Apaçi Kızılderili Kabilesi :

Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım.


HER 10 NISANDA BU ADRESI HATIRLAYINIZ...

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

     

 

                          09.04.2013

Merhum Süleyman Nazif “Gelecek günlerde, kılıç, fikir, kalem kahramanı yetiştirmek için, geçmiş kahramanlar daima hatırlanmalı ve daima yükseltilmelidir. Nankörlük fertlerden ziyade milletlerin hayat sayfalarını kirletir. Unutmak ise nankörlüklerin en büyüğüdür” derken anlayanlar ve idrak edenler için önemli bir uyarıda bulunur. Elbette ancak bu uyarı dikkate alınırsa asıl değerini bulur. Eğer bu durum önemsenmez ya da dikkatlerden uzaklaştırılırsa cezasını hep gelecek nesiller çeker.

İstanbul, ah İstanbul! Süleyman Nazif’i ve onun işaret ettiği kılıç, fikir, kalem kahramanlarını ne kadar da bağrında barındırır. Bu güzel vatan toprağı bunların imzaları ile daha da anlam kazanmaktadır. Her gelip geçen İstanbul’u yeyip yutmağa çalışsa da, her biri birer mukaddes mühür olan mezarlarını bakımsız bıraksa da bu şehrin her bir köşesi maddi ve manevi varlığı ile, direnişi ile kendisinin her zaman ayakta durduğunu haykırmaktadır. Bundan sonra da bu zengin varlığı ile mesajlarını vermeye devam edecektir.

Bu zengin mesajlardan belki en sessizini verenlerden bir adres var ki bir tarihin, 94 yıl öncesinin yaşananlarını içinde saklar farkında olanlar için… İbret almak isteyenler ve tarihin tekerrür etmesini istemeyenler için… Orası İstanbul’da sanki bir ev adresi gibidir:

Söğütlü Çeşme Caddesi

Mahmut Baba Sokak

23/A Kadıköy

Bu civarda yaşayanların birçoğu belki çok iyi bilirler belki de bir kısmının hiç mi hiç haberi bile yoktur. Belki her gün buradan geçenler duvarla çevrilmiş birkaç mezarın bulunduğu bu bakımsız yere dönüp bakmazlar bile. Ya da günün getirdikleri, günlük gaileler, dünyalık işleri güçleri onları çok mu çok meşgul eder bazılarını. Ama bazıları da var ki her gün bu mezarlığın yanından geçtiğinde içinden bir Fatiha okur ve burada yatanların ruhuna gönderir.

Eğer bilmeden geçilen bu yere biraz zahmet edip başlarını çevirenler dikkat edecek olurlarsa bir mezarın başında bir bayrağın sürekli dalgalandığını göreceklerdir. Dalgalanan bayrağın gölgesinde mütevazı bir anıt mezar yükselmektedir. Biraz yaklaştığınızda bembeyaz mermer taşında “Boğazlıyan Kaymakamı Milli Şehit Kemal Bey” yazdığını okuyacaksınız. 15 Aralık 1973 tarihinde Mülkiyeliler Birliği tarafından yaptırılmış. Mermere nakşedilen yazının devamında da şu cümleler sıralanıyor:

1885 yılında Beyrut’ta doğmuştur. Gümrük Başkâtibi Arif Bey’in oğludur. 1912’de Gebze, 1913’de Karamürsel, 1915’de Boğazlıyan Kaymakamlıklarında bulunmuş, bilahare İzmit Sancağı Muhacirin Müdürlüğüne tayin olmuştur.

Son vazifesinde iken 13-6-1918’de mütarekenin karışık ortamında bir kısım politikacıların ve Ermeni komitacıların zorlaması sonucu memuriyetten azledilmiş ve mahkemeye sevk edilmiştir.

Konya İstinaf Mahkemesinde beraat etmesine rağmen yine politik baskılarla tevkif edilerek İstanbul’a götürülmüş ve galip devletlerin baskısına dayanamayan İstanbul Hükümetince Hayret Paşa Harp Divanına sevk edilmiş, Ancak Kaymakam Kemal Bey’in masumiyetine inanan Hayret Paşa’nın istifasından sonra, yerine atanan Nemrut lakaplı Mustafa Paşa’nın başkanlığındaki sözde bir mahkeme tarafından Kemal Bey idama mahkûm edilmiş, 10 Nisan 1919 Perşembe günü de asılarak hüküm infaz edilmiştir.

Ertesi günü büyük bir halk topluluğu tarafından buraya defnedilen Kemal Bey’in idamı milli uyanışta ve İstanbul Hükümetinin kamuoyunda mahkûmiyetinin ilk açık belirtisi olmuş mezarının başında genç bir tıbbiyeli şöyle feryat etmiştir.

“Kemal, sen şu anda toprağa verdiğimiz bir çiçeksin. Orada büyüyecek dalların o kadar dikenli olacak ki, seni bu akıbete layık görenlerin hepsini paramparça edecekler. İntikam behemehâl alınacaktır Kemal”.

Kemal Bey TBMM’ ince 14 Ekim 1922 tarihinde çıkarılan bir kanunla “Milli Şehit” olarak tescil edilmiştir.

Ruhu Şad Olsun

Mülkiyeliler Birliği

Her 10 Nisan’da yukarıda vermiş olduğum adresten geçmemiş olsanız da kendisini Türk milletinin geleceği için feda etmiş olan Kemal Bey ve bütün şehitlerin ruhuna bir Fatiha gönderebilirsiniz herhalde.

(Not: Bu konuda yazmış olduğum “Kahrolsun Böyle Adalet” adındaki romanımın 3.baskısı çıkmıştır. Akçağ Yayınları –Ankara, Nisan-2013)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

YA BEN İSTANBUL’U ALACAĞIM
Türkiye Türklerinin İstanbul’un Fethi Destanı, 125 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3425
mod_vvisit_counterDün8341
mod_vvisit_counterBu Hafta32535
mod_vvisit_counterGeçen Hafta34293
mod_vvisit_counterBu Ay82571
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21186989

Şimdi: 167 misafir var.
IP: 3.236.156.34