J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


Kağnının Oku

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Zamanımızdan neredeyse otuz, otuz beş yıl önce bir köyümüzde öğretmenlik yaptığım yıllar…  Dersten arta kalan zamanlarda bazen okuyor bazen de öğrencilerimin velileri ile tatlı sohbetler yapıyorduk.

Özellikle köylünün işinin gücünün pek kalmadığı uzun kış gecelerinde bu sohbetlerin her biri ayrı bir değerdi gerçekten. Alabilenlere her biri ayrı bir dersti.

Önce çocukların okumasından başlıyor, daha sonra neler neler konuşmuyoruz ki? Tarımdan, tarladan, verimden… Mazottan, mahsulden, havadan, yağmurdan… İdare edenlerden, idareyi maslahat edenlerden… Ancak dört yılda bir hatırlanmalarından, hayallerin gelecek dört yıllara bırakılmasından… Olanın kime olduğunun aslında farkına vardıklarından…

Konular böylece uzayıp giderdi.

Çoğunun hala bir türlü anlamadığı ya da anlamak istemediği köylü vatandaşlarımız nasıl fikirler üretiyorlar, neler neler öneriyorlar şaşmamak, şaşırmamak mümkün değildi. Genç bir öğretmen olarak en azından çok şaşırıyordum. Konuşmaktan çok onları dinlemekten ve konuşturmaktan zevk alıyordum.

Gerçi her toplumda olduğu gibi aradan bazı “lüzumsuzluk” yapanlar da çıkmıyor değildi. Ama bu tiplere yine kendi içlerinden çok okkalı, usturuplu cevaplar verilerek onların hizaya getirildiği de oluyordu. 

Hatta bu konuşmalarını bazen ince bir mizah ile süslemeleri yok mu? İşte o benim daha çok hoşuma giderdi. Ara sıra kaş yapayım derken göz çıkaran, hatta kendi gözünü çıkaranlar da ayrıca gülümsemelere sebep olurlardı. Mesela bunlardan biri her şeyin farkında olduğunu, güya bir olayla süsleyerek şöyle anlatıyordu:

Adamın birisi çok acıkmış, çok perişan. Eline kaç zamandan kalma taş gibi bir ekmek geçirmiş. Yiyecek amma bir türlü ısıramıyor. Hemen yolunun üzerinde bir demirciye rastlamış. İçeriye girmiş. Bakmış demirci kızgın ateşten çıkardığı kor gibi demirleri çekiçle örsün üzerinde dövüyor. Yanında da içinde koyu bir su bulunan kap var. Hemen ekmeğini bu suya batırıp yumuşatarak yemeye başlamış. Demirci işini gücünü bırakmış bu garip adamı seyre dalmış. Aç adam ekmeğini bitirdikten sonra kendisini tuhaf tuhaf seyreden demirciye dönerek, “Beni ahmak sanma, pekmezinin de hiç tadı yoktu” demiş…

Ardından anlatılan kişiye bakılarak atılan kahkahalar…

Yine bir gün böyle tatlı sohbetler yapılan ortamda orta yerde yanan sobaya meşe odunları atılmış, tavşankanı çaylar içiliyordu. Bugünlük bütün konular sıradan geçirilmiş, sıra bu ülke için aslında neler yapılacağına gelmişti!

“Ben olsam” diye başlayan sözlerin ardı arkası kesilmiyordu…

Hemen herkes sözünü söylemiş olacak ki birisi;
“Öğretmen! Sen hiç konuşmadın. Ya sen olsan neler yapardın” dedi…

Elbette kimseyi de kırmak istemiyordum ama içlerinde bulunan bir öğretmen olarak sorulan soruya da cevap vermem gerekiyordu. Biraz düşündükten sonra, “Öyle her istediğimiz hemen olmaz. Öncelikle yapacaklarımızın kanunlara uygun olması gerekir” diye bir cevapla geçiştirmeye çalıştım…

Galiba sobanın sıcaklığından bunalarak odanın çıkış kapısına yakın oturan bir vatandaşımız daha sözüm biter bitmez patlayan bir sesle:

“Öğretmen! Öğretmen! Bizde kanun dediğin ne ki? Kanun dediğin bizim kağnının okuna benzer. Oku ne tarafa çevirirsen kağnı o tarafa gider” dedi.
Sustum… Bu söz üzerine ne söylenebilirdi ki zaten? 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Kırk Kahraman Kız
Karakalpak Türklerinin Kırk Kız Destanı, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3766
mod_vvisit_counterDün8341
mod_vvisit_counterBu Hafta32876
mod_vvisit_counterGeçen Hafta34293
mod_vvisit_counterBu Ay82912
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21187330

Şimdi: 172 misafir var.
IP: 3.236.156.34