 
#1 Hilal Dolunay 24-06-2011 13:30
Harika bir yazıydı Aysel Hanımcığım. Mest oldum. Gerek üslubunuz gerekse içerik çok içten ve anlamlıydı. Çok kutluyor, teşekkürler ediyorum. Sevgilerimle...
Alıntı
 
 
#2 Aysel Aksümer 24-06-2011 14:13
Teşekkürler Sevgili Hilal Öğretmenim. Beğenmeniz benim için mutluluk verici. Sevgilerimi sunuyorum.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

İKİZ KARDEŞLER
Özbek Türklerinin Erali Şirali Destanı, 110 Sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün6043
mod_vvisit_counterDün5083
mod_vvisit_counterBu Hafta26812
mod_vvisit_counterGeçen Hafta34293
mod_vvisit_counterBu Ay76848
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21181266

Şimdi: 228 misafir var.
IP: 3.227.247.17