Cenap Şehabettin Diyor ki :

Gençlik çabuk geçer derler, malesef ihtiyarlık da öyle!


YA KAR YAĞSIN YA BAHAR!

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Kaldırın bu sevimsiz kış örtüsünü üzerimden. Ya karla neşelensin soğuk ya da bahar dokunsun üşüyen yüreklere.

Kış mevsiminin henüz ortasındayken tüm hüzünler beni ziyaret ediyor. Özlem bir yanda camı tıklarken, puslu hava iç sıkıntıma sırıtarak eşlik etmekte. Açılmak istemeyen göz kapaklarım, dinlenmek istemeyen beynimle kavga halinde. Kış uzun daha... Ne çok yoruyor karanlık havalar ruhumu.

Hüzzam makamında demlenmeye başlamışsa ruh; coşkulu mavi bile hüzün taşır yüreğe. Bu aralar kış mevsiminin de içini boşaltmışlar şair! Şaşırmış hangi duyguya hizmet ettiğini. İki kişilik yalnızlık kazanmış şeytanın soytarısı olma unvanını. Bir tek gözlerin doğruluğunu değiştiremediler. Bir tek onlar kaldı gerçeği haykıran. Acı da olsa...Hep derim ki: Süzeceksin karşındakinin davranışını hayat tecrübesi süzgeciyle. Anlayacaksın dudaktan dökülenlerle gönülden dökülenlerin ayrımını. Susacaksın sonra... Bırak kandırdığını sansın yaşam seni. Sen farkındalığının farkıyla nefes alacaksın.

Bazı günler, karanlık havalara tutsak ruhum belli belirsiz mırıldanır: 

siz!
ne zaman ruhuma e ş t i n i z
baharımı müjdeleyen c e m r e y d i n i z… 

Susmalısın sevgili ruhum! Daha çok var aydınlığına.

Güneşi batmayan doğular ve içimizde haykıran doğrular. Doğanın gizeminde ve “insan” olmanın asaletinde gezinen umut renkli ışıklar. Her bir ışık hüzmesi haykırırken beni, seni, hepimizi; çoğalır ben yanım. Zamansız yeşerir bir erik ve aşkın mayhoş tadı sarar ruhumu. (Halâ susmalısın sevgili ruhum! Daha var aydınlığına.)


Kış geldiğinden beri kendimi dinleyemiyorum. Suskunluğumda yoğuruyorum günleri ve geceleri. Tüm bu sessizlik karmaşasında, sessizliğime uygun adımlarla akıp gider yolcu ömür. Ben ise; sessizliğimin biriken çığlıklarını topluyorum dere kenarında. Durgun sularımın serinliğini içiyorum kana kana. Bilirim ki kış mevsimi, karlar serbest kaldığında bir sevgili.

Kaldırın üzerimden bu soğuk mevsimi. Ya kar yağsın, ya bahar!

YA KAR YAĞSIN YA BAHAR! - Banu Uludağ

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ALTAYLARDA BİR YİĞİT
Altay Türklerinin Alıp Manaş Destanı, 92 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün5488
mod_vvisit_counterDün8516
mod_vvisit_counterBu Hafta32173
mod_vvisit_counterGeçen Hafta58917
mod_vvisit_counterBu Ay32173
mod_vvisit_counterGeçen Ay290884
mod_vvisit_counterToplam19751736

Şimdi: 44 misafir, 2 bots var.
IP: 18.232.38.214