Beethoven Diyor ki :

Hayatı sevmiyor musunuz..? Öyleyse zamanı israf etmeyiniz, çünkü hayat ondan yapılmıştır.


Gerçek bir bestseller yazarı: Turgut Özakman

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Emperyalizm artik tasla topla gelmiyor, güler yüzle geliyor. Adamlarin üretim fazlasi var pazar bulmasi lazim, ucuz isçi bulmasi lazim.

Su Çilgin Türkler isimli kitabinda Kurtulus Savasi’ni bir serüven romani gibi rahat okunacak sekilde ve simdiye kadar yazilmamis ayrintilariyla kaleme alan Turgut Özakman ile kitabinin nasil bu kadar ses getirdigini ve okuyucuya ne anlatmak istedigini sorduk.

“Su Çilgin Türkler” kitabiniz büyük ilgi gördü. Bunu tahmin ediyor muydunuz ? Yazarken amaciniz neydi ?

Ilk önceleri Kurtulus Savasini bilimsel bir kitap olarak yazmak istiyordum. Hem kendi çocuklarimin hem diger gençlerin eksik yanlis bilgiyle liseden mezun olduklarini görünce bunun dogrusunu bilsinler, bir tarih refleksleri olsun bir kimlikleri olsun diye düsündüm ve kolay anlasilir roman gibi bir kitap yazmaya karar verdim ve uzun süre bunun için en dogru kurguyu aradim. Bu konuda mütevazi bir katkim olsun istedim. Kitabi yazmam ise üç yil sürdü. O sirada yayin evi kaç baski yapar diye sordugunda bes alti baski diye tahmin ettim. Halkin kendi tarihine aç oldugunu biliyordum ama bu kadar aç oldugunu tahmin etmiyordum. Çiktiktan bir buçuk ay sonra yayin evi 3 matbaa tuttu talebi karsilayabilmek için.

“Türkiye’nin son 30 senesi Osmanli’nin son on senesinin kopyasidir.” diyorsunuz ve bir tehlikeye isaret ediyorsunuz. Benzerligi biraz daha açar misiniz ?

Evet. Aydinlarin memleketin sorunlarina çok uzak kalmasi ve bati tesirinde olmalari bazi batili akimlarin temsilcileri gibi olmalari, Türkiye’ye oynanmak istenen oyunlara bilerek veya bilmeyerek katkida bulunmalari, halkin reflekssizligi, kimliksizligi, milli durusun yoklugu. Cumhuriyetin 40. 50. yilinda bu hale gelinmesi çok düsündürücü. Bu kendiliginden olmadi, böyle olmasi istendi. Ortaokul lise tarih kitaplarina bakiniz, milli mücadeleye iki üç sayfa ayriliyor. Ama bu dünyada emperyalizme karsi verilmis ve zafere ulasmis ilk mücadeledir. 1950lerden sonra bunlar anlatilmadi çocuklara. Onlar baska liderlere hayran oldular kendi kahramanlari hakkinda bilgileri olmadi. Istanbul yönetimi o sirada Avrupa karsisinda çok korkak bir yönetimdi. Iktidarda olan insanlarin da zaman zaman Istanbul yönetiminin politikasini benimsemesi de milli mücadelenin Istanbul yönetimine karsi milli bir ihtilal oldugunun anlatilmasini da engelledi. Sonuç olarak 30-40 yildir çocuklarimiz milli mücadeleyi bilmiyor. Bunu bilmeyen insanlar Türkiye’yi yönetmeye kalkinca da olmuyor. Sonra da biz niye Türkiye’de 28 Subat oldu, 12 Mart oldu diye arastiriyoruz. Devletin bir kurulus felsefesi vardir, iktidar ona aykiri davrandigi zaman tabii ki basini çarpar. Bunu bilmemek için çok özel bir cehalet kursundan geçmek lazim.

Resmi tarihin Kurtulus Savasi’nin önemini iyi anlatamadigini söylüyorsunuz, neden ?

1960’tan bu yana Atatürk’ü küçültmek Milli Mücadele’yi önemsizlestirmek için yürütülen yogun bir çalisma var. Sahte tarihçiler bunlar. Osmanlicilar bunu istedi, Avrupa Tarihi’ni bilmeden baticilik yapmak isteyenler istedi. Kendilerine göre yeni bir sistem yaratmak isteyenler, bizi kimliksizlestirmek isteyenler istedi. Bunlarin içinde bizim saygi duydugumuz bazi aydinlarimizin da yer aldigini görmek insani derinden üzüyor ama mütareke döneminde de saygi duydugumuz aydinlardan örnegin Cenab Sehabettin, Ali Kemal Milli Mücadele’ye karsiydilar. Içlerinde bir milli kimlik olusmadigi için. Sevket Süreyya Bey Atatürk için “Hiçbir sey yapmasa bile Türkleri asagilik duygusundan kurtardigi için büyük kahraman olurdu.” diyor, sanirim Sevket Süreyya Bey yanilmis Atatürk bu asagilik duygusunun kökünü kaziyamamis. 15-20 yildir bu yeniden hortladi. Bir romancimiz Ermeni meselesi hakkinda, Kürt meselesi hakkinda konusuyor ama hiçbirsey bilmeden konusuyor. Halbuki bir sanatçi çaginin tanigi gibidir. Yalan söylemeye hakki yoktur, haddi degildir. Mesleginin namusuna aykiridir. Bizde böyle bir özen yok. Hiçbir sey okumadan veya bir iki uyduruk kitap okuyup uzman gibi konusan ne kadar çok insan var. Sevr Anlasmasi uygulanmaya çalisiliyor diyenlere paranoyak diyorlar ama asil hastalik bu. Bunlarin hiçbiri o 64 maddelik metni okumus degiller. Okusalardi böyle konusmazlardi. Bunlar yayinlandi ve sabirli bir insan bunlari karistirirsa bazi Avrupa Birligi sözcülerinin ne dedigini daha iyi desifre eder. 1935 yilina kadar Türkiye’ye sadece imtiyaz istemek için geldiler, kredi açmadilar. Türkiye Atatürk döneminde ne yaptiysa küçücük bütçesiyle yapmistir. Osmanli borçlarinin tamamini ödedik, bütçemiz açik vermedi. Böyle bir dönemdi. Simdi yeniden Sevr anlasmasindaki reddedilen maddeleri önümüze getiriyorlar.

Yalniz artik bu düsüncenin karsisina “globallesme” konuluyor. 
Bunu bizde de söyleyen pekçok insan var. Ama bana dünyada milli devlet olmaktan vazgeçmis bir tek devlet gösterin. Bu bizim gibi Ortadogulu, dogulu yari saskin devletleri sömürme için söylenen bir yalan. Emperyalizm artik tasla topla gelmiyor, güler yüzle geliyor. Adamlarin üretim fazlasi var pazar bulmasi lazim, ucuz isçi bulmasi lazim. Bu sömürme yoluyla olur. Amerika, Ingiltere, Fransa milli devlet olmaktan çikar mi ? Ingiltere’de bir bomba patladi, tüm kanunlar 48 saatte degisti.

Galiba siyasetçilerimizin bir sorunu da tarih bilgilerinin yeterli olmamasi.

Türkiye Avrupa Birligi ile birlesecekse bu süreci götürecek insanlarin hem bizim tarihimizi hem Avrupa tarihini çok iyi bilmeleri lazim. Bunlarin hiçbiri Avrupa’da egitim görmemis, Avrupa’yi gençken anlamamis. Su kafa Avrupa’yla birlesmez. Avrupa tarihini, yakin tarihimizi bilmiyor ki bizi Avrupali yapacak. Türkiye’de yakin tarihimizle ilgili anilari okumuslardir belki. Ama olaylari iyi bilmiyorsaniz kavrayamazsiniz. Tarihimizi çok iyi bilmemiz ders almamiz lazim. Bizim tarihimizde sayi bakimindan fazla dahi yoktur. Biz Fatih Sultan Mehmet’i de iyi anlamadik, Atatürk’ü de iyi anlamadik. Bu insanlar o dönemde kendi yasadiklai kusagin yüzyil iki yüzyil ötesindeydi. Atatürk en son açiklamasinda ben size akil ve bilimi veriyorum vasiyetim olarak diyor. Zaten böylece kurtulus yolunu bulursun. Yurtsever ama maceraperest degil gerçekçi.

Peki demin bahsettiginiz asagilik duygusuna geri dönelim. Türklere yapilan muameleler var mesela hala vize gibi islemlerde uygulananlar… Tarih bilincimiz yok.Eger ilk vize uygulamasi basladiginda Türkiye kendisine vize koyan ülkeye vize koysaydi bu hale gelmezdi.

Peki Anadolu’yu gezdiginizi söylüyorsunuz. Doguda bir bölünme tehlikesi var deniliyor. Bu bölgenin insanlari ne diyor ?

Dogudaki vatandaslarimizin tabii ki problemleri var. Ama bölünme PKK’nin politikasi sadece. Onlar Türkiye’den ayrilmak istemiyor. Ayrilmak öyle kolay birsey mi ? Kürtlerin bir bölümü yönetimden sikayet edebilir. Haklari var. Ama ayrilmak isteyen bir avuç. Onlarin da baska hesaplari var. Benim üvey büyükbabam kürt, üvey babaannem Çerkez. Biz birarada büyüdük. Törelerimiz, bayramlarimiz birbirine karisti.

Bazi tarihçiler tarihi romanlarin tarihi saptirabilecegini, tarihin tarihçilere kalmasi gerektigini savunuyorlar. Bu konuda ne düsünüyorsunuz ?

Haksiz degiller. Osmanli tarihi hakkinda okudugum bazi romanlar midemi bulandiriyor. Anlatan çerçeveyi dogru kuramiyor. Kurtulus Savasi hakkinda da roman yazmak için ön çalisma yapmak lazim. Ama yapmiyorlar sadece bir ask oluyor, arkasinda da Kurtulus Savasi. Tarihten süzülmüs romanlar aslinda çok güzel, bati insani bu sekilde tarihi ögreniyor. Bu romanlar tarihi sevdirir. Ama yeter ki namuslu yazilmis, abartilmamis, çarpitilmamis olsun. Gerçekligi tartisilmaz olsun.

Türkiye’nin en çok okunan yazarlarindan biri olarak zamaninizi nasil geçiriyorsunuz ?

Eskiden ne yapiyorsam onu yapiyorum ama son bir yildir bu kitaptan ötürü iki sey oldu : çok yere davet ediliyorum ve çagirildigim her yere gidiyorum. Bu yasimda bu kadar faaliyet iyi geldi aslinda ama doktor sakincali buluyor.

Röportaj : Hüseyin Latif, Bilge Demirkazan

Bu röportaj “Aujourd’hui la Turquie” ve “Bizimavrupa” gazeteleri için yapilmis olup kaynak kullanilmadan alinti yapilamaz.

Source : http://www.bizimavrupa.com/gazete/i…

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SÜPERMARKETTEKİ SÜRPRİZ
Köroğlu Destanı'nın Türkmenistan varyantı. 96 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2314
mod_vvisit_counterDün4177
mod_vvisit_counterBu Hafta29283
mod_vvisit_counterGeçen Hafta44274
mod_vvisit_counterBu Ay62947
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19932325

Şimdi: 60 misafir var.
IP: 3.226.97.214