Alphonse Daudet Diyor ki:

Birini sevindiren iş, diğerini ağlatır, yaşamak işte böyledir.


Derdin de Belli Genç ''Aşk''

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 alt

     Aşk diyelim, yazımızın sonuna kadar önümüze ne gibi kelimeler, cümleler, olaylar çıkacak görelim. Ömer Faruk hocamın tabiriyle ben bir "Genç Kalem". Bedenim genç ama ruhum kaç yaşında onu bilmiyorum okurum, eğer ruhun yaşını bulmak hakkında bir formül biliyorsan uygulayabilirim. Formül demişken aşkın formülü var mı ya da yazılabilir mi? Hiç düşündün mü bunu? Benim düşündüğüm 
şöyle bir şey aslında, aşkın formülü: 1+1=1 olmaktır. Iki kişinin bir bedene bürünmesi ve aşkın sürdüğü sürece, her zaman 1+1=1.. Pek formül değil aslında kısa, basit bir matematik hesabı ama aşkı çok iyi bir şekilde ifade edebilmekte..
     Aşk dedikte, dünyevi aşk olan günümüz aşkında, mutlu sonların yanı sıra birde kötü olan ayrılık durumu vardır. Sonra aşıklar (tabi burda gerçekten aşık olmayanlar buna dahil değil) bir köşeye çekilir ve acıların en büyüklerinden olan aşk acısını çekerler. Öyle birini görürsen okurum, hiç rahatsız etme o aşk acısı çeken kimseyi, bırak tek başına kalsın. Aşkta tartı kullanılmaz ama o kendine göre iyisini bir yana, kötüsünü bir yana koyup değerlendirsin. Bu arada "Aşk yarasını geçirecek ilaç henüz bulunamadı ama iyi para getireceği düşüncesiyle çok sayıda uyanık tarafından araştırılıyor." (Ö.F.H) O ilaç bulunabilse emin olun hiç kimse parasını umursamadan o ilaçtan temin için çalışır.
     Herkes kendi aşkını büyük görür, belki de fıtrat itibarı ile böyle, oysa kimsenin aşkı öyle büyük falan değil, sadece biz öyle sanıyoruz. Sansak ne fayda büyük olmadıktan sonra.. Birde şöyle bir şey var, aşık olan kişiye göre sevilenin güzelliği değişir. Sen benimsin diye güzelsin, ben olmasam neye yarasın.. Mantığında haklılık payı var oldukça.. Sormuşlar ya Mecnun'a: Şu çok sevdiğin Leyla bu mu ? Hiçbir şeye benzemiyor, öyle anlattığın gibi güzel biri değil, Mecnun'da buna cevaben: "Ah bir de siz onu benim gözümüzden görseniz.'' O yüzden Leyla'nın karşısında bir Mecnun olmalı ve onun aşkından çöllere düşmeyi dahi göze alınmalıdır.
     Aşk git gidebildiğin kadar yeter ki benden uzaklaş, ben sana yaklaştığımı anladığımda ölü numarası yapıyorum, bana dokunmadan yanımdan geç git diye.. Bazende okurum bu ölü numarasını aşk yutmuyor ve seni öyle bir çarpıyor ki nerden geldiğini şaşırsın, biri çıkar karşına ölü numarası falan fayda vermez, bunu da unutma.. Öyle bir şey olursa aşkı yaşa okurum! O aşkı hak etmeyip de, aşkı yaşayanlara inat, o aşkı en mükemmel şekilde yaşa da herkes görsün aşk nasıl yaşanır..
     Mevlana'nın Şems-i Tebriz'e duyduğu aşkı herkes kıskanır. Etrafındaki dervişler bir gün Şems-i Tebriz'e bir olay hazırlarlar. Bir adam belirlenir ve Tebriz'e bir soru sorması istenir, olay bu şekilde başlar. Adam Şems-i Tebriz'e "Eşeğim kayboldu onu bir türlü bulamadım, sen bilge birine benziyorsun, bul da görelim bilgeliğini."  
     Şems: "Otur, ey adam otur, bak şimdi eşeğini bulacağım. Söyleyin bakalım ey dervişler aranızda, hiç aşık olmayan, bir kişiye bağlanmayan kimse var mı?
     Bir süre sessizlikten sonra biri çıkar, bir daha ve bir başkası, sonunda bu kişiler üç kişide kalırlar. Tebriz mükemmel bir cevapla karşılık verir: "Ey derviş sen benden kaybolan eşeğini istedin, ben sana bir eşek değil, al işte tam üç tane eşek gösteriyorum."
     Şems-i Tebriz'in cevabı muazzam, tabi böyle bir durumda olan okurlarımı kırmak değil amacım. Unutmayın "Her insan için bir aşık olma zamanı bir de ölüm zamanı vardır."
     Tayin edilen vakitte o mükemmel aşkı yaşamak dileği ve umudu ile, aşkı sev okurum, emin ol o seni daha fazla sevecek..

30 Nisan 2013

Son Güncelleme: Cumartesi, 11 Mayıs 2013 19:44

 

Destan Romanlar

KAYADAN DOĞAN KIZ
Hakas Türklerinin Altın Arığ Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3489
mod_vvisit_counterDün6185
mod_vvisit_counterBu Hafta38820
mod_vvisit_counterGeçen Hafta33683
mod_vvisit_counterBu Ay147595
mod_vvisit_counterGeçen Ay161449
mod_vvisit_counterToplam20671098

Şimdi: 59 misafir var.
IP: 35.170.78.142