Mevlana Diyor ki:

Kimde sevgi varsa, Allah'ın varlığı ondadır.


Wilhelm Reich

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Wilhelm Reich
(1897 – 1957)

24 Mart 1897’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içindeki Galiçya’nın Dobzau kasabasında doğan Reich, 1918’de I. Paylaşım Savaşının sona ermesinden sonra Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1919’da üniversitede düzenlenen Cinselbilim Öğrenci Toplu çalışmasına katıldı ve bu dönemde psikanaliz düşüncesine ilgi duydu. Freud’un yakın ilgisiyle Viyana Psikanaliz Derneği’ne üye oldu. Reich, 1922’den başlayarak Viyana Psikanaliz Derneği’nin yoksullar için açtığı Psikanaliz Polikliniği’nde sürdürdüğü çalışmalarla toplumsal koşullar bakımından güçsüz durumdaki insanlarda görülen ruhsal rahatsızlıklar konusunda birçok gözlem ve bilgi sahibi oldu.
Freud’un libido(cinsel-ruhsal enerji) kuramını hem bir siyasal, toplumsal çerçeve içine oturtmak, hem de biyolojiyle bağlantılandırmak çabasına girişti. Bu çabalarının ilk sonucunu 1927’de yayımlanan ve cinsel-bedensel boşalma olgusunu inceleyen “Bedensel Boşalmanın İşlevi” adlı kitabıyla ortaya koydu. Aynı yılın temmuz ayında Avusturya Komünist Partisi’ne girdi. 1930’da Berlin’e taşındı. 1931’de Berlin’de Cinsel Siyaset yayınevini kurdu; Proleter Cinsel Siyaset Birliği’nin kuruluşuna katıldı. 1933’de Hitler iktidarı ele geçirince Viyana’ya kaçtı, daha sonra Danimarka’ya geçti. Bu arada “Kişilik Çözümlemesi” ve “Faşizmin Kitle Ruhu Anlayışı” adlı yapıtlarını yayımladı. Sürdürdüğü laboratuar çalışmalarında orgazm kuramını biyolojik açıdan temellendirmek için uğraştı. Deneyleri sonucu bulduğunu öne sürdüğü şeye “bion” adını verdi ve bunu her türlü canlı maddenin çekirdeğini oluşturan işlevsel birim ve cansızlıktan canlılığa geçişte ilk evre olarak tanımladı.
Canlılardaki yaşam enerjisinin, o güne dek bilinmeyen biyolojik-fiziksel etkileri olan bir tür elektrik enerjisi olduğu savını ileri sürerek bu enerjiye “orgon” adını verdi. 1947’de New Republic dergisinde çıkan ve Reich’i bilimsel dolandırıcılıkla suçlayan bir makale Reich’in başını derde soktu. 1954’te hakkında dava açıldı. İki yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca tüm orgon aygıtlarıyla, Reich ve arkadaşlarının bütün kitaplarının yok edilmesine karar verdi. Temyiz mahkemesinden sonuç alınamayınca Mart 1957’de Lewisburg cezaevine giren Reich orada öldü.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAYADAKİ KURT
Göktürklerin Ergenekon Destanı, 80 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün485
mod_vvisit_counterDün4206
mod_vvisit_counterBu Hafta33098
mod_vvisit_counterGeçen Hafta63129
mod_vvisit_counterBu Ay105733
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20224382

Şimdi: 64 misafir var.
IP: 18.207.108.191