J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


İHANETİN PİŞMANLIĞI-YILMAZ KARAHAN

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Tarih bilmek çok önemlidir. Tarihi bilgiler ibret sayfaları ile doludur. Günümüze ve geleceğimize ders niteliğinde olan tarihi olayları önemseyip varlığımızın nelere muktedir olduğunu bilmeliyiz.

“Ne işimize yarar?”, “Geçmiş, geçti gitti. Zaman değişti”, “Dün dündür. Bugün bugündür”  gibi anlayışlarla tarihi olaylar ve gelişmeler ciddiye alınmazsa hüsrana uğramak kaçınılmazdır!

Biliyoruz ki insanlık; zaman, mekân, teknolojik araçların değişkenliğini yaşayarak aynı amaçlar peşinde mücadele ederek tarih yazmıştır. Binlerce yıl önce savaşlar hangi sebeplerden dolayı oluşmuşsa, günümüzde de aynı sebepler savaşları çıkarmaktadır. Dün ile bugünün tek farklılığı sadece şekilde ve araçlardadır. Yarınlar da, dün olacağına göre değişen bir şey yoktur… Hayat gerçeğinin değişken olduğuna inanarak, aslını inkâr edip başka amaçlara hizmet edenler ancak hainler ve aptallardır!

Türk tarihi zaferler, görkemli yönetimler, bilim ve adalet ile dolu olduğu gibi kardeş kavgaları ve ihanetlerle de doludur. Türkler yönettikleri halkların çoğundan ihanet görmüştür. Arkadan vurulmuştur. Ancak takdiri ilahi Türklere kim ihanet etmişse iflah olmamıştır. Allah’ın gazabı üzerlerine olmuştur!

“Kavmi Necip” diyerek koruduğumuz Arapların Mekke Emiri Şerif Hüseyin’in yaptığı ihanetin pişmanlığını ifade edişi bir ibret dersidir:

Mekke Emiri Şerif Hüseyin’in İngilizlerle anlaşarak Osmanlı’yı arkadan vurduğunu ve mükafat olarak da İngilizler tarafından Hicaz Krallığı’na getirildiğini…
Daha sonra Vehhabiler tarafından alaşağı edilerek İngilizlerin himayesinde Kıbrıs’a yerleştirildiğini ve hastalandığında da oğlu tarafından Amman’a getirildiğini…
Ve günün birinde adet veçhile saray bandosunun bahçede konser verirken “İzmir Marşı”nı çalması üzerine, oğlunun babasının üzülmemesi için pencereleri kapattırmak isterken baba oldukça ibretli bir şekilde:
“Evlat, neden o pencereyi kapıyorsun? Ben velinimetine ihanet etmiş asi bir kulum, günahım büyüktür. Kral olacağımı düşündüm. Allah beni sürgünlüğe düşürdü. Hastayım diye kapatıyorsun. Bırak pencereyi aç, şu marşı dinleyeyim.
Duyduğum vicdan azabının şiddeti, o eski hatıraların canlanması ile büsbütün artsın; bu dünyada çektiğim ızdıraptan vicdan azabıyla büsbütün ağırlaşsın, ta ki Cenab-ı Hakk. bu günahkar kulunu dünyada affederek, ahrette hesap gününde cezadan korusun” demiştir.
(1)

Seher vaktinin kızıllığını, akşam kızıllığı sanıp ta uykuya dalma gafleti gösterilirse, ihanet güneşe hükmetmeye çalışır. Ancak ezelden ebede baki kalacak “Hak ve Hakikattir” Bu gerçeği hiçbir güç değiştiremez!

YILMAZ KARAHAN

(1) Kafkas Mehmet. Geçmişi Bilmek cilt1. Sayfa 81

http://www.yenidenergenekon.com/290-ihanetin-pismanligi/

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas'ın Oğlu
Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ikinci bölümü, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün5227
mod_vvisit_counterDün7806
mod_vvisit_counterBu Hafta5227
mod_vvisit_counterGeçen Hafta76275
mod_vvisit_counterBu Ay22539
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20141188

Şimdi: 69 misafir var.
IP: 34.200.243.114