Apaçi Kızılderili Kabilesi :

Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım.


Geçmişin Masalları Gelecekte Saklanır

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Gelecek; yeryüzüne karşı yüzü dönük bir biçimde bağdaş kurdu. Başını da bir o yana bir bu yana sallayıp duruyordu.  Sonra derin bir iç geçirdi ve geçmişe atıfta bulundu. 

 
“Ey geçmiş efendi. Karşıma geçmiş, gözlerini benden saklamaya çalışıyorsun. Ama ben kül yutmam pardon dilim sürçtü “gün tutmam, günleri de birbirinden ayırmam ve hiç birini de unutmam.  Yarınları astığın takvimlerin nerede? Yoksa ben mi göremiyorum” dedi kinayeli kinayeli. 
 
Ardından hafif geriye doğru yaslandı ve devam etti. 
 
“Çivisi mi çıktı? Yoksa yoksa! Dur sakın söyleme! Ben bulacağım. Senin dane dane benlerin vardı üzerinde pardon tane tane yaprakların vardı. Hatırla! Üzerlerinde günün yemeği, kız ve erkek çocuğu isimleri, bir de önemli olaylar yazıyordu. Soldurdun mu onları tek tek?  Ya da buldum! Sen pazarları şaşırdın. Dünyanın hala yalan pazarı üzerine kurulduğunu sanıyordun ve geçmişin kasalarında çürüdün, eridin, bittin”. 
 
Geçmiş, oflayıp puflamaya başlamıştı. Dinledikçe daha da bir içi geçiyordu. Daha fazla sessiz kalamadı. Yutkundu ve sonra titrek bir sesle “İçerlendim sana hem de çok” dedi bir solukta. 
 
Gelecek “neden” der gibi dudak büktü.  
 
Geçmiş “Bana çok yükleniyorsun ama. Bu düpedüz yargısız infaz ! Bir şey söyleyeyim mi sana. Sen geleceğin yüz karası aydınlığısın” dedi. 
 
Gelecek, oturduğu yerden bir hamlede ayağa kalktı. Geçmişten  birkaç adım daha ileriye doğru gitti ve arkasını döndü. 
 
“Bana, doğru ve güçlü adım atanlara, eşsiz bir gelecek sundum. Peki sen bu arada neredeydin? Geçmişin dibindeydin tabi”. 
 
Geçmiş, anıların üzerinden hoplayarak  küçük bir adım attı.
 
“Elini benim geçmişimin cebinden çıkar da, vicdanına koy!” Beni yanıltan hep senin vaadlerin oldu. Seçim sloganlarındaki nakaratlardan şarkı yaptın. Güzel günler, yarınlar gelecek, bekleyin, az kaldı vs. dedin durdun.  Asıl yalancı sensin. Ben suçsuzum. Gülün üstüne gül koklanmaz dedin ama günlerin üstüne gün koklattın bana. Sonra da günler tükendikçe gerine gerine güldün. Dört mevsimde beşinciyi aramanın düş olduğunu düştüğüm zaman söyledin”. 
 
Gelecek bir süre düşündükten sonra geçmişe doğru elini uzattı. Kısa bir tereddütten sonra geçmiş de usulca geleceğe elini verdi. Aralarında ne bir sınır çizgisi, ne de kalın bir duvar vardı. Geçmişin hırçın ve dalgalı suları, geleceğin durgun ve duru sularına bir hamlede karışıverdi. Ne geçmiş  geleceksiz ne de gelecek geçmişsiz olamazdı. Onlar son günlerine kadar aynı bedende aynı kanı taşımaya devam edeceklerdi.  
 
Aysel AKSÜMER 

Son Güncelleme: Cumartesi, 16 Temmuz 2011 16:17

 

Yorumlar  

 
#1 Hilal Dolunay 19-07-2011 03:46
Ne geçmiş geleceksiz ne de gelecek geçmişsiz olamazdı. Onlar son günlerine kadar aynı bedende aynı kanı taşımaya devam edeceklerdi.
.......
Yahya Kemal'in kökü mazide olan ati düşüncesi geldi aklıma. Biri olmadan diğeri elbette olmaz. Kişileştirmeler çok güçlüydü. Teşekkürler Aysel Hanımcığım. Sevgi ve selamlarımla...
Alıntı
 
 
#2 Aysel Aksümer 05-08-2011 10:04
Sevgili Hilal Hanımcığım çok teşekkür ederim. Tatildeydim ve yeni döndüm o yüzden teşekkür etmekte geciktim. Beğeniniz onur verdi inanın. Sevgilerimi sunuyorum.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas

Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ilk bölümü, 109 sayfa.

Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün6716
mod_vvisit_counterDün5083
mod_vvisit_counterBu Hafta27485
mod_vvisit_counterGeçen Hafta34293
mod_vvisit_counterBu Ay77521
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21181939

Şimdi: 176 misafir var.
IP: 3.227.247.17