J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


KONSEPTUALİZM

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

KONSEPTUALİZM ( konseptualizm )

Nominalizm ve Realizm’e karşı olarak, kavramların genel düşünceden ibaret bulunduğunu ve bunların gerçek olduklarını savunmak kadar gerçek olmadıklarını savunmanın da yersiz olduğunu ileri süren Abaelardus’un öğretisi.. Bu iki öğretinin uzun süren tartışmaları, Ortaçağ’ın gelecek aydınlığı hazırlayan dönemeçlerdendir. Realistler, Metafizik tutumlarına uygun olarak Genel Kavramlar’ın sadece birer sözden ibaret olduğunu ileri sürerek gerçek olmadıklarını savundular. Abaelardus Kavramcılık öğretisiyle bu çatışmayı uyuşturmaya çalıştı. Bunlar adı üstünde kavramdırlar ve bunların bu anlamda gerçekliklerini tartışmak yersizdir. Kavramların elbette nesne ve eylemlerden bağımsız olarak birer varlıkları yoktur, ama objektif Realizm bilgisinin özel bir biçimidirler, bizler onlarsız ( nesne ve eylemlerden soyutlanmış Genel kavramlar olmaksızın) Objektiv gerçekliği bilemeyiz. Tümeller ne nesneden önce, ne de sonradırlar. Nesnenin kendileridirler. Abaelardus (ö. 1142) bu teziyle açıkça Nominalistler’e katılmakta, ama onlardan biraz farklı olarak tümellerin ya da önsel genel kavramların Objektif Gerçekliğin kavranmasında temel ögeler olduklarını ilerisürmektedirler. Nominalizmin geliştiricisi William’da O’nun bu tezine katındığından Kavramcılık öğretisine Son Dönem Nominalizmi de denir. İngliz John Locke da bu anlayışa yakım görüşler ileri sürecektir.

 

Yorumlar  

 
#1 Hilal Dolunay 26-06-2011 14:21
Kavramların elbette nesne ve eylemlerden bağımsız olarak birer varlıkları yoktur, ama objektif Realizm bilgisinin özel bir biçimidirler, bizler onlarsız ( nesne ve eylemlerden soyutlanmış Genel kavramlar olmaksızın) Objektiv gerçekliği bilemeyiz.

İlginç, ''düşünüyorum...'' Nihilzm ve Nietzsche'yle(hiçbir varlık gerçekten var değildir) bağlantı kurmaya çalışıyorum.Teşekkürler Ömer Faruk Bey....saygılarımla...
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAFKAS BAHADIRLARI
Karaçay Türklerinin Nart Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün695
mod_vvisit_counterDün3934
mod_vvisit_counterBu Hafta26698
mod_vvisit_counterGeçen Hafta49191
mod_vvisit_counterBu Ay135592
mod_vvisit_counterGeçen Ay196053
mod_vvisit_counterToplam18587454

Şimdi: 37 misafir, 2 bots var.
IP: 35.172.195.82