J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


TÜRKLERİN DÜNYAYA ARMAĞAN ETTİĞİ HARİKA İÇECEK

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

AYRAN VE BİZ DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Türkiye’de yıllık kişi başına tüketilen yoğurt 24 kg.dır ve Dünya’da birinci sıradadır.

Her dilde aynı şekilde kullanılan ayran dünyaya Türklerin hediye ettiği bir içecek. Sıcak yaz günlerinde serinleten, yorgunluğu gideren, kısaca insanı kendine getiren ayranın yararları saymakla bitmiyor

Ayranı kim buldu?
M.S. 552-745 yılları arasında hüküm süren Göktürkler ekşiyen yoğurdun ekşiliğini azaltmak için üzerine su ekledi. Böylece tesadüfen ayran ortaya çıktı. Ayran Türkiye’nin yanı sıra Balkan ve Asya ülkelerinde de içiliyor.

 Ayranın yararları nedir? 
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Prof. Dr. Ziya Mocan ayranın faydalarını şöyle sıralıyor: ‘Ayran yoğurt bazlı olduğu için içinde bakteri üremez, ayrandan zehirlenme olmaz. İçinde katkı maddesi yoktur. Antibakteriyel, bakterilerin içeride üremesine engel olur, mide ve bağırsaktaki zararlı bakterilerin üremesini engeller ve bakterileri temizler. Bu nedenle antioksidan etkisi vardır. Zehirlenmelerde ayran kullanılır. Besleyicidir, kalsiyum ve magnezyumdan zengindir.’

Tansiyon düştüğünde neden tuzlu ayran içilir? 
Tuz tansiyonu yükseltir, ayran dışında hiçbir sıvıya tuz konulup içilemez. Ama ayran ve tuz iyi birer bileşimdir. O nedenle tansiyon düştüğünde tuzlu ayran içilir.

Ancak bu konuda uzmanların farklı görüşleri var.

SARIMSAK VE TUZLU AYRANIN TANSİYONA FAYDASI YOK…
Halk arasında; tansiyon düşmesine karşı tedavi amaçlı ‘tuzlu ayran’ içilmesi ve ‘sarımsak’ yenilmesinin bilimsel bir dayanağı yok.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, tuzlu ayran ve sarımsağın tansiyonun yükselmesi ya da düşmesine bir faydasının olmadığını açıkladı.

Tansiyonun düşmesi ve yükselmesinin ortak belirtiler gösterdiğini söyleyen Turgan, “Tansiyon düşmesi halinde tuzlu ayran içme uygulamasını bir kere mutlaka kaldırmak lazım. Tansiyonu düşen kişi uzanıp dinlenirse sorunu çözülecektir.” dedi.

Aynı durumun sarımsak için de geçerli olduğunu ifade eden Turgan, şöyle devam etti:

“Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada, hastaların yarısına sarımsak verilmiş, yarısına ise verilmemiş. Yapılan kan basıncı ölçümlerinde her iki grup arasında fark olmadığı görülmüş. Tabii ki, sarımsak yararlı bir bitki; ama tansiyonu düşürmek için sarımsak kullanmanın bir yararı yok. Tedavi amacıyla kullanmamak şartıyla limon suyunun kan basıncını düşürücü etkisi var. Tansiyonu düşürme adına, limon suyu içmek sarımsak yemekten daha faydalı.”

Bir kişinin günde 3-4 gramdan daha fazla tuza ihtiyacı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Turgan, hipertansiyon tedavisinde sıkı tuz kısıtlaması yapmadıklarını dile getirdi.

Turgan, hipertansiyonu olan kişinin, işlenmiş gıda tüketimini azaltarak, sebze ve meyve tüketimini artırarak tuz kısıtlamasını tek başına sağlayabileceğini ifade etti.

Ayran uyku getirir mi? 
Ayranın rahatlatıcı etkisi olduğunu belirten Prof. Dr. Ziya Mocan bu etkisinin neye bağlı olduğunun bilinmediğini söylüyor: ‘Bazılarında uyku haline neden olur. Ama buna ayranın neden olduğu ispatlanmış bir şey değil.’

Yayık ayranı nedir? 
Yayık, tereyağı çıkarmak için sütün, yoğurdun içinde çalkalandığı kap veya makineye verilen isim. Saatlerce süren çalkalamadan sonra tereyağı oluşur, yayıkta kalan içecek ise yayık ayranıdır. Balıkesir’in Susurluk ilçesinden adını alan Susurluk ayranı şöyle yapılıyor: Ayran, küçük bir elektrikli motorlu kazan içine ek dar bir boru aracılığıyla yukarıdan hızlı bir şekilde boşaltılıyor. Böylece ayran bol köpüklü oluyor.

 Ayranın iyi olup olmadığı nasıl anlaşılır? 
Yemek stilisti Aydan Üstkanat ayranın iyi olup olmadığını köpüğünden ve kıvamından anlaşıldığını söylüyor.

 Ayranı nasıl yapalım?
Piyasada kutu içinde ayran satılıyor. Ama evde kendiniz yapmak isterseniz Aydan Üstkanat şu tarifi veriyor: ‘Ayran en kıvamlı yoğurtla yapılmalı, çok iyi çırpmak gerekiyor. Eklenen su ise mutlaka soğuk olmalı.’

 Ayran en çok hangi yemeğin yanına yakışır?
Aydan Üstkanat’ın yanıtı şöyle: ‘Lahmacun, döner dürüm, kebap .’ve de çibörek unutulmuş galiba

Ayran sadece su ve yoğurtla mı yapılır? 
Tabii ki farklı çeşitleri var. Aydan Üstkanat ‘İçine salatalık doğranır, salatalığın suyu sıkılır. Ayrıca nane ve dereotu eklenebilir. Bunlardan başka bir şey konulursa ayranlıktan çıkar.’

 YOĞURT MU, AYRAN MI?
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar özellikle sıcak havalarda ayranın çok faydası olduğunu söylüyor: ‘İnsan sıcak havada sıvı ve mineral kaybeder. Mineral kaybı halsizliğe neden olur. Su içmek bu durumu engellemez. Ama içinde yoğurt, su ve tuz bulunan ayran bunu yerine koyar.

HARİKA İÇEÇEK
Yaz günlerinin en ideal içeceklerinden olan ayran adeta ilaç gibi. Kanser başlangıcını önleyen ayranın faydaları saymakla bitmiyor.

AYRANIN YARARLARI
Yaz günlerinin vazgeçilmez içeceklerinin başında gelen ayran, içeriğindeki yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanserin başlangıcını önlüyor ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletiyor. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni Ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, sıcak yaz günlerinde, vücudun ter yoluyla kaybettiği su ve mineralin yerine konması açısından büyük önem taşıyan ayranın, sağlık açısından son derece yararlı bir içecek olduğunu söyledi.

 MİNERAL VE VİTAMİN DEPOSU
Ayranın, hayli zengin bir içeriğe sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Tayar, kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapan ayranın ayrıca, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposu olduğunu kaydetti.

 YAN ETKİSİZ
Prof. Dr. Tayar, ayranın bugüne kadar hiçbir olumsuz etkisinin saptanmadığına işaret ederek, şöyle konuştu: Ayran, özellikle içeriğinde bulunun yoğurt bakterileri sayesinde, çok önemli bir içecektir. Yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkileri araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bu araştırmalarda, özellikle yoğurt bakterilerinin kanser başlangıcını önlediği ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletiği saptanmıştır. Yoğurt bakterileri taşıyan ayran ayrıca, kolesterol miktarını azaltmasının yanı sıra, toksik maddelerin nötralizasyonunu da sağlar.

YAZ İÇİN İDEAL
Ayranın, vücudun sıvı dengesinin korunması açısından da önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tayar, yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle kaybedilen sıvının, yine mutlaka sıvı tüketimiyle geri kazanılması gerektiğini ve bu sıvının sodyum ve klorür iyonları açısından zengin olmasının büyük önem taşıdığını kaydetti. Prof. Dr. Tayar, ayranın elektrolit yönünden oldukça zengin bir içecek olduğunu belirterek, Bu sebeple, yaz aylarında bolca ayran tüketmeliyiz. Ayran ayrıca, bağırsak florasının stabilitesini artırıyor ve düzenliyor. Sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olur. Birçok sindirim bozukluğu üzerinde tedavi edici etki yapar. Vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu sağlar dedi.

STRESE BİRE BİR
Özellikle triptofan adlı maddeyi içeren besinlerin sakinleştirici etkiye sahip olduğunu ifade eden Tayar, “Kalsiyum açısından zengin besinler de gevşetici bir etkiye sahiptir. Bolca triptofan ve kalsiyum içeren ayran, antistres besinler listesinin ilk sıralarında yer alır. Ayran ayrıca, vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli potasyumu sağlar, kasların kasılmasına yardımcı olur” dedi.
-- 

Türkiye'nin eve teslim SIZMA ZEYTİNYAĞCISI
 
Ömür Boyu Sağlıklı Yaşam için
      
Saygılarımla
Haldun Keskin 05322658900
Sağlıklı Yaşam Danışmanı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SÜPERMARKETTEKİ SÜRPRİZ
Köroğlu Destanı'nın Türkmenistan varyantı. 96 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1419
mod_vvisit_counterDün5293
mod_vvisit_counterBu Hafta12465
mod_vvisit_counterGeçen Hafta58917
mod_vvisit_counterBu Ay12465
mod_vvisit_counterGeçen Ay290884
mod_vvisit_counterToplam19732028

Şimdi: 57 misafir, 1 bots var.
IP: 34.204.168.209