Cenap Şehabettin Diyor ki :

Gençlik çabuk geçer derler, malesef ihtiyarlık da öyle!


Zaman yaşamanızın Parasıdır

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

altZaman yaşamınızın parasıdır. Sahip olduğunuz tek paradır ve ve nasıl harcayacağınızı yalnız siz belirleyebilirsiniz. Dikkat edin de başkaları sizin yerinize harcamasın.

 

Carl Sandberg Şair

İş yaşantımda zaman yetmediği zamanlar hep işle ilgi sıkıntıları öne sürdüm. Oysa iş arayışım süresinde okuduğum kişisel gelişim kitaplarında tam tersinin geçerli olduğunu zaman yönetimini benim yapamadığım ortaya çıktığını anlamış oldum. Yöneticinizinde sizi ve çalışanları da planlamayla yönlendirmesi, olması gereken durumdur.  

Yaptığım okumalarda aslında o kadar da karmaşık tablolar yapmaya ve saatler süren planlamaların yapılmasına hiç gerek olmadığını, bir adet ajanda kurşun kalem ve silginin olması yeterli görüyorum.

1.       Birinci adım ajandanıza günlük yaptığınız işleri tek tek yazmanız gerekiyor. Bunu yapınca inanın birgün içinde yaptıklarınız toplu halde karşınıza gelecek ve ayna karşısında kendinize bakar gibi her şeyi net görmeniz sağlanacaktır. Bu sayede planlama yapmanız daha kolaylaşacaktır. Ama acele etmeyin öyle 5 dakikada yapıp çar çabuk bitirmeyin biraz üzerinde düşünmenizi tavsiye ederim.

2.       Alt alta maddeler halinde karşınıza çıkan günlük faaliyetlerinizi öncelik ve gereklilik sıralamasına sokmanız daha kolay olacaktır.

Bunun için

·         ACİL - ÖNEMLİ

·         ACİL - ÖNEMLİ DEĞİL

·         ACİL DEĞİL - ÖNEMLİ

·         ACİL DEĞİL -ÖNEMLİ DEĞİL

3.       İşin ana hatları ortaya çıkmış oldu. Bundan sonra yapacaklarınız çok kolay. İşinize yaramayan faaliyetleri faydasız sa iptal edeceksiniz. Yada astınıza devredeceksiniz. Yöneticinizle bu konuyu konuşmanızı ve işbölümünü daha verimli hale getirilmesini sağlamanız gerekir.

Bunları yapsak bile çok şey değişecektir. Deneyin göreceksiniz…

Son Güncelleme: Cumartesi, 16 Şubat 2013 19:03

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

DEDE KORKUT’UN DİLİNDEN
Oğuz Türklerinin Korkut Ata Destanı, 172 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1696
mod_vvisit_counterDün6572
mod_vvisit_counterBu Hafta8268
mod_vvisit_counterGeçen Hafta46766
mod_vvisit_counterBu Ay156214
mod_vvisit_counterGeçen Ay209862
mod_vvisit_counterToplam18817938

Şimdi: 87 misafir, 11 bots var.
IP: 3.233.215.231