Mevlana Diyor ki:

Kimde sevgi varsa, Allah'ın varlığı ondadır.


” Bu Devlet Öyle Bir Devlettir Ki…” (Yaşanmış Olaylar)

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

İnebahtı sonrasında Kaptan-ı Derya rütbesi verilen Kılıç Ali Paşa, Osmanlı İmparatorluğu’nun esas teşkilatını pek bilmediğinden, yeniden büyük donanma inşa etme faaliyetleri sırasında, Vezir-i âzam Sokullu Mehmed Paşa’ya; “Tekne keşfi ve ihdası mümkündür. İlla, mesela iki yüz gemiye beş-altı yüz lenger(gemi direği), palamar ve ip ,her gemiye yelken ve diğerlerinin tedarikine imkan yoktur” deyince bütün bu faaliyeti durmadan tâkip ve idâre eden Sokullu, Kaptan Paşa’ya, Osmanlı İmparatorluğu’nun azâmet ve şâşasını gösteren şu tarihi cevabı verdi:

“Paşa hazretleri! Sen henüz bu Devlet-i Âliyye’yi bilmemişsin; bevallah böyle bilmiş ol ki, bu devlet ol devlettir ki; isterse bütün donanmanın lengerlerini(gemi direği) gümüşten, iplerini ibrişimden(ipek), yelkenlerini atlastan etmekte zorluk çekmez ve herhangi geminin halatını(âletler) ve yelkenini yetiştiremezsen minval(gidiş) üzere benden al! ” deyince Kılıç Ali Paşa memnun olup; Vezir-i âzamın elini öptü.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

YA BEN İSTANBUL’U ALACAĞIM
Türkiye Türklerinin İstanbul’un Fethi Destanı, 125 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün678
mod_vvisit_counterDün5012
mod_vvisit_counterBu Hafta10659
mod_vvisit_counterGeçen Hafta40899
mod_vvisit_counterBu Ay67664
mod_vvisit_counterGeçen Ay236082
mod_vvisit_counterToplam18166230

Şimdi: 92 misafir, 4 bots var.
IP: 18.207.249.15