Alphonse Daudet Diyor ki:

Birini sevindiren iş, diğerini ağlatır, yaşamak işte böyledir.


Türkçemizi Canlandırma Derneği

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

TürkCAN Kimdir ?
Gözü, dünyaya kapalı olmayan herkes, apaçık gerçeğin, dünyadaki en büyük savaşın bilincindedir… Bu, topsuz, tüfeksiz ve kansız, ancak sinsi ve can alıcı bir savaş… Amacı, gelenek ve görenekleri zayıflatıp kültürleri yok ederek üyelerini kendi içinde eritmek olan bu psikolojik savaşın en önemli hedefi de’DİL’dir.

Türk kültürünün birçok unsuru gibi Türk Dili de saldırıların hedefindedir. Sakıncanın büyüklüğüne zamanında, Ulu Önder Atatürk, Ziya Gökalp ve birçok büyüğümüz işaret etmiştir. Günümüzde ise değerli yazarlar, düşünürler ve gazeteciler konunun üstünde durmakta ve özellikle gençlerde görülen büyük uyanışa öncülük etmektedir.

Çeşitli iletişim araçlarıyla sürekli uyuşturulmaya çalışılan bir toplumda, apaçık görülmeyen bir saldırıya karşı bir araya gelmek gerçekten de bilinç ve irade gerektiren zor bir iş olsa da, vatansever Türk gençleri bir araya gelerek örgütlenmeye başladılar.Sanal ortamda tartışma toplulukları kuruldu. Tıkanmış bir sistemde, çözümün sivil toplum örgütlerinden gelmesi kaçınılmazdı. Ve 2002 yılı sonlarına doğru, bilinçlenmeyi yayabileceğine ve var olan durumu yüce Türk Milleti lehine çevirebileceğine inanan birkaç kişi, bir araya gelerek bu Topluluğu kurduk. TürkCAN ismini verdiğimiz bu topluluğun başarıya ulaşması için en başından beri esasları belli, planlı, kurgulu, düzenli, ayakları yere basan, yüz yüze görüşmelerle çalışılan bir sivil toplum hareketi olmasına çalıştık. Bununla da kalmadık, dernekleşerek devletimizin resmi kurumlarında da sesimizi duyurmaya başladık…

Herkesin zamanı ve imkanı ölçüsünde, az ya da çok katkı sağlayabileceği bir yapıda olan derneğimiz, kararlı görünümüyle dikkat çekerek, artan üye sayısı, belli aralıklarla düzenlenen toplantıları ve özenle kurulan ağ sayfası ile yükselen bir çizgi izlemektedir. TürkCAN – Türkçe’mizi Canlandırma Derneği’nin amacı, kendi konusunda Türkiye’nin etkin bir sivil toplum örgütü haline gelmektir. Hiç bir görüşün yobazı olmayan ve kendi yolunda emin adımlarla ilerleyen TürkCAN’a katılarak siz de Türkçe’nin geleceğine ışık tutabilirsiniz…

Unutmayın, hiç birimiz hepimiz kadar güçlü değiliz…

TürkCAN Derneği, sadece Türkçe konusunda çalışan bir sivil toplum örgütüdür.
2002 Aralık ayında kurulan topluluğumuzun ve sonrasında da derneğimizin amacı, Türk dilinin etkisinde kaldığı bozulmalar konusunda halkımızı bilinçlendirmek ve Türkçe’mizin daha etkin kullanılması için çözümler üretmektir.

İlk olarak, kendi yapılanma sürecini tamamlamış, en baştan belirlediği amacı ve esaslarına sadık kalarak hedefine doğru ilerlemektedir.

Yüz yüze toplantılar düzenlenmekte, etkinlikler yapılmaktadır.

En belirgin özellikleri;

■ Etkin olması,
■ Ağırbaşlı ve akılcı olması,
■ Hedefinin belirgin olmasıdır.

Bu ciddiyeti sonucu üye sayısı sürekli artmakta ve hedefleri büyümektedir.

TürkCAN’ın Esasları
Dernek, amacı çerçevesinde somut çözümler ve eylemler üretir.
Dernek içerisinde katılım esastır, grup üyelerinden tartışmalarda ve eylemlerde üretken olmaları beklenir.
Dernek yüz yüze toplantılar düzenler. Toplantılar, toplantı esaslarına uygun yürütülür.
Dernek Atatürk ilkelerini kendine esas olarak kabul eder.
Derneğimiz, tüm siyasi partilere ve oluşumlara eşit uzaklıkta durarak, bağımsızlık anlayışını daima muhafaza eder. Bu çerçevede grup içinde yapılacak tartışmalar ve etkinlikler de bu esasa uygun olmalıdır.
Dernek içerisinde iddialar ve tartışmalar somut verilere dayanır, bilimsel anlayış ve nesnellik esas alınır.

Daha geniş bilgi için….

http://www.turkcan.org/haberlerview.asp?key=1691

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SİHİRLİ DÜRBÜN
Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluş Destanı, 92 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2865
mod_vvisit_counterDün5274
mod_vvisit_counterBu Hafta8139
mod_vvisit_counterGeçen Hafta36328
mod_vvisit_counterBu Ay78131
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19947509

Şimdi: 50 misafir var.
IP: 3.226.97.214