Bacon Diyor ki :

Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır...


Düşünmek

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 

D         Ü         Ş          Ü         N         M        E          K

                                                             “-Düşünmeden öğrenmek, kaybedilmiş bir çabadır...!” demiş Konfüçyüs. Demek ki, Öğrenmek için de, kaybetmemek için de DÜŞÜNMEK zorundayız..! Bu bir...!

İkincisi İnsanız: Öteki canlardan farklı olduğumuzu, insan olduğumuzu kanıtlamak için“Düşünmek zorundayız...!” Bu iki...!

Üçüncüsü, İnsanız: Söz “Düşünmek”ten açılınca, “Düşünce”nin  ne demek olduğunu, yahut  ne demek  olmadığını beynimizle  ve yüreğimizle araştırmak, bulmak, “düşünceyi,” elimizle tutarcasına somutça ortaya koymakla yükümlüyüz...! Bu üç...!

Şimdi, gelelim “Düşünce Nedir?”e:

Düşünce, bir Tanrı Sanatıdır...! Yaratıcıdır...! Yaratandır...! Düşüncede gerçek bir TANRI GÜCÜ VARDIR. Bu kesin. Yaratan Tanrı, belki düşünme gereksinimini duymuyor olabilir. Zira O, “DÜŞÜNCE”yi de yaratan DÜŞÜNCENİN  ta kendisidir...!

Ama gelin bilin ki, yaratmakla görevli beyin, düşünmeden edemez. Yaratırken düşünmek zorundadır; düşünür...!

 Şimdi, ister istemez  ben de düşünüyoruım. Ve diyorum ki: Acaba Tanrı yaratırken, düşünmeye gereksinim duyuyor mu ki...? Yaratmadan önce, yaratacağı varlıklar için kafasında bir kuram kuruyor mu ki...? Hayal kurmak ta, DÜŞÜNMENİN  bir başka  türü olduğuna göre, acaba  Tanrı da hayal kuruyor mu ki...?  Bu “ki”leri istediğimiz denli çoğaltabiliriz. Kişi beyni, yaratmak için bunları bilmek ve uygulamak zorundadır... Sürelim isterseniz  biraz daha bu kutsal soruların izlerini:

Acaba: Tanrıda beyin var mı ola...!? “Ol...!” deyince oluveren şeyler için, Tanrı beynini yoruyor mu ola...? Hayal kurmakla,  düşünme eylemi arasında bir ilgi, bilgi, birbirlerini besleyen, birbirleriyle gelişen, ya da birbirleriyle çelişen yanları  var mı-ola...? Varsa, bunlar neler ola..?

 “Düşünce, yaratıcıdır; yaratandır...!” diyoruz. Tanrı, düşünmeden yaratabilir mi acaba...?  

 Demek ki Yaratan Tanrı ile, Düşünme Eylemi arasında bir yakınlık, akrabalık, hısımlık, kesin-kes vardır kanısına varıyor şu benim yufka aklım. Hem de beni: “Sen düşün de, isterse yanlış olsun düşüncelerin; o yanlış, gide gide kendi doğrusunu bulur...!”  diye dürtükleyip duruyor durmadan.... Ben de aklıma uyarak, işte böyle, kimilerinin “muzır” saydıkları konular üzerinde bile, derinlemesine düşünme ödülüyle ödüllendiriyorum o yufka beynimi...

Hayal kurmalar da bir tür “Düşünme, sorun çözme, karar verme eylemlerimize”  yol gösteren, koltuk çıkan, elimizden tutup bizi oralara götüren imgelerdir.

“İnsanın insan oluşu, “DÜŞÜNME EYLEMİYLE” başlar...!” dersek, sanırım bu sav hiç te yanlış olmaz..! Kuşkusuz ki tartışılabilir benim bu savım; ve de tartışılmalıdır...! “Bilmediklerimi ayaklarımın altına alsaydım, başım göklere ererdi...!” buyurmamış mı  İmam-ı Azam...?!

Konumuza, Konfüçyüs’ün bir özdeyişiyle başlamıştık. Yine, bu büyük “BİLGE”nin bizlere araştırma öneren bir başka özdeyişiyle noktalayalım isterseniz.

                                “Karanlığa küfredeceğinize, elinize bir mum ışıkçağazı yakın...!”

                                                                                                                                                                                               m.a.a.

Mustafa Aslan Aksungur

Eğitimci-Araştırmacı-Yazar/ Antalya

Tel: (0242) 345 90 32 + (0535) 445 55 11

 [ Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir ]  

 

Destan Romanlar

KÜÇÜK AVCI
Altay Türklerinin Mağday Kara destanı, 111 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2399
mod_vvisit_counterDün6868
mod_vvisit_counterBu Hafta36837
mod_vvisit_counterGeçen Hafta24443
mod_vvisit_counterBu Ay26227
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19895605

Şimdi: 52 misafir var.
IP: 18.232.186.117