Oruç Baba Der ki:

Ellerimin ne kadar soğuk olduğunu söylediğinde onun beni, benim de onu sevmediğimi anladım. Çünkü eğer ortada bir kusur varsa; yanmayan ateş kadar, ateşi yakamayan da kusurludur.


Hepimiz Kızılderiliyiz

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Kendi topraklarında soykırıma uğrayan, Amerika’nın gerçek sahibi Kızılderililer, büyük protestoya hazırlanıyor. Anishinabek Kabilesi lideri, 29 Haziran’da Türkler’den destek istiyor

KANADA ve ABD’de yaşayan Kızılderililer, haklarını aramaları için verdikleri mücadelede bu ülkelerdeki Türk diasporasından kendilerine destek vermesi çağrısında bulundu. Kendilerine ait internet sitesinde daha önce Türk olduklarını açıklayarak dikkat çeken Anishinabek Kabilesi’nin lideri 29 Haziran’da Kanada’daki tüm Kızılderililer’in bu ülke hükümetine karşı protesto götserileri düzenleyeceğini ifade ederek, “Türk kardeşlerimizden bizi yalnız bırakmamalarını istiyoruz” dedi.

Bizi az gösteriyorlar

Türkçe’yi de çok iyi konuşan kabile lideri, “Tüm Türk kardeşlerimize haber vermek istiyoruz. Haklarımız için mücadele edecek kardeşlerimize ihtiyaç var. Ontario eyaletinde 150 reservasyon (Kızılderili özerk toprağı) bulunuyor. Kanada’da İnuit (Eskimo) adlı eyalet Kızılderililer’in kontrolünde. Kalan yerlerde 400 rezervasyon var. Kanada istatistiklerine göre biz 1 milyon 800 bin kişiyiz. İstatistikler doğru değildir. Çünkü milletimizi her zaman daha az göstermeye çalışıyorlar” diye konuştu.

29 Haziran’daki büyük gösteri ile kendilerini ezmeye ve haklarını çiğnemeye çalışan Kanada hükümetine karşı birlik mesajı vereceklerine dikkat çeken kabile lideri, “Bu seferki protestomuz büyük olacak. Burada bize eziyet eden ABD’li ve Kanadalı zalim işgalci şirketler acı çekecekler ve borsada zarar görecekler. Kanada, bizim millete karşı asker göndermek niyetinde. Tüm medyayı ve insan hakları örgütlerini bu protestoyu izlemeye ve bizim sorunlarımızı gündeme getirmeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu..

Bizi terörist ilan ettiler

Kanada’da kendilerine ait 1000’den fazla toprak parçasının devlet tarafından işgal edildiğini kaydeden Kızılderili kabile lideri, devleti mahkemeye verdiklerini, ancak bu mahkemelerin adil ve zamanında sonuçlanmasını beklemediklerini dile getirdi. Kızılderi lideri, “Topraklarımızı korumak için protesto yapma hakkımız var. Biz bunu, sınırlarımıza savaşcılarımızı koyarak yapıyoruz. Ama Kanada, bir kanun çıkararak savaşcılarımızı terörist ilan etti. Kanada yasalarına göre ordunun Kızılderili öldürmesi serbest. Ama peki asıl terörist kim” diye konuştu. Tüm Kızılderili kabilelerini aynı çatı altında toplayan ve 29 Haziran’daki gösteriyi düzenleyen Assembly of First Nations (İlk Ulus Birliği) kurumunun başkanı Phil Fontaine, Kanada hükümetinin sözkonusu kararı hemen geri çekmesini istedi.

Biz iyi vatandaşız

Kanada hükümetinin kendilerini uluslararası terör örgütleriyle aynı kefeye koyduğunu belirten Fontaine, hükümetin bu kararını destekleyecek en küçük kanıtının olmadığını, Kızılderililer’in Kanada için her zaman iyi birer vatandaş olduklarını ve Kanada ordusunun kendilerine saldırmasını asla kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Kızılderililer’e ABD izin vermedi

AMERİKA’NIN yerlileri olan ve ABD’nin kuruluşunda, Amerika’yı işgal eden Anglosaksonlar tarafından soykırıma uğranan Kızılderililer’in köklerinin Orta Asya’dan geldiği ispatlandı. Bunun üzerine, her yıl Türkiye’de yapılan Türk Cumhuriyetleri toplantısına geçtiğimiz yıllarda ABD’den Kızılderililer de davet edildi. Dünyanın her yerine demokrasi götürmeye çalışan, hatta Afganistan’ı ve Irak’ı bile demokrasi için işgal ettiğini ileri süren ABD yönetimi, kendi sınırları içinde demokratik isteklere tahammül edemedi ve Kızılderililer’in, Türkiye’deki Türk Cumhuriyetleri toplantısına katılmasına izin vermedi.

Kahraman HALİSÇELİK
19.05.2007 -Tercüman

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ÇİZMEDEN ÇIKAN ÇOCUK
Tatar Türklerinin Edigey Destanı, 110 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2982
mod_vvisit_counterDün5274
mod_vvisit_counterBu Hafta8256
mod_vvisit_counterGeçen Hafta36328
mod_vvisit_counterBu Ay78248
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19947626

Şimdi: 47 misafir var.
IP: 3.226.97.214