Cenap Şehabettin Diyor ki :

Gençlik çabuk geçer derler, malesef ihtiyarlık da öyle!


Mağaranın Kamburu Kitaplığıma Geldi... Hoşgeldi, Safalar Getirdi...

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Sn. Ömer Faruk Hüsmüllü, edebiyat tarihimizin bir ilkini gerçekleştirip “Bedava Kitap” kampanyasıyla, düşüncenin, yaratının önüne çıkartılan sayısız engeli aşmanın bir yolunu denemişti. 

Öncelikle, Mağaranın Kamburu kitabını, edebiyatımıza ve düşünce dünyamıza armağan ettiği için tekrar teşekkür etmeliyim değerli yazarımıza. 

Ben, acil sorunlarımı aşıp da ciddi bir eleştiri yazısı yazayım derken, Hilal Hanım’ın özenle yazılmış eleştirisini okudum. Yargılarının tümüne katılıyorum. Belki küçük bir katkıda bulunabilirim. Doğacak yeni yapıtlara yararı olursa ne mutlu.. 

Mağara’nın Kamburu, felsefeyle uğraşan, yoğrulan yazarını doğruluyor. Felsefenin tüm konuları, diyaloglarla tartışılıyor. Yaşamımızda, iç dünyamızda bizi zorlayan, yönlendiren her içgüdüye, dürtüye, soruya erdemin merceği tutulmaya çalışılmış. Kadim etik değerlerin güncellemesi yapılmak istenmiş. 

Eğitim, iyilik kötülük sorunsalı, riya, aile ilişkileri, ihanet, yazgı, seçimlerimiz, aşk, efendi-köle ilişkisi, dostluk, yalan, nefret, akıl ve daha nice tema...Yaşama, insana dair bütün bu temalar, bilge-başıbozuk diyaloglarında kendine yer buluyor. 

Yöntem olarak, Eflatun’un diyaloglarından ve Hegel’in diyalektiğinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir roman. 

Mağaranın Kamburu’nu roman olarak tanımlarken epeyce ikircimliğe düştüğümü itiraf etmeliyim. Niyetim, "Roman nedir, roman teknikleri nelerdir?" vb. konuları tartışmak değil elbette. 

Yapıta, uzun öykü de diyemeyiz. Bence herhangi bir türün kalıbına sığdırmak, etiketlemek zorunda da değiliz. Bana kalsa “Bir Bilgelik Kitabı” derim. Okuyan kişi; düşünür taşınır, tartışır, sorgular, kendi imbiğinden süzer. 

Kitap; son yıllarda iyice örselen dilimize sahip çıkıyor. Tümce yapıları sağlam. Biçem(Üslup) yalın, akıcı, özenli. Mağara'nın Kamburu, okuru yormamak, kolay ve doğru anlamayı sağlamak için oluşturulmuş yazım kurallarına dikkatiyle de övgüyü hak ediyor. 

Son Söz 

Bilgi, bilgelik suyundan içmek isteyenlere, suyu bol bir çeşme sunmuş yazarımız. Kana kana içelim. 

Saygıyla, sevgiyle yürekten kutlarım. 

05.05.2011 
Vildan Sevil 

 

Yorumlar  

 
#1 Hilal Dolunay 05-05-2011 21:35
Sevgili Vildan Hanımcığım,önce likle güzel eleştirinizden dolayı tebrik etmek istiyorum sizi. Ayrıca teşekkürler ediyorum. Kaleminize, yüreğinize sağlık...
Alıntı
 
 
#2 Bünyamin Durali 11-05-2011 10:07
Vildan Sevil, Ömer Faruk Hüsmüllü'nün "Mağaranın Kamburu" başlıklı kitabına ilişkin, tanımlanamaz bir yücegönüllülükl e şunları demiş:

"Mağaranın Kamburu’nu roman olarak tanımlarken epeyce ikircimliğe düştüğümü itiraf etmeliyim. Niyetim, 'Roman nedir, roman teknikleri nelerdir?' vb. konuları tartışmak değil elbette.
Yapıta, uzun öykü de diyemeyiz. Bence herhangi bir türün kalıbına sığdırmak, etiketlemek zorunda da değiliz. Bana kalsa 'Bir Bilgelik Kitabı' derim. Okuyan kişi; düşünür taşınır, tartışır, sorgular, kendi imbiğinden süzer."

Vildan Sevil'in bu saptamasına, bütünüyle ve yürekten katılıyorum. Nitekim, Ömer Faruk hocanın aynı kitabını, kendimce yorumlamaya çalışırken; ben de, edebiyat dünyamızdaki "ontolojik boyut eksikliği"ne dikkat çekerek, o kitabın, felsefi duruşuyla "farklı bir yaklaşım" içerdiğini vurgulayan cümleler kurmuştum.

Sözün kısası: Mağaranın Kamburu, "akademik ukalâlık"lara, "didaktik kibirlilik"lere, sesini yükseltmeden itiraz eden bir "erdemlilik yapıtı"dır.

Yumurtlarken ortalığı gürültüye boğan tavuklar utansın: Doğururken gık demeyen bir küheylân terbiyesi var o kitapta.
Alıntı
 
 
#3 Blogbilişim 06-04-2013 23:44
Bende bir roman yazıyorum ama bastırma imkanım yok!!
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

GÖK BAYRAK AŞKINA
Uygur Türklerinin Abdurrahman Han Destanı, 112 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3527
mod_vvisit_counterDün6185
mod_vvisit_counterBu Hafta38858
mod_vvisit_counterGeçen Hafta33683
mod_vvisit_counterBu Ay147633
mod_vvisit_counterGeçen Ay161449
mod_vvisit_counterToplam20671136

Şimdi: 55 misafir var.
IP: 35.170.78.142