Alain Diyor ki :

Büyük başarılar kişiyi aptallaştırmadığı takdirde kişi alçakgönüllü olur.


Emekli Bir Öğretmenden Bir Öğretmenler Günü Mesajı

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

alt

 

Öğrenme zor ve sancılı bir uğraş. Öğretmekse öğrenmekden daha meşakkatli. Karşılıklı, anlamlı ama bir o kadar da paylaşım isteyen, özveri isteyen bir süreç. Öğrenmek isteyenle öğretmeye çalışan arasındaki en güçlü bağ sevgi. Her şeyde olduğu gibi sevgisiz bütün çaba boş. Öğrenmenin ve öğretmenin özünde bir başınalık ya da iki başınalık yok. Bir sistemin en küçük parçasından en büyük parçasına kadar bir bütün içinde herkese ve her şeye ayrı ayrı düşen görevler var. Biri olmadan diğeri olmaz.

 

En yakınlarımıza bile öğretemediğimiz o kadar çok şey varken mesafeler genişledikçe öğretmenin güçlüğü daha çok ortaya çıkar. Bazen bu kahreder insanı. Hani çanakçı çömlekçiden meselesi.. Oysa birey, aile, çevre, yaşadığımız şehir, ülke, dünya, evren… diye giden sınırsızlıkta dairenin genişlemesi için en küçük noktadan en büyüğe ulaşan bir helezon var. Oysa sınırsızlığa sınır koyan kolaycı ve günlük, anlık beklentilerimiz içinde ortaya çıkamaz bilgi. Bilginin sahibinde ‘Oku’ emriyle başlayan ve malayani olamayan bir hayat sürmemizi bekleyen bir mesaj var.

 

Bu nedir? Bu, öğrenmenin sınırı yok. Öğretmekse bildiklerimizle sınırlı. ‘’Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.’’ diyen Sokrates’i bu çizgide anlamak mümkün.Yani hayatımız boyuca hem öğrenen hem öğreten olmak görevimiz. Öğrenmelerimizdeki çabanın bir başkasına da yararlı olmak çabası olduğunun şuurunda.

 

Mesleki anlamda öğretmenlikse çok başka. Ruhunuzdan yüreğinize, yüreğinizden belleğinize yayılan bir akış. Meslek bilgilerinizde Öğretmen yazmasıyla ifade edilebilecek kadar basit değil. Eşiittir ‘para’ da değil. Ancak pek çok meslek erbabı için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Bu kadar kutsal, bu kadar önemli bir meslekten beklentilerimizi alabilmek için yiğidi öldürüp hakkını verme anlayışıyla paranın egemen olduğu insan bilincinde gereken değeri vermek bu akışa yön vermek demek. Ne zaman bir toplum bunun farkına varır ve öğretmenine gereken değeri verir; o zaman öğretmenini eleştirme ve yönlendirme yetkisine sahip olur.

 

Değilse kurunun yanında yaşların yandığı, kiminin yan gelip yattığı, kiminin hayatını ortaya koyduğu bir haksızlıklar çemberinde dön dolaş aynı yere gelmekten başka hiçbir şey olmaz. Doğru sistem, doğru bilgi, doğru insan… Bunun başka bir yolu yok. Belli ki daha çok fırın ekmek yemek gerek..

 

Değerli öğretmenlerimin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.. Ancak nedense içimde ince bir sancı!..

 

24.11.2012

 

Son Güncelleme: Çarşamba, 02 Nisan 2014 07:12

 

Yorumlar  

 
#1 Gülay Göktürk 24-11-2012 14:10
Değerli öğretmenlerimin
Öğretmenler Günü’nü kutluyorum..
Ancak nedense içimde ince bir sancı!..

mesaj içerikliydi
yeterki onu öldürme ,
yeterki onu uyandır ;
hani şairin dediği gibi …

/ yeterki solmasın

’Sol Memenin Altındaki Cevahir”


Nazım Hikmet Ran

teşekkürler
öğretmenim...
Alıntı
 
 
#2 Hilal Dolunay 24-11-2012 19:13
Çok teşekkürler ediyorum Gülay'cığım..Öğretmenler Gününü kutluyor, gözlerinden öpüyorum..
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

AVDA KAZANILAN DOST
Başkurt ve Kazak Türklerinin Kozı Körpeş Bayan Suluv Destanı, 120 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3297
mod_vvisit_counterDün6687
mod_vvisit_counterBu Hafta16104
mod_vvisit_counterGeçen Hafta44274
mod_vvisit_counterBu Ay49768
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19919146

Şimdi: 79 misafir var.
IP: 3.235.238.217