Anthony Robbins Diyor ki:
 
Hayatta ne yapacağını pek çok insan bilir ama bildiğini yapan insanların sayısı çok azdır.


Empati

 • PDF
 • Yazdır
 • e-Posta

 

 1. EMPATİ üzerine tefekkürdeyim.Şöyle bir bakıverdiğinizde dilimize pelesenk olmuş bir sözcük. Önce Kendimle empati kurmalıyım Yaptığım yanlışları, hataları, güzellikleri, doğruları şöyle bir süzgeçten geçirip. Öyle göreceli ki!
  Şu an kızımın yaşadığı bir olaydan yola çıkıp kendimi kötü bir insanın yerine koyabilir miydim diye düşündüm. Galiba en zoru da bu. Çünkü böyle bir durumda taraf olmak zorun...dasınız. İyi ve kötü arasındaki fakı fark edebilmek için.
  İnsanın kendisine yaptığı yanlışları anlarım. Psikolojik, sosyolojik pek çok nedeni vardır. Ama bir başkasına yaptığı yanlışları anlamakta zorluk çekiyorum.
  O zaman iç hesaplaşmamız yetmiyor empati kurmamız için. Doğruların ve yanlışların altını nesnel anlamda çok iyi çizip önce ikna etmemiz gerekiyor kendimizi. Kim yaparsa yapsın, kimimiz olursa olsun taviz vermeden.
  Örneğin hiçbir neden yokken ya da saçma bir nedenle bir insanın başka bir insana iftira etmesini anlayamam. Çünkü iftiranın nedeni olmaz, neden aranmaz!. Nasıl empati kurabilirim ki böyle insanla? Ruh hastası olmanız gerekir. Psikolojik tedavi görmeniz gerekir.
  Bir insan alkol kullanmasının, hatta daha da ileri giderek uyuşturucu müptelası olmasının neden ve niçinleri konusunda empati kurabilirsiniz. Ama tecavüze empati kuramazsınız. Ahlaksızlığa empati kuramazsınız. Bir insanın hiçbir nedenle karşısındakine küfür etmesine, aşağılamasına, kaba kuvvet kullanmasına empati kuramazsınız.
  Şu an ülkemizde olan olayları şaşkınlıkla izlerken- şu an dedim ya aslında her zaman- insanların net, aşikar, göreceli olmayan olaylar karşısındaki tepklerini empati kurarak anlamaya çalışıyorum örneğin, doğrulardan sapmış, yanlışları doğruymuş gibi kendini kandırma aymazlığına oturtmuş, garip, empati kurmakla içinden çıkamayacağınız bir kaos bu. Bir şehit ailesiyle onu şehit edeni empati kurmaya çalışarak aklamak gibi.
  Hırsızlık yapanla yapılanı aynı kefeye koymak gibi. Yalan söyleyenle dürüst olanı, kahramanla savaştan kaçanı, edepsizle edepli olmaya çalışanı... Örnekleri artırmak mümkün. Bu durumda içinden çıkılmaz bir paradoksa kapılıp gidiyorsunuz, çözümsüz.
  Olsa olsa bu psikologların, sosyologların, pedagogların, İlahiyatın, uzmanların işi. Beni aşar. Sanırım bende var bir şeyler! Siz yine bana bakmayın. Empati kurmaya değer bulduklarımız kadar bu dünyanın kaderi.

Son Güncelleme: Çarşamba, 02 Nisan 2014 16:38

 

Yorumlar  

 
#1 Mercan Civan 01-10-2011 17:17
Hilal Hanım sizi yürekten kutluyorum. Anne olmak, hele hele erkek annesi olmak...Bunu yaşayan bilir sadece. Benim de biricik oğlum var bende duygularınıza yoldaşım. Tebrikler, hürmetler!!! Güzel anneye, selamlar!!!
Alıntı
 
 
#2 Hilal Dolunay 03-10-2011 17:19
Mercan Hanımcığım, Allah oğlunuzun acısını göstermesin, bahtından güldürsün. Çok teşekkürler ediyorum. En içten sevgilerimle...
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas

Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ilk bölümü, 109 sayfa.

Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2345
mod_vvisit_counterDün4177
mod_vvisit_counterBu Hafta29314
mod_vvisit_counterGeçen Hafta44274
mod_vvisit_counterBu Ay62978
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19932356

Şimdi: 66 misafir var.
IP: 3.226.97.214