Bernard Shaw Diyor ki :

Aptallar, utanılacak bir şey yaptıkları zaman mazeret diye o işi her zaman yaptıklarını söylerler.


MİLLET MALI! Ahmet AYKOL

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Mehmet Akif’in babası, zamanın en önemli ilim merkezi olarak kabul edilen Fatih medresesi hocalarından Tahir Efendi, annesi aslen Buharalı bir ailenin kızı olan Emine Şerife Hanımdı. 1873 yılında babasının “Ragıyf” ismini verdiği ancak ev ve mahalle halkının bu ismi anlayamadığından Akif’e çevirdiği Mehmet Akif dünyaya geldi.

 

Tahsil hayatı Emir Buhâri Mahalle Mektebinde henüz dört yaşındayken başladı. Ardından Fatih iptidaisi ve Fatih Merkez Rüştiyesini bitirdi. Mülkiyenin birinci kısmını bitirdikten sonra babasının vefatı ve evlerinin yanması üzerine yeni kurulan ve iş bulmanın daha kolay olduğu Mülkiye Baytar Mektebi’ne girdi. 1893 yılında tahsil hayatını okul birincisi olarak tamamlayarak hayata atıldı.

Memuriyete başladıktan sonra 1898 yılından vefatına kadar 40 yıl sürecek İsmet hanımla olan evliliğini gerçekleştirdi. Bu evlilikten üçü kız beş çocuk sahibi oldular. Akif’in memuriyet hayatı 1913 yılında istifa etmesiyle sona erdi. Geçimini bundan sonra ziraat fakültesinde edebiyat dersleri vererek sağlayacaktı.

 

30 Ekim 1918 yılında Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanmasının ardından galip devletler, kısa sürede niyetlerinin yalnızca Osmanlı Devletini yıkmak olmadığını ortaya koydular. Resmen Türk Milletini yok etmek istiyorlardı. Türk milleti bu gerçeği çok kısa bir sürede görüp Mustafa Kemâl Paşa önderliğinde işgalcilere karşı il il direniş başlatmıştı. Akif, bu direnişin önemini anlatmak üzere soluğu Balıkesir’de aldı. Halkı istiklalini kurtarması için düşmana karşı savaşmaya çağırdı. Bunun üzerine İstanbul hükümeti tarafından Ziraat Fakültesindeki görevine son verildi. Fakat Akif hem ders vermeye hem de halkın düşmana karşı savaşması için yazılar yazmaya devam etti. Milli mücadele ruhunun tüm Anadolu’yu kaplaması üzerine Akif de Ankara’ya geçerek Mustafa Kemâl Paşa’nın yanındaki yerini aldı. Kastamonu Nurullah Camiinde halka hitap edip Sevr’i kabul etmenin esareti, zilleti ve izmihlali kabul etmek olduğunu tüm çıplaklığı ile anlattı. Daha sonra bu vaaz çoğaltılarak tüm Anadolu’ya dağıtıldı. Burdur milletvekili olarak 1. TBMM’sine katıldı.

 

1921 yılında meclis tarafından bir milli marş yazılması için yarışma açıldı. Birinci olacak eser için 500 lira ödül konulması sebebiyle Akif bu yarışmaya katılmak istemedi. Ancak ısrarlar üzerine konulan ödülü orduya bağışlamak şartı ile teklifi kabul etti. O yıllarda Tacettin Dergâhı olarak anılan evinde, 17 Şubat 1921’de İstiklâl Marşımızı yazdı. Şiiri Kahraman Ordumuza armağan etti. Şiir 12 Mart 1921 yılında TBMM’nde bulunan bütün milletvekillerinin “kabul” oyları ile İstiklâl Marşı olarak kabul edildi. Şiir o kadar çok beğenilmişti ki, meclis başkanı Hamdullah Suphi Bey şiiri birkaç defa okumak zorunda kalmıştı.

 

Mehmet Akif, Kurtuluş Savaşımızın manevi mimarlarından birisi ve İstiklâl Marşı şairi olarak tarihteki yerini almış, zaferin ardından 1926 yılında gittiği Mısır’dan ne yazık ki siroz hastası olarak 1936 yılında İstanbul’a dönmüştür. İstanbul’da çok ciddi bir tedaviye başlanmış, rahat edebilmesi için Sait Halim Paşa köşküne yerleştirilmiştir. Bazı kaynaklarda ömrünün son günlerinde aç, açık kaldığını iddia edilmekteyse de bu milletin İstiklâl Marşı şairini sokakta bırakmayacak kadar kadirşinas olduğu asla unutulmamalıdır.

 

Sizlere İstiklâl Marşımızın hangi şartlarda ve nasıl yazıldığını anlatmaya çalıştım. “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazılacak günleri göstermesin” deyip millet malı olduğu gerekçesiyle şairi tarafından kitaplarında yer verilmeyen bu esere hak ettiği saygıyı göstermek bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin kutsal bir vazifesidir. Daha binlerce yıl İstiklâl Marşımızın kabulünü bu topraklar üzerinde kutlamak dileğiyle.

 

         Ahmet AYKOL

TÜRKAV Denizli Şube Başk.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SİHİRLİ DÜRBÜN
Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluş Destanı, 92 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün4410
mod_vvisit_counterDün4206
mod_vvisit_counterBu Hafta30669
mod_vvisit_counterGeçen Hafta61677
mod_vvisit_counterBu Ay109658
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20228307

Şimdi: 87 misafir var.
IP: 3.226.245.48