Apaçi Kızılderili Kabilesi :

Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım.


Orenka’ya Mektuplar: Mektup: II

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 

 

Orenka’ya Mektuplar:

Mektup: II

Bugün 2 Şubat 2012. Günlerden Perşembe. Her Perşembe  Antalya’da, “ANŞOYAD”ın (Antalya Şairler, Ozanlar Yazarlar Derneği) toplantısı oluyor. İçleri boş olsa da bu toplantılarının, hiç bir toplantı yine de tümden yabana atılı-verilecek etkinliklerden olamazlar; değildirler.

Her toplantının kendine göre bir değeri, bir yeri  olur. Kişi, kişiyle buluşunca, yenilenir. Buluşan kişiler hem etkilerler birbirlerini, hem birbirlerinden etkilenirler. Bu bile bir artı değer katar katılımcılarına ve de İnsanlığa...

Toplantı dönüşü, bir “Cumhuriyet” aldım. Ne yalan söyliyeyim, verdiğim 1 TL’ye bayağı canım sıkıldı. “Bu adamlar aptal! Ya da sermayenin ve gericiliğin beşinci kolu!...” diye düşünmeden edemedim. “Az olsun, benim olsun!” bencilliği, bencilin kendisine de en büyük kazığı atan en arsız bir efendidir. Bunu bilmez mi acaba bu aptallar? Yoksa okunmasın diye mi bu fiyatı koyuyorlar?..  Neyse, uzatmayalım! İşlerini bilselerdi, dün olduğu gibi  bugün de Türkiye’nin en çok satan gazetesi olurlardı belki de...

Bugünkü “Cumhuriyet” alt başlığına deve dişi gibi harflerle: “Utanç verici belge” başlığını atmışOlay bundan 6 yıl önce Antalya’da yaşanmış. Birlikte okuyalım haber-yazıyı:

Antalya’da 6 yıl önce 12 yaşındaki E.Y.’yi babasıyla sözleşme imzalayarak 5 bin TL’ye satın alan Yusuf A. Tutuklandı. 6 yıldır tutuksuz yargılanan sanık ilk kez hakim karşısına çıktı.”

Diyor gazetemiz. Kızın satılış senedi, bir malın satılış senedinden oldukça farklı. Başlıca farkı da, satış belgesine kızın vesikalık bir fotoğrafının  yapıştırılmış olması.

İşini sağlama bağlamış Yusuf pehlivan. Parası var ya, yoksul bıraktığı muhtaçlı insanının ırzını, namusunu, onurunu, kızını, karısını, herşeyini satın alabileceğini hesap ediyor . Yaptıkları “Kız Satış Senedi”ni  gazeteden aynen verelim:

“Kızımı 5 milyon ‘5 bin TL’ liraya sattım. 12 Şubat 2006 tarihi itibarıyla kızım E.Y.’yi Yusuf A.’ya teslim ediyorum. Parayı peşin aldım. Yukardaki tarihten itiberen Yusuf A.’nın kontrolünde olacaktır. Baba olarak rıza gösteriyorum dedi. İmzalandı.” Diye yazıldı.”

Demiş gazete. Altı yıl sonra ifadesi alınan babanın anlattıklarını da, şaşarak mı diyelim, utanarak mı, bilemiyorum. Bunu da yine gazetemiz Cumhuriyet’ten izleyelim:

“Osman Y. şunları söyledi: “Bir gün bana: ‘Ben derin devlet için çalışıyorum. Senin bu kızında iş var. Onu  okutmak ve eğitmek istiyoruz.’ Dedi. Kızımı benden zaman zaman alacaklarını ve eğiteceklerini söyledi. Hatta bana derin devlet adına bazı kğıtlar da imzalattı.”

 Şu dönen dolapları, döndürülen abları kim akıl edebilir bu derin devlet uzmanlarından gayrı acaba?..

Şu İnsan denen yaratğın, insanı  ne hallere düşüre-bileceğini az-çok kestirebilirdim; ama bu kadarını da düşünemezdim doğrusu...

Eeee,ne de olsa çıkarcı insan aklı derler buna. Bırakın insanları bir yana, şeytana bile pabucunu ters giydirir çıkarcı insanın aklı...                                                                      “İstemem! Yan cebime koy mirim!...”                                                                                                                                                                  (m.a.a.)

**

 

Mustafa Aslan Aksungur

Eğitimci-Asraştırmacı-Yazar

Tel: (0242) 345 90 32 + (0535) 445 55 11

                ANTALYA

[ Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir ]  

 

Destan Romanlar

ÇİZMEDEN ÇIKAN ÇOCUK
Tatar Türklerinin Edigey Destanı, 110 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2305
mod_vvisit_counterDün6868
mod_vvisit_counterBu Hafta36743
mod_vvisit_counterGeçen Hafta24443
mod_vvisit_counterBu Ay26133
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19895511

Şimdi: 59 misafir var.
IP: 18.232.186.117