Oruç Baba Der ki:

Konuşmak bilgili olmanın göstergesi midir, bilinmez; ama susmak bilgelik gerektirir.


BİR ALEMSİN RUH ALEMİ

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Ruh dünyasında nüfus sayımı yapılsaydı sonuç ne çıkardı acaba? Bence ruhsuzlar (ruhunu  aldıran, satan, gömen, gizleyen, ilelebet uyutanlar)  yüzünden sayı çok eksik çıkardı. Gerçek verilere sağlıklı bir şekilde ulaşamazdık belki  ama farkında olmadan en sağlıklı  sonuca ulaşıverirdik.  Çünkü bize ruhu yerinde olan  insanlar lazım. Varsın ruhsuzlar sayılmasın. Ekolojik denge için ruhsuzlara da gereksinim varsa yok biz almayalım. Eksikliğini eminim ki kimse hissetmeyecektir. 
 
Nasılsınız?  sorusuna  teşekkür ederim iyiyim veya kötüyüm şeklinde hazır paket cevaplar verirken olayın evrensel boyutunu es geçiveririz. Nasıl yani? dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle söyleyeyim. İçimizde sakladığımız hatta yaşattığımız büyük bir kitlenin yegane sözcüsüyüz. Her birinin ortak sesi olabilmek de  o kadar basit değil. 
 
Yürek; kafesinin içinden, vicdan; kuytu ve derinlerden, altıncı his yedincisi gelse de kurtulsam dediği yerden, ruh; iç dünya coğrafyasındaki beşeri haritası çizilememiş alandan sürekli kulağımıza bir şeyler fısıldarken her zaman tarafsız, sağduyulu, mantıklı olmaya çalışmak büyük sorumluluk istiyor.  Beden hükümetini görünür görünmez menkullerimizle yönetmek, ülke yönetmekten daha da zor. Son cümlemden sonra dudak kıvrımlarıma bir tebessüm takılıyor. Çünkü ülkenin hep yönetilen kısmında oldum. Bu sözüm sanırım ahkam kesmek oldu.  
 
İç dünyamızın kahramanlarının görüşlerini tek tek alarak cevap veriyor olsaydık nasıl olurdu acaba? 
 
Yürek:  Hamdolsun iyiyim. Ağladığım da oldu, güldüğüm de, dayandığım da oldu dayanamadığımda, sevdiğim de oldu sevilmediğim de ama yine de şükür çarpıyorum. Yürek gözümden öpüyorum. (Ben de öpüyorum)
 
Vicdan : Rahat ve deliksiz uyuyorum. Temiz ve hürüm. Sızlayan bir yerim yok şimdilik. İnşallah da olmaz. Sesim geliyor mu bir iki, bir iki ses ses (Duyuyorum vicdanımın sesi duyuyorum kapat çeneni) 
 
Ruh: Derin bir sessizlik. (Bir kere de yerinde bulsam şaşardım zaten. Yine kayıp. Belki  bir köşede dinleniyor belki de  kurduğu bir ruh tatil köyünde keyif sürüyor. Gelince haberim olsun)
 
Nasılsın sorusunun cevabını veriyorum "Cümleten İyiyiz. Ya siz?"
 
Aysel AKSÜMER 
 

Son Güncelleme: Pazar, 20 Kasım 2011 15:31

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAYADAN DOĞAN KIZ
Hakas Türklerinin Altın Arığ Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün7129
mod_vvisit_counterDün5083
mod_vvisit_counterBu Hafta27898
mod_vvisit_counterGeçen Hafta34293
mod_vvisit_counterBu Ay77934
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21182352

Şimdi: 183 misafir var.
IP: 3.227.247.17