Oruç Baba Der ki:

Konuşmak bilgili olmanın göstergesi midir, bilinmez; ama susmak bilgelik gerektirir.


Almanlara Karagöz'ü Sevdiren Hayali Alman Basınında

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Ali KÖKEN ALMAN BASININDA

Uzun yıllardır Almanya’da kültür savaşçımız olarak büyük mücadeleler veren, büyük uğraşlar sonucu Karagöz’ü Yunanlılara kaptırmayan  Karagöz Ustası (Hayali) Ali KÖKEN’in başarıları Alman basınının büyük ilgisini çekiyor. Her şeyi kolay kolay  gazetelerinde haber yapmayan Almanlar Ali KÖKEN’i manşetten duyurmaya başladılar. Almanya’da yaşadığı bölgenin belediyesi  de tiyatro okulu açması için Hayali ALİ KÖKEN’e yer  verdi. Ali KÖKEN burada, Türk ve Alman öğrencilerine tiyatro dersi veriyor.  Türk çocuklarına geleneksel gölge oyunumuzun zevkini tattırırken Alman çocuklarına da Karagöz perdesinden Almanca sesleniyor.   Ali KÖKEN’in çalışmaları ile Karagöz’ü tanıyan Almanlar  geleneksel gölge sanatımıza okullarında öğrencilerine canlandırma çalışmaları yaptıracak kadar büyük ilgi gösteriyorlar.  

alt

 

ALİ KÖKEN KİMDİR?

Ali Köken, 1967 yılında Afyon Konarı köyünde doğdu. Lise tahsilini tamamladıktan sonra Almanya'ya gitti. Almanya'da Almanca eğitimini tamamladıktan sonra tiyatro eğitimi aldı. Birçok tiyatroda oyunculuk, yönetmenlik ve danışmanlık yaptı.

Geleneksel Türk Tiyatrosu üzerine araştırmalar yaptı ve Karagöz Hacivat üzerine yoğunlaştı, bu konuda ustalaştı. Otuzdan fazla oyun yazdı, 2005 yılında piyasaya DVD formatında bir CD çıkardı. "Almanya'da Ramazan Kültürü" isimli bir film çalışmasında Avrupa'nın tek Karagöz ustası olarak rol aldı. Ulusal ya da yerel yayın yapan çok sayıda televizyon kanalında Karagöz oynattı.

Birçok dergi ve gazetede tiyatro yazıları ve şiirleri yayınlandı. Ayrıca şiir dalında birçok yarışmada dereceler aldı. Platform Dergisi'nin düzenlediği 4. Avrupa Şiir Yarışması'nda, Avrupa birinciliği aldı.

2009 Almanya Figur Tiyatrosu'nun 60. yılı kutlamalarında Almanya'nın Brühl şehrinde Karagöz ve Hacivatı onur konuğu olarak tanıttı. Prof. Frederich Münch tarafından sertifika ile ödüllendirildi.

Bremen Deniz Aşırı Kültürler Müzesi'nde Karagöz tanıtım günleri düzenledi ve müzeye Karagöz tasvirleri kazandırdı.

Halen meddah ve Karagöz sanatçısı (Hayali) olarak Avrupa sahnelerinde  sanat hayatına devam etmekte olan sanatçının birçok şiiri değişik sanatçılar tarafından bestelendi. Die Wagee (Terazi) isimli filmde ve Farben Meiner Erde ( Toprağımın Renkleri )isimli belgeselde sanat yönetmeni olarak da görev yapmış olan Ozan, ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği Colors of Anatolia (Anadolunun Renkleri) isimli belgesel filmin konsept danışmanı ve Avrupa'nın tek Karagöz ustası olarak filmde yer aldı.

ESERLERİ:

- Karagöz ile Hacivat 

- Türk Gölge Sanatı DVD Formatlı CD 

- Die Waage(Terazi) Filmi Sanat Yönetmeni  ve Filmin Oyuncusu 

- Farben Meiner Erde (Toprağımın Renkleri) İsimli Belgeselde Sanat Yönetmeni 

- Colors of Anatolia (Anadolunun Renkleri) Belgesel Film 

- Almanyada Ramazan Kültürü DVD Filmi

(Islamische Feste in Deutschland Ramadan)

ALİ KÖKEN ALMAN BASININDA

ALİ KÖKEN ALMAN BASININDA

 

Son Güncelleme: Cuma, 20 Nisan 2012 01:51

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

GENÇLİKTE VERİLEN SÖZ
Tuva Türklerinin Alday Buvçu Destanı, 104 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3965
mod_vvisit_counterDün9670
mod_vvisit_counterBu Hafta19086
mod_vvisit_counterGeçen Hafta38617
mod_vvisit_counterBu Ay107739
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21212157

Şimdi: 87 misafir var.
IP: 18.207.108.182