Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


RESİM VE EDEBİYATIN HAYATIMDAKİ YERİ (5. Bölüm)

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

alt

 

Tahsilime noktayı koymuştum. Tahsil hayatım süresince okulumdan artan sürece çalıştığım iş hayatıma artık tam gün olarak devam etmem gerekiyordu. Sanatımın dışında olan işlerde çalışmıştım şimdi ise sanatıma yönelik işler yapmam gerekiyordu.

Resim düzenli bir getiri sağlamıyordu. Fırça ve çizim sanatımı kullanarak altenatif çözüm üretmem gerekiyordu.

Bir dükkan kiralamakla işe başladım. Reklam panoları ve tabelacılıkla iş dünyasının kapılarını açtım. Hiçbir aile desteği ve sermaye olmaksızın giriştiğim işimi fırçanın ucundan akan boya ile yani sıfır sermaye ile hayatın iniş çıkışlarına uyum sağlamaya ayakta durmaya çalıştım.

Askerlik zamanım gelip çatmıştı. Asker ocağında da tüm kabiliyetlerimin karşılığını almış rahat bir askerlik yapmıştım. Başlangıçta, birliğimin tabela ve talimgah resimlerini yenileyerek zaman geçirmiş sonrasında da müzik yeteneğimi kullanarak ordu evinde müzisyen sıfatıyla geri kalan askerliğimi tamamlamıştım.

Teskeremin ardından döndüğüm memleketimde, tabela dışında matbaalara klişe çizimleri yaparak kazanç elde etmeye çalıştım. Side ve Alanya için yaptığım tabelalar sayesinde oralarda reklam potansiyelinde eksikliğin olduğunu hissettim ve 1991 yılında Alanya ya yerleştim.

Öncelikle kenar bir semtte fiyatta ucuz genişçe bir dükkan tutmuş, bir bölümünü yaşam alanı olarak ayırmış diğer bölümünü ise hayatını kazanmak için çalışma ortamına dönüştürmüştüm. Ne var ki öncesinde camları olmayan bu dükkanın noksanları tamamlanınca, rutubetli olduğu ortaya çıkmıştı kapalı kaldığı sürede camlardan aşağı rutubetin su ya dönüşmüş haline bakılırsa içeride ki ağır kokuyu insan genzinde hissedebiliyordu.

  Kafasına koyduğunu yapan, başladığı işi asla bitirmeden bırakmamayı ilke edinen bir insandım; hayatımın bu ikinci adımında bir yerlere gelmek için katlanmak gerektiğinin bilinciyle tüm çaresizliklere göğüs gererek yaşamıma devam ediyordum.

Aynı zaman da bir arkadaşı vasıtasıyla tanıştığım asıl mesleği mimari çizim olan ama reklam tanıtım alanında ihtiyaçların çok olduğu piyasada yerini almak amaçlı bir atölye kurmuş olan Samsun’ lu meslektaşım ile tanışmış sadece kendi yaptığı işlerin hiçbir masrafına karışmadan kar’ın % 40 oranında miktar ile ortaklık anlaşması yapmıştım.

   Mesleki anlamda daha bilgili ve yetenekli olduğum için atölye ye gelen işlerin en büyük ve en önemli olanları üstleniyor bu sebeple kazançta büyük oluyordum.

 

   Bir yanda mesleğinde atılımlar yapmaya da devam ediyordum. Yeni yıl yaklaşırken ticarethanelerin vazgeçilmez reklam şekli olan eşantiyon telaşı başlamıştı ve bu ihtiyaçlar başka illerden gelen pazarlamacılar tarafından sipariş usulü yapılıyordu. Kimi zaman dolandırılanlarda oluyordu.

    Niçin burada da imalatı yapılmasın diye düşündüm. Sermayem yetersizdi Alanya da turizm sektöründe yerini oturtmuş çevre sahibi olmuş ve kurucusu yerli eşrafından olan bir şirkete, reklam bölümü ekleyerek  % 50 sini ortak etmiş, yerleşim merkezinde daire tipi 3 odası bulunan ofis tutulmuş gerekli makine ve malzemeler kısa süre içerisinde tedarik edilmişti. İlk iş olarak tuttuğu o izbe dükkanı boşaltıp yeni dairenin bir odasını kendine kalacak yer olarak tahsis etmiştim.

   İpek baskı çerçeveleri, baskı odası, karanlık oda (film poz odası), kurutma bölümü kısaca atölye tamamı ile faal duruma geçmişti

   Gazetelere verilen eleman ilanlarına müracaat eden pazarlama elemanları ile toplantıya girip ön elemeden geçirmiş, seçtikleri elemanlarla bölgeler belirleyip iş başı yaptırmıştım hiç vakit geçirmeden.

Beklediğimden daha fazla çevre edinmiştim. Ne var ki iş ortağımdan müşteri potansiyeli açısından beklediğim desteği görememiştim. Tamamıyla kendi çabalarım ve oluşturduğum pazarlama elemanlarım sayesinde başarı sağlamış ve kazancımın yarısını ortağımla paylaşmak koymuştu bana.

Karar verip ortaklığı fesh edip ÇİZGİ REKLAM VE TANITIM adı altında kendi ajansımı kurdum. Fırça sanatımın dışında reklamcılığa çok yönlü olarak giriş yapmıştım.

Yerel radyolarla iş alışverişleri sayesinde mikrofonla tanışıp edebiyat tutkumu, yaptığım şiir programları ve söyleşilerle daha da ön plana çıkarmayı başardım.

Artık şiirlerimi kendim yazıp kendim okumuyordum. Radyo sayesinde ulaşabildiğim alanlara kadar dinletiyor, aldığım olumlu yorumlar sayesinde daha da zevk alarak yazıyordum.

   Radyo programları da tüm hızıyla devam etmekteydi şiir ve sohbet programları dışında toplum için daha da önemli işlere imza atmıştım.

Bunlar;

  •  Okunmuş kitap kampanyaları
  • Temiz olmak şartıyla giyim eşyaları
  • Sponsor yardım sever ticarethanelerin bağlantısı
  • Yoksul öğrencilerin giydirilmesi
  • ve tüm okul masraflarını karşılamak, gibi.

 

Kitap kampanyası o kadar çok ilgi görmüştü ki ortalık okunmuş kitap ve ansiklopedilerin dışında kitabevlerinden para ile satın alınmış kapağı açılmamış, fiyat etiketi sökülmemiş kitaplarla dolup taşmıştı.

 Defalarca ilçe milli eğitim müdürüyle görüşmeler yapılmış ama sözde gösterilen ilgi özde ilgiye dönüşüp ihtiyaç yerlere gönderilmesi için bir adım atma zahmetinde bulunmadı sayın müdür.

  Medya gücü ve sözünü esirgemediğim medeni cesaretimle milli eğitim müdürüne çıkışmış ilgili makamlara şikayet edebileceğimi hatta radyo ve televizyon kanallarını kullanarak bu ilgisizliğini kamu oyuna taşıyabileceğimi belirtmiştim. Bu üstü kapalı tehditler işe yaramış ve Sayın müdür nihayet teşrif etmişti radyoya.

Turizmin büyük geçim kaynağı olduğu Alanya da oldukça fazla ressam arkadaşlar vardı. Yaz boyunca Alanya belediyesince gösterilen alanlara stant kurup hem yaptıkları resimleri sergiliyor hem de ayaküstü turistlerin portrelerini yapıyorlardı.

Kendilerince geçim kaynaklarını bulmuşlardı. Bana ters geliyordu bu yöntem.

Onların sanatını pasife etmek istemiyordum ama resmin hatta ressamlığın en hassas bölümü olan portrenin sanatının bu kadar basite indirilmesini hoş bakmıyordum. O nedenle sokak ressamlığına sıcak bakmamıştım.

Onun yerine kapalı alan duvar çalışmaları yapmak hem geliri hem de kariyer olarak daha çok işime yarıyordu. Birçok bar, disko ve otel lobisi duvarlarını kendimce geliştirdiğim teknikle, fosfor boyalarla ve o renkleri ortaya çıkaran ışık teknikleri kullanarak dekora ediyordum.

1996 yılına kadar başarıyla götürdüğüm işlerime geçirdiğim iş kazası nedeniyle ara verdim. Yardımcı elemanlar yeterli beceriye sahip değillerdi işleri yürütemiyorlardı. Yaklaşık bir yılın ardından tırnaklarımla kurduğum ajansımı üzülerek kapamak zorunda kaldım.

  3 yıl süren ve tedavi masraflarımın oldukça ağır olduğu süreçten geçmenin ardından sosyal güvencemin devam etmesi mecburiyetiyle birçok şirketlerde yöneticilik yapmak zorunda kaldım. Rahatsızlığıma İş stresi ve ağır bir tempo da eklenince geçirdiğim beyin kanaması sonucu yarı felç kaldım.

Resim hayatım bitmişti. Ruhsal çöküntüler yaşamıştım bunu engellemek için kendimi yazı ve şiirlerime verdim. Çeşitli dergi ve internet sitelerinde yayınlayarak avunmaya çalıştım.

Daha başka neler yapabilirdim diye düşündüm masa başı ressamlığı sayılan grafik çizimler logo ve tasarımlarla gelir elde etmeye başladım.

Sevda üzerine yazdığım şiirlerimi, ‘’HAYAL GECELERİM’’ adlı şiir kitabımda topladım, dizgi ve kapağını hazırladım. Amacım dost ve arkadaşlarıma kalıcı bir hatıra bırakabilmekti. Ne yazık ki ticaretin kötüye kullanıldığı, insanların aldatıldığı gerçeğiyle karşılaştım. 3 yıl gibi bir sürede basımını gerçekleştiremedim. Adı gibi kitabımda hayal oldu.

Son zamanlarımı yakalandığım amansız ‘’ALLAH, düşmanıma dahi göstermesin’’ dedirten kanser illetiyle mücadele etmekle geçti.

Ben, benden geçtim; ama gönlüm ne EDEBİYAT dan nede RESİM den geçti.

SON

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas

Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ilk bölümü, 109 sayfa.

Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1739
mod_vvisit_counterDün5446
mod_vvisit_counterBu Hafta12369
mod_vvisit_counterGeçen Hafta36008
mod_vvisit_counterBu Ay157271
mod_vvisit_counterGeçen Ay196053
mod_vvisit_counterToplam18609133

Şimdi: 79 misafir, 84 bots var.
IP: 100.26.179.196