Beethoven Diyor ki :

Hayatı sevmiyor musunuz..? Öyleyse zamanı israf etmeyiniz, çünkü hayat ondan yapılmıştır.


Akılları Hayrete Düşüren Sanat: Kar Tanesi

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Allah, muhteşem sanatını, çıplak gözle göremediğimiz ve eriyip yok olacak kar tanelerinde beğenimize sunar. Bu aynı zamanda ahiretin varlığına da bir ispattır. Bir an vücuda gelip vazifesini tamamlayan bir kar tanesinde bu kadar süslemeler yapan Kadir Allah ahireti getirmeye kadîr değil midir? Bu Sanatı bir hiç için yapar mı? 

Sanatında akılların hayrete düştüğü Allah, her türlü kusur ve noksandan uzaktır. [Bediüzzaman]

Her bir kar tanesinde, Allah'ın benzersiz sanatı ortaya çıkar. Kar tanelerinin yapılarındaki çeşitlilik ve kusursuzluk harikadır ve yarattığı herşeyi en güzel yapan Allah'ın sonsuz sanatını bize gösterir. 

Nasıl Oluşuyor?

Bir metre küp karda 350 milyon tane kar taneciği bulunduğu tahmin ediliyor. Hepsi de altıgen ve kristal gibi bir yapıda, ancak her birinin şekli farklı. Bu şekillerin nasıl ortaya çıktığı, nasıl olup da bir tanenin bir diğerine benzemediği, nasıl böyle simetrik yapılarda olduğu, bilim adamları tarafından yıllardır araştırılıyor. 


Su buharının içinde düzensiz bir biçimde her yana dağılmış olan su molekülleri bulutlardan geçerken sıcaklığın düşmesi ile birlikte hareketliliklerini yitirirler. Daha yavaş hareket eden su molekülleri bir süre sonra gruplaşmaya başlar ve sonuçta katı bir biçim alırlar. Ancak gruplaşmaları düzensiz değildir; tam aksine her zaman birbirine benzeyen mikroskobik altıgenler olarak birleşirler. Her kar tanesi önce tek altıgen su molekülünden oluşur, daha sonra diğer altıgen su molekülleri de gelip bu ilk parçanın üzerine eklenir. Bilim adamlarına göre bir kristalin şeklini belirleyen temel özellik bu altıgen su moleküllerinin tıpkı bir zincirin halkaları gibi birbirlerine kenetlenmesi. Her kristal parçasının kendine has şekil alması ise sıcaklık ve nem oranı ile ilgili.

Bir kar tanesi 200den fazla buz kristalinden oluşur. Bütün kar kristalleri neden acaba altıgendir?.. Ve neden her biri diğerlerinden farklıdır? Kenarları neden düz değil de köşelidir? Bu soruların hala bilimsel bir cevabı yok. Ancak bilinen tek gerçek şu: Yüce Allah sonsuz güç sahibi olan, her güzelliği örneksiz ve sanatının içinde yaratandır. 

"O Allah ki, yaratandır, kusursuzca var edendir,'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir." (Haşr Suresi,24)

 

Son Güncelleme: Pazartesi, 30 Ocak 2012 23:57

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Ölümsüzlük Pınarı
Başkurt Türklerinin Ural Batur Destanı, 94 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün5259
mod_vvisit_counterDün8516
mod_vvisit_counterBu Hafta31944
mod_vvisit_counterGeçen Hafta58917
mod_vvisit_counterBu Ay31944
mod_vvisit_counterGeçen Ay290884
mod_vvisit_counterToplam19751507

Şimdi: 71 misafir, 2 bots var.
IP: 18.232.38.214