Alain Diyor ki :

Büyük başarılar kişiyi aptallaştırmadığı takdirde kişi alçakgönüllü olur.


KURTULUŞ SAVAŞI'NDA EĞİTİM-Fethi KARADUMAN

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

KURTULUŞ VE BAĞIMSIZLIK SAVAŞI DÖNEMİNDE BAŞLAYAN EĞİTİM

GAZİ M. KEMAL ATATÜRK, özgür ve bağımsız bir ulus için eğitimin, bilimin ve ekonomik üretkenliğin ne denli yaşamsal olduğunu çok iyi saptamış ve Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak o doğrultuda çalışmalara yönelmiştir. O, eğitimde oluşturduğu yapıyla, toplumu “egemenlik ulusundur” ilkesini benimseyebilecek erginliğe ulaştırmayı¸ halka yurttaşlık bilincini kazandırmayı ve sağlanan düşün, bilim özgürlüğü ortamında demokrasiyi geliştirerek, kurduğu Cumhuriyete süreklilik kazandırmayı öngörmüştür.

 

Anadolu’da var olma mücadelesinin sürdüğü ve emperyalist güçlerin desteklediği Yunan Ordularının Sakarya’ya kadar geldiği günlerde, M. Kemal, savaş alanında bir yandan düşmanın ilerleyişinin durdurulması, ulusun tutsaklıktan kurtarılması planlarını hazırlarken, diğer yandan da 16 Temmuz 1921’de eğitim kurultayını toplayarak öğretmenlere UFKUN ÖTESİNİ GÖSTERİYORDU:

“…Gerçi bugün güçlerimizin bütün kaynağını uluslar sınırlarımız içindeki ülkemize yayılmış bulunan düşmanlara karşı kullanmak zorundayız. Bugün için memleketin aydınlanması uğruna ayrılabilecek şey, eğitimimizin geleceğine dayanak olacak bir temel kurmaya yeterli değildir. Ancak elverişli ve yeterli koşullarla, araçları elde edinceye kadar geçecek savaş günlerinde de tam bir özenle işlenip çizilmiş bir ulusal eğitim programı yapmaya ve eldeki eğitim ve öğretim kuruluşlarımızı bugünden verimli bir çabayla çalıştıracak esasları hazırlamaya bakmalıyız.”

“Şimdiye kadar sürüp gelen okuma ve yetiştirme yanlışlıklarının ulusumuzun gerilemesinde en önemli nedenlerden biri olduğu kanısındayım” diyen Atatürk, Doğunun ve Batının etkilerinden büsbütün uzak, ulusal ve tarihsel doğamıza uygun bir kültürle, ULUSAL EĞİTİMİN gerekliliğini dile getirir. Yabancı kültürlerin yıkıcı sonuçlarını belirtir. Toplantıda bulunan kadın ve erkek öğretmenlere saygısını bir kez daha belirttikten sonra onlara şöyle seslenir: “SİLAHIYLA OLDUĞU GİBİ KAFASIYLA DA SAVAŞMAK DURUMUNDA OLAN ULUSUMUZUN BİRİNCİSİNDE GÖSTERDİĞİ GÜCÜ, İKİNCİSİNDE DE GÖSTERECEĞİNDEN HİÇBİR ZAMAN KUŞKUM OLMAMIŞTIR.”

Toplantıda bulunan öğretmenlere ulusal hükümetin candan ve gönülden istendiği kadar iyi ve rahat yaşama koşullarının sağlanamadığını belirterek sözlerini şöyle bitirir: “Ulusumuzu yetiştirmek gibi kutsal bir ödevi benimsemiş olan yüce topluluğumuzun bu günkü şartları göz önünde bulundurarak, her türlü güçlüğü göze alarak bu yolda sarsılmadan yürüyeceğine de güvenim vardır. Ödeviniz pek önemlidir, ulusun yaşamasıyla yakından ilgilidir. Bunda başarılı olmanızı tanrıdan dilerim.”

 

Görüldüğü gibi, eğitimde ve öğretimde bilimselliğe, ulusallığa ve çağdaşlığa yönelme, M. Kemal’in eşsiz dehasının ürünü ileri görüşlülüğü sonucu, Bağımsızlık ve Kurtuluş Savaşı’nın bütün hızıyla sürdüğü bir dönemde başlatılıyordu.

 

ATATÜRK DEVRİMİ – Fethi KARADUMAN

            www.ataturkdevrimi.com

TWİTTER: fethikaraduman2

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ANADOLU’DAN YÜKSELEN SES
Türkiye Türklerinin İstiklâl Destanı, 192 sayfa .
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3215
mod_vvisit_counterDün4513
mod_vvisit_counterBu Hafta11459
mod_vvisit_counterGeçen Hafta43113
mod_vvisit_counterBu Ay119132
mod_vvisit_counterGeçen Ay235290
mod_vvisit_counterToplam22196599

Şimdi: 92 misafir var.
IP: 34.239.179.228