Kızılderili Atasözü:

Sular yükselince, balıklar karıncaları yer. Sular çekilince de karıncalar balıkları. Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir. Çünkü kimin kimi yiyeceğine, "suyun akışı" karar verir.


GÜRKAN AVCI ''TÜRKİYE'NİN ÇOCUK AÇILIMINA İHTİYACI VAR.''

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

DEMOKRAT EĞİTİMCİLER SENDİKASI (DES) GENEL BAŞKANI GÜRKAN AVCI ''TÜRKİYE'NİN ÇOCUK AÇILIMINA İHTİYACI VAR.'' DEDİ...

KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR


Dünya Çocuk Günü dolayısıyla sendika yöneticileriyle birlikte Anaokulu, 2 ve 3 sınıf öğrencilerini ziyaret eden Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Türkiye’nin çocuk açılımına ihtiyacı var” dedi.

Demokratikleşme ve gelişme yolunda koşar adımlarla ilerleyen Türkiye’nin çocuğa yönelik medeni, ekonomik ve toplumsal haklar bağlamında demokratik açılım gerçekleştirmesi gerektiğini kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Çocuk hakları eğitimi ve öğretimi okul öncesinden başlayarak ilk ve ortaöğretimden yüksek öğretime kadar, yaygın eğitim programları dâhil tüm çerçevede ve bütünsellik içerisinde gerçekleştirilmelidir” dedi.


3 ÇOCUK AÇILIMI TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİDİR;

Nüfus artış hızı sürekli düşen ve son olarak yüzde 2’lerin altına kadar inen Türkiye’nin gelecekte genç nüfus konusunda ciddi sorunlar yaşayacağı ortadadır. Küresel bir aktör ve bölgesel bir güç olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye’nin sürekli genç ve dinamik kalabilmesi için özellikle eğitimli, orta ve üst gelire sahip ailelerin en az üç çocuk sahibi olması gerekir. Türkiye’nin ’3 çocuk’ açılımını sağlıklı bir şekilde hayata geçirebilmesi için her çocuk için ailelere yardım yapılması, eğitim ve sağlık giderlerin tamamının devlet tarafından karşılanması gibi birçok mevzuat düzenlenmesine gidilmelidir diye konuşan DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Türkiye’nin lokomotifi olacak olan üstün zekalı ve üstün yetenekli çocuklar başta olmak üzere, engelli çocuklarımız ve her çocuğumuzun gelişimi için hızla mevzuat ve uygulamaya ilişkin düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç vardır” dedi.

DÜNYAYA ROL MODEL OLMALIYIZ;

Gürkan Avcı, şu değerlendirmelerde bulundu; En ileri standartta çocuk hakları kültürünün egemen olduğu, en mutlu çocukların yaşadığı bir Türkiye hayal ediyoruz.
Çocuk sorunlarının çözümü konusu başta Somali, Irak, Afganistan, Filistin olmak üzere tüm dünyanın ortak bir sorunu olarak karşımızda duruyor. 
Türkiye’nin kendi medeniyeti, kültürü, zenginliği ve gücü bağlamında gerçekleştireceği çocuk açılımının başta komşu ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkelerine büyük katkıları olacağını ve çocuk uygarlık birikimini daha ileriye götüreceğini unutmamamız gerekiyor. 
Bizim tarih ve medeniyetimiz her şeyin en iyisini önce çocuğa vermeyi öğütlemektedir. 
Kaldı ki çocuklarının sorunlarını çözememiş bir ülkenin mutlu, barış dolu ve müreffeh bir ülke hayali gerçekleşemez. Bu nedenle, Türkiye’nin çocuklarının sorunlarını çözüme kavuşturmada medeniyet merkezli bir bakış açısıyla hareket etmesi ve tüm dünyaya rol model olması gerekmektedir. 
Çünkü dünyanın birçok ülkesi çocuklar konusunda kritik bir yol ayrımındadır. Yeryüzünün tüm çocukları için ve çocuklarla birlikte yeni bir dünya kurmak için Türkiye’nin çocuk açılımıyla büyük bir perspektif, örgütlenme ve uygulama modeli ortaya koyması gerekmektedir.


ÇOCUK BAKANLIĞI KURULMALI;

Çocuk hakları konusunda geleneksel değerleri evrensel ölçütlerle tamamen benzeşen Türkiye’nin Çocuk Bakanlığı olması gerekmektedir. 
Türkiye’nin nitelikli ve iyi yetişmiş çocuklar aracılığıyla Dünyada barış tohumlarının atılmasına katkısı olmalıdır. 
Türkiye’nin çocuklarını ruhsal ve bedensel olarak en iyi biçimde yetiştirmiş, yüreklerindeki sevgiyi yaşatmış ve eğitim başta olmak üzere tüm haklardan yararlanmalarını sağlamış bir Türkiye geleceğe güvenle bakabilir ve barış dolu bir dünya kurulmasına hizmet edebilir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAYADAKİ KURT
Göktürklerin Ergenekon Destanı, 80 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3508
mod_vvisit_counterDün6702
mod_vvisit_counterBu Hafta3508
mod_vvisit_counterGeçen Hafta50558
mod_vvisit_counterBu Ay226455
mod_vvisit_counterGeçen Ay280495
mod_vvisit_counterToplam19168674

Şimdi: 75 misafir, 12 bots var.
IP: 35.172.216.157