Oruç Baba Der ki:

Ellerimin ne kadar soğuk olduğunu söylediğinde onun beni, benim de onu sevmediğimi anladım. Çünkü eğer ortada bir kusur varsa; yanmayan ateş kadar, ateşi yakamayan da kusurludur.


Dikkat! zatürre öldürüyor

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Ölümcül” risk taşıyan hastalık zatürre tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilkler arasında yer alıyor
KIŞ mevsiminin “ölümcül” risk taşıyan hastalığı olarak gösterilen zatürre (Penömoni), tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilkler arasında yer alıyor. Türkiye’de de her yıl 90 bin zatürre vakası görülüyor ve 2 bin 500 kişi hastalığa bağlı olarak yaşamını yitiriyor.

Hastalık bulaşıcı

TOBB ETÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Numan Numanoğlu, halk arasında zatürre olarak bilinen “pnömoni”nin, kış mevsiminde artış gösteren, bir veya birkaç akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi. Zatürrenin, daha çok küçük çocuklarda, ileri yaştakilerde ve kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyrettiğini ve kimi zaman ölümle sonuçlanabilen ateşli bir hastalık olduğunu ifade eden Numanoğlu, “Bu hastalıkta akciğerlerde bulunan hava kesecikleri iltihabi bir sıvıyla dolar.

Akciğerlerin görevi olan ’oksijen alışverişi’ fonksiyonu bozulur ve bu nedenle kanda oksijen düzeyi azalır” dedi. Numanoğlu, zatürrenin İngiltere ve ABD’de tüm ölüm nedenleri sıralamasında 6., enfeksiyona bağlı ikincil ölümler arasında ise ilk sırada yer aldığına dikkati çekerek, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre dünyada her yıl bin kişiden 10-15’inin zatürreye yakalandığını söyledi. Numanoğlu, yüksek ateşin, hastalığın en önemli belirtisi olduğunu ve beraberinde titreme, sarı veya yeşil renkte balgam çıkarma, pas renginde koyu kırmızımsı kıvamlı balgam ve göğüs ağrısının da öne çıkan bulgular olduğunu belirtti.

Zatürreye neden olan mikroplar kişiden kişiye, bir iki metrelik mesafelerden yakın temas sonucu bulaşıyor. Hastalığın sağlıklı kişilere bulaşması, öksürük, aksırık ya da hasta kişilerin konuşması sırasında havaya yayılan damlacıkların doğrudan solunması yoluyla gerçekleşiyor. Korunma için temizliğe dikkat edilmesi, aşı yaptırılması, sigara ve alkol kullanılmaması, vitamin ve minerallerin düzenli alınması, altta yatan tıbbi durumların kontrol edilmesi, iyi beslenilmesi, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması öneriliyor.
Ekleyen: Bilim Dünyası
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

İKİZ KARDEŞLER
Özbek Türklerinin Erali Şirali Destanı, 110 Sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1286
mod_vvisit_counterDün7712
mod_vvisit_counterBu Hafta31754
mod_vvisit_counterGeçen Hafta61374
mod_vvisit_counterBu Ay263721
mod_vvisit_counterGeçen Ay251938
mod_vvisit_counterToplam19692400

Şimdi: 36 misafir, 20 bots var.
IP: 18.206.187.81