Apaçi Kızılderili Kabilesi :

Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım.


Kinizm

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Okulun kurucusu Sokrates’in öğrencisi Antisthenes. Bu okul erdeme ve mutluluğa insanın tam bağımsızlık ve özgürlükle ulaşabileceğini iddia ediyor.

Antisthenes’e göre insanın ereği olan mutluluk her türlü bağdan kurtularak elde edilebilir.Yani insan erdemli olmak için hiçbir hazzın isteğin, sağlığın , zenginliğin , şan ve şerefin peşinden koşmamalıdır.Antisthenes özgür bilimleri küçümser ,erdemin bilgiyle elde edilebileceğini savunur, yaşamın amacı olan mutluluğu erdemlikte bulur.

Kinikler,doğasal bir yaşamı savunarak stoa okulunun öncüleri dolayısıyla da hristiyanlığı hazırladıkları söylenir.Sofistler insansal değerlerin doğruya aykırı ol- duğunu düşünürler.Kiniklerin doğasal yaşayış düşünceside buna dayanır.Bu bakımdan Antısthenes’ten sonraKrates ,Kseniades,Oneskrites ve Sinop’lu Diogenes kinizm öğretisini sürdürmüşlerdir.Fıçı içinde yaşayan. Diogenes,kinik düşünürlerin en ünlüsüdür.Antisthenes’in aklından bile geçirmediği bir şekilde bütün geleneği yadsıyarak her türlü ruhsal,bedensel isteklere sırt çevirmiş ; kendisini doğanın içinde doğal bir varlık gibi özgür kılmıştır.

Köleler gibi giyindiği,bir fıçının içinde yaşayıp: “Zevk almaktansa ölmeyi yeğlerim.”dediği söylenir. Bence köpek olmanın da bir sınırı var.Diogenes biraz abartmış.Antisthenes’in öğretisinden çok Diogenes’in eylemsel felsefesi halk arasında benimsenmiş ve diğer köpeksi filozofların yetişmesini sağlamıştır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Ölümsüzlük Pınarı
Başkurt Türklerinin Ural Batur Destanı, 94 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün4757
mod_vvisit_counterDün8141
mod_vvisit_counterBu Hafta12898
mod_vvisit_counterGeçen Hafta76275
mod_vvisit_counterBu Ay30210
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20148859

Şimdi: 123 misafir var.
IP: 54.236.59.154