Alain Diyor ki :

Büyük başarılar kişiyi aptallaştırmadığı takdirde kişi alçakgönüllü olur.


Unutulan kavram sınıfsallık

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

UNUTULAN  KAVRAM – SINIFSALLIK   

           Artık günümüzde gasp yapanlarda, cinayet işleyenlerde,  sarhoş araba kullananlarda hiç utanma sıkılma kalmamış her şey o kadar olağanlaşmıştır ki normal vatandaşlar suçlu gibi sokaklarda gezer oldu. Gezerken sanki 'niye suçsuzsun utanmıyor musun bir suç işlememeğe baksan çevrene herkes suç işlemişken, herkesin bir suç işleme hakkı varken sen böyle ezilerek, sıkılarak aç, susuz dolaşıyorsun. Seninde çocukların okumak ister, sende en güzel yaşam içinde gününü geçirmelisin' diyorlar suçlular. İnsanın aklı karışıyor birden.

         Örneğin Bilinmeyen bir nedenle kavga ettiği arkadaşını ruhsatsız tabancasıyla göğsünden vuran Burak Akpolat ifadesinde cinayeti isim yapmak amacıyla işledim demiş. (gazetelerden).  İşte şan,  şöhret isim nasıl yapılırmış görsünler.  Bu isim yapma hastalığı onun peşini bırakmaz hapishanede de koğuşun efesi kesilir. Artık o kraldır.

         Ya hırsızların arsızlıklarına ne dersiniz. Adaletsiz gelir dağılımının insanlar arasındaki dengesizliğini doruk noktasına çıkaran varsıl ve yoksul arasındaki fark, hırsızlıkta da bir patlama yaratmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle kredi kartı kopyalamasında bankalardan milyonlar çekilmiştir. Medyanın adeta hırsızları bir kahraman gibi sergilemesi bundan sonraki yapılacak hırsızlık olaylarında caydırmadan ziyade özendirme güdüsü yaratmıştır. 

 

         İsyankâr duygularından dolayı evlerinden kaçarak sokak çocuklarına karışan ve sokak çocuklarını çoğaltan oluşumun sorunları günümüzde hala çözümlenmemiştir. Binlerce sokak çocuğunu anormal gören toplum gene düzenin yarattığı zenginlerdir. Bu serserilerin bir araya gelerek kurdukları rap gruplarının da müzik yapmaya başlamalarıyla, önceleri gürültü, baş ağrıtıcı müziğe benzemez bir şey olarak görülmüş, yaptıkları müzikler tutulup ta para kazanmaya başladıklarında o sosyetenin görüşlerinde 360 derecelik bir görüş değişikliği yaratıvermiştir nedense. İsyankâr duygularından arınmalarına karşın kullanmış oldukları uyuşturucu alışkanlıklarından kurtulamamışlar sokak çocukları ama toplumun kaymak tabakasının sempatisini kazanmayı başarmışlardır.

         Kadınlarımızın işkence görmeleri ve töre cinayetlerine kurban verilmelerindeki mücadelenin sınıfsallık payı, yok denecek kadar azdır. Medya, yandaş medya olduğu ve halkta sınıf bilinci oluşturulamadığı sürece bu hep böyle devam edecektir. Kadınların batıdaki gibi demokrasi anlayışına ulaşabilmeleri için en az iki yüz yıllık bir mücadele vermek zorunda kaldıklarını unutmamaları gerekmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde de kadın sorunları çözülmüş olmamasına karşın batı, doğu ile farklılıkları hiç dikkate almadan kadınları özgürleştirme yolunda geri kalmış itaatkâr bağımlı ve aciz olarak tanımlıyorlar.

Günümüz Amerika’sında gelir dağılımındaki adaletsizlikle birlikte kapitalizme karşı başlanan gösterilerin temelinde bilinçaltı bir sınıf mücadelesi yatmaktadır. Unutulmuş gibi görünen bu kavramın gün yüzüne çıkarılmasının zamanı çoktan gelmiştir. Dünya nüfusunun 7 milyarı bulduğu günümüzde daha ne kadar kazançların gizlenmesi için yardım dağıtılacak. O yardımlarla oyalanan bir toplum daha ne kadar sabredecek göz göre göre  kendisinden bir şeylerin çalındığına. 

Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Aralık 2011 23:03

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

BARIŞÇI ALP
Saka Türklerinin Alp Er Tonga Destanı, 116 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3305
mod_vvisit_counterDün6185
mod_vvisit_counterBu Hafta38636
mod_vvisit_counterGeçen Hafta33683
mod_vvisit_counterBu Ay147411
mod_vvisit_counterGeçen Ay161449
mod_vvisit_counterToplam20670914

Şimdi: 44 misafir var.
IP: 35.170.78.142