Beethoven Diyor ki :

Hayatı sevmiyor musunuz..? Öyleyse zamanı israf etmeyiniz, çünkü hayat ondan yapılmıştır.


OHHH… MU, AHHH… MI? Ahmet Aykol

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

İnsanlık zaman içerisinde birçok imkânsızı başardı. Dünün hayallerinin birçoğu bugünün realiteleri haline geldi ama iki şey hariç. Biri ölüm, diğeri zaman! Evet, henüz ikisini de durdurmanın yolunu bulamadık. Kim bilir ileriki yıllarda insanlık bu dev adımı da atabilir ama şimdilik bu mümkün görünmüyor…

Doğduğumuz gün belki de sonun başlangıcı. Hayatı bir sayaç olarak düşünürsek geriye sayım doğduğumuz gün başlamıyor mu? Zaman yolculuğuna hayır demem ama ölümsüzlük bana göre değil. Yoksa yaşamanın bir anlamı kalmazdı…

Gözlerinizi kapatıp geçmişe kısa bir yolculuk yapın. Birkaç saniyede yıllar öncesine dönebilirsiniz. Yüz hatlarınız gittiğiniz yılı değil ama yaşadığınız olayı hemen ele verir. Bazen gülümser, bazen hüzünlenirsiniz. Bırakın yılları daha dün nerede ve ne yapıyordunuz? Hangi durumdaydınız? Kuşkusuz bu sorulara farklı cevaplar verebilirsiniz ama bu ortak gerçeği değiştirmez. Dün geçip gitmiştir. Dahası siz bu satırları okurken bile zaman su gibi akıp gidiyor ve bizler buna engel olamıyoruz.

Nihayet 2011 yılı ile de veda vakti gelip çattı. Birkaç gün sonra 2011 eskiyecek. Büyük bir çoğunluğumuz belki de derin bir Ohhh! Çekecek. 2012 belirsizliğine deli divane koşuyoruz. Şu meşhur çiftçi kıssasındaki gibi yeni yılı yeni umutlarla karşılayacağız. Özellikle 2011’den benim gibi umduğunu bulamayanlar 2012’yi daha bir sabırsızlıkla bekliyor… Durun size burada da muhalif kişiliğimi göstereyim. Geçen yılda bir önceki yıla göre yeni değil miydi? Hatırladınız mı, ne beklentilerle 2011’e merhaba demiştiniz? Peki, ne değişti? Ya da ne değişmedi?..

Değişen tek şey takvimdeki rakamlar. Biz değişmedik. Ya da öyle zannediyoruz. Her yeni yıla yeni beklentiler içerisinde giriyor ama düşüncelerimizi, hayata bakışımızı değiştirmediğimiz için yeni yılı da kısa süre sonra eskitmiyor muyuz? Öncelikle bizler “yeni yıl yeni bir hayat mı yoksa yeni bir hayatı yeni yılda bizler mi kuracağızın” kararını vermeliyiz. Durumunuzdan memnun değilseniz yeni bir hayat kurmak için yeni yılı falan beklemenize gerek yok. Bu satırları okur okumaz dünden ders alıp yarınlarınızı kurmaya başlayın. Unutmayın ki kimse sizin için yeni bir hayat kurmayacaktır. Yook, mutluysanız halinize şükredip yeni yılda yeni mutluluklara ulaşmak için hemen çalışmaya başlayın ki 2011’e teşekkür edin.
Kendisini sürekli mutsuz hissedenler siz hiç kendinizi sorguladınız mı? Kimsiniz? Nesiniz? Hayattaki amacınız ne? Çevrenizdeki insanlar sizi nasıl tanıyor? Çevrenizdeki insanları mutlu etmek için neler yapıyorsunuz? Neler yapabileceğinizin farkında mısınız? Daha önemlisi siz kendinizi tanıyor musunuz?

Siz soruların cevaplarını düşünürken ben birkaç hatırlama daha yapayım. Siz belki de yılbaşı eğlencesinde ne giyip, nereye gideceğinizi, yakınlarınıza hangi hediyeleri alacağınızı düşünürken şu an dünyada milyonlarca insan aç. Karnını doyurmayı düşünüyor. Bırakın dünyayı, yanı başımızda sokaklarda yatan, çöplerden ekmek toplayan insanlar var! Kışın şu soğuk günlerinde başını sokacak bir barakası bile olmayan, sokaklarda sabahlamaya çalışan çocuklarımız var.

Bütün bu sorulara dürüstçe cevap verebildiğinizde büyük bir çoğunluğunuz hayatta çokta şikâyet edilebilecek bir durumda olmadığını görecektir. Maddi durumunuzda, iş hayatınızda ya da ailenizde aşmanız gereken sorunlar olabilir. Ama bütün bunlar sizin yeni yılı eskitmenizi gerektirmez. Hayatınızda değişmesi gerekenler varsa bunları değiştirmek için yeni yılı beklemeyin. Hemen karar verip harekete geçin. Yarın, sizin için taze bir başlangıç olsun.

www.kamusitesi.com 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Kırk Kahraman Kız
Karakalpak Türklerinin Kırk Kız Destanı, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün4651
mod_vvisit_counterDün4206
mod_vvisit_counterBu Hafta30910
mod_vvisit_counterGeçen Hafta61677
mod_vvisit_counterBu Ay109899
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20228548

Şimdi: 86 misafir var.
IP: 3.226.245.48