Aristo Diyor ki :
 
Her insan öfkelenir, bu kolaydır; fakat tam adamına, tam ölçüsünde,tam zamanında, tam yerinde ve tam usulünde öfkelenmek, ne herkesin kudretindedir, ne de kolaydır.


Ramazan Ahlakı Güzelleştirmeli

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Ramazan, samimi insanlar için güzel ahlak özellikleri kazanmaya ve Allah’a yakınlaşmaya bir vesile. Oruç tutan insan her an Allah’ın beğendiği üstün ahlaka uygun davranışlar sergilemeye, nefsinin tutkularından sakınmaya çalışır. Vicdanının her zaman doğruyu fısıldayan sesine kulak verir, Allah’ın sınırlarını koruma konusunda titizlik gösterir.

Bir insanın, etrafındakilere gösteriş amacıyla ya da samimi bir niyetle orucunu tutup tutmadığını kimse bilemez. Oruç, Allah ile kulu arasındaki bir ibadettir ve tutan kişinin bu ibadetinin karşılığı ancak Rabb’imiz Katındadır.

Oruç ibadetinin birçok hikmeti vardır. Bu ibadet, insanın manevi bir güç yaşamasına vesile olur. Ramazan’ın diğer güzel vesilelerine kısaca değinelim…

Güzel Ahlaka Ulaşmak

Samimi insan, Allah’ın gizlinin gizlisini ve içindekini de bildiğini kavramış olduğundan, bu ahlak özelliklerinden hiçbir durum ve koşulda ödün vermez.

Peygamberimiz (sav), sahip olunması gereken güzel ahlakın önemini, “Ruhumu kudret altında tutan Allah’a yemin ederim ki cennete sadece güzel ahlak sahipleri girer.” (Tirmizi; Huccetü’l İslam İmam Gazali) hadisiyle belirtir.

Salih Amellerde Bulunmak

Günlük yaşamdaki eylemler ancak Allah’ın hoşnutluğu gözetilerek yapılırsa, ‘salih amel’ olur. Yapılan iş, Allah’ın hoşnutluğu gözetilerek yapılıyorsa hikmetlidir.

Bir kişi görünüşte yardıma muhtaç insanlara çok büyük yardımlar yapıyor olabilir. Ancak yaptığı işleri, diğer insanların hakkında güzel şeyler düşünmeleri için gösteriş amacıyla yapıyorsa, o salih bir amel değildir.

Güzel Söz Söylemek

Allah’ın sevgisini ve rızasını kazandıracak, O’na yaklaştıracak bir ibadet de Allah’ı anlatmak, öğüt vermek, iyiliği emredip kötülükten sakındırmaktır. Bunların hepsi birer çağrıdır ve söylenebilecek en hayırlı, en güzel sözlerdir. Unutulmamalıdır ki, güzel söz Allah’a yükselir.

Boş Sözlerden Ve Boş İşlerden Kaçınmak

Boş sözlere dalmak ya da boş işlerle oyalanmak, sık görülen bir davranış özelliğidir. İnsanın, bütün gününü yararsız programlar izleyerek televizyon karşısında geçirmesi, uzun uzun ve amaçsızca telefon konuşmaları yapması, arkadaşlarıyla saatlerce dedikodu yapıp günlük yaşamındaki olaylardan şikayet etmesi çok sık rastlanan durumlardır. Ramazan bu durumdan sakınma vesilesi olmalı.

İnfak Etmek

Gelirin ‘ihtiyaçtan artakalanı’ ne kadarsa içinde bir burkuntu duymadan ihtiyaç sahiplerine vermek, Allah Katında gerçekten bir yakınlaşma vesilesidir.

Tefekkür Etmek

Ramazan ayının manevi havası müminlerin daha çok düşünüp tefekkür etmelerine vesile olur. Tefekkür etmek de insanın Allah’a yakınlaşmasına bir yoldur. İnsan evreni, yaratılmış canlı- cansız varlıkların tasarımlarını ve muhteşem sistemlerini araştırmalı, üzerlerinde derin düşünmeli.

Allah’ı Sıkça Anmak

Samimi insan ne iş yapıyor olursa olsun, her an Allah’ın kendisiyle birlikte olduğunun bilincindedir. O’nu anmak, insanı kötülüklerden arındıran, kalbine huzur ve güven veren ve gerçek kurtuluşa götüren en önemli yollardan biridir.

Sonuç Olarak; Tüm söz ettiklerim, yalnızca Ramazan ayına özel ibadetler ve güzel davranışlar değildir, olmamalıdır. Ramazan’da ya da değil, her zaman vicdanımızı tam kapasitede kullanalım, güzel ahlak özelliklerini kazanma çabası içerisinde olalım…

Ramazan’ın, Allah dilemediği takdirde hiçbir şeye malik olamayacağımızı, tüm nimetler için O’nun lütfuna muhtaç olduğumuzu daha iyi kavrayacak ahlaka ulaşmamıza vesile olmasını dilerim…

 

Fuat Türker

Son Güncelleme: Pazartesi, 08 Ağustos 2011 11:49

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ÇANAKKALE İÇİNDE
Türkiye Türklerinin Çanakkale Destanı, 128 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1528
mod_vvisit_counterDün5293
mod_vvisit_counterBu Hafta12574
mod_vvisit_counterGeçen Hafta58917
mod_vvisit_counterBu Ay12574
mod_vvisit_counterGeçen Ay290884
mod_vvisit_counterToplam19732137

Şimdi: 73 misafir, 7 bots var.
IP: 34.204.168.209