Bailey Diyor ki :

Ne kadar yaşadığımız değil, nasıl yaşadığımız önemlidir.


ÖZDEYİŞLER (AFORİZMALAR)

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

18 Temmuz 2013 Günü Üretilen Yeni ÖZDEYİŞLER

1)      Yarıya kavuk sallamak, bütüne kılşıç sallamaktan çok daha yıkıcıdır...!

2)      Kitap Fuarlarına giden öğrenciler, gitmeyen akranlarıa bakış bir basamak yükseğe çıkmışlardır; Kitap satınalıp okuyan öğrencilerse, BİN basamak daha yükseklerdedirler.

3)      BİLİM de: Toprak gibi, su gibi, ekmek gibi, dallarından sarı sarı yüzümüze gülümseyen çifte portakallar gibi bir değerdir. Onu işe süren insan beyni, insan düşüncesi, insan davranışlarıdır. Elini uzatıp koparmazsanız, portakal yiyebilir misiniz ya...!

4)      Abdülhamid: “Kullanmasını bilmeyenlerin ellerine tüfek verirseniz, herifçioğlu seni, beni öldürür, sonra da döner kendini vurur, öldürür...!” demiş. Padişahımız, öz, kendi özünü, ne güzel sunmuş bu altın sözleriyle...

5)      Güneş, gün 12 saat dünyanın bir yarısını, gün 12 saat öbür yarısını ışıtıp aydınlatır sanmayın. Onu yapan, dünyanın kendi eylemidir. Dünya dönmeseydi, güneşin ne haddineydi böyle düzenlice ışıtıp, düzenlice aydınlatması...?!

6)      Evren bir sonsuzluktur! O sonsuzluğu, 15 – 20 cm. Çapındaki bir kemik kutuya hapsedilmiş bulunan, bir buçuk, iki kg. Ağırlığındaki beyin kavrayabilir ve çözebilir ancak...!

7)      Gemi, bir su aracıdır. Onu suda da, karada da yürüten ”fatih”, İNSAN AKLIDIR...!

8)      Hazineler, değerini, kapılarına vurulan kara kilitlerin çokluğundan ve büyüklüğünden değil, içinde barındırdığı cevherlerin özünden alırlar...

9)      Hiçbir katır, otobanlarda rahat yürüyemez. Onun yolu, sarp kayalıklardır. Saatte 220 km. hız yapan mersedesler nasın o sarp yollarda tek adımlık yol alamazlarsa, “tıpkı öyle” olmasa bile, katırlar da otobanlarda ona yakın tökezlerler...

10)   “Bu değirmen dönüyor ama suyu nereden geliyor diye hiç soran yok!” diyerek yakınmış bir Atasözümüz. Sorumsuzları, düşünmeye davet etmiş. Neden? Nedeni basit: Tüm çözümsüz düğümleri çözecek olan güç: DÜŞÜNCE denilen cevherdir de ondan...!

11)   Dönen değirmenin türküsü, onu döndüren suyun uzluğundan alır uyumunu. Suyu kesildi mi değirmenin, türkü biter, su susturur, taş susar..!

12)   “Sen yanmasan, ben yanmasam, o yanmasa; /Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa...!” diye soruyor "BÜYÜK OZAN Nazım Hikmet"imiz.  Sen, ben, o, yanmaktan kaçınırsak eğer, hem kendimizi ve hem de kendimizle birlikte içinde yaşadığımız Toplumumuzu, salt kendi korkaklığımız yüzünden ömür boyu karanlık zindanlara hapsetmiş oluruz. Unutmayalım; yanmaktan korkmayalım...!

13)   “Aklım eriyor, ama elim ermiyor!” deyip, çekilemezsin imamın sağ yanına! Çünkü İNSANSIN! İnsan türünün kurtuluşu uğruna, elinle de, eyleminle de, aklınla da savaşmak zorundasın; Aklının erdiğini uygulamak zorundasın...! Bu komut, aklın komutudur İnsanların tümünü içerir...!

14)   “ER”  olmak kolay değil: Başarıların ve makamların yükseldikçe, gönül alma eylemlerin çoğalmalı, gönülcüğün onlara orantılıca alçalmalı ve alçak-gönüllülü davranışların artmalıdır. Erliğin kuralı budur...!

15)   DİL, bir beyin ürünüdür. İnsanın, İNSANLAŞMASINDA , beyinden ve elden, bendenden sonra gelen üçüncü ögedir. Gel, şunu da bil ki, eli de, bedeni de, beyini de besler durur o DİL sdenilen mucize...!

16)   “Dilim! Dilim dilim olasın , nedir şu senin elinden benim çektiğim zulüm...!?” demeyin. Onu aklınızın emrine verin. Bakın, göreceksiniz, BAŞARI  hep sizinle olacaktır...!

17)   Gönül gözü, beden gözünden on kat daha net görür, gördüğünü...!

18)   Dost gemisiyle, dert deryaları aşılır...! İş,  kala kala öylesi dostları, gemileriyle birlikte bulmaya kaldı, desenize..! Haydiyin, danranın, bulun öylesi dostları öyleyse...! Gemileri yoksa bulduğunuz dostların, eliniz, diliniz, aklınız ne güne duruyor dostlar; seferber edin her üçünü de, üç günde size üçer gemi yapsınlar, sürün gemilerinizi dert deryalarına, yarın, aşın geçin deryaları...!

19)   Dost gerek dosta, canını vere! Dost gerek düşmana, zırnık göstermeye...!

20)   Söz var, paltamızı da, paltomuzu da sudan çıkarır; söz var beynimize cinnet getirir. O yüzdendir Atalarımızın: “Sözünü bil, pişir söyle, ağzını der, devşir söyle...!”  öğütünü verişleri. Öğüde uyan, aldanmaz...!

21)   Naz: Çekene zehirdir, çektirene ongunluk verir. Nazı, namazla, niyazla öldürmeye kalkışma sakın; çektirene yazık edersin...!

22)   “Görünüşe aldanma!” demiş Atalarımız. Görünüşleri sıfır olanlar vardır; gönülleri, iç dünyaları evrenlere sığamaz...!

23)   Düştüğün gün gülebilirsen eğer, korkma! Kalktığın gün, dünyalar fethedersin ilk vuruşta..!

24)   Düşünce, Hoca Nasreddin’imizin hindisinde bile olsa, ders almasını bilenler için, aşılmaz deryaları aşar; lafla peynir gemilerini yürütür, istediği konağa oturur..!

25)   Hırsla hırsızlık, birbirlerini besleyen İNSANLIK DÜŞMANI, iki  ikiz kardeştirler. Bunlardan birini: HIRSIZLIĞI,ortadan kaldırdığımız gün HIRS, yeni yeni dünyalar kazandırır İNSANLIĞA...!  

26)   Kuşlar, gökte uçsalar da, yere mutaçtırlar:  Yemlerini yiyeceklerini yerden toplar o iki kantlılar...!

27)   Böbürlenmeleri ve yaltaklanmaları ortadan kaldırdığımız gün, GERÇEKLERİ, gerçek boyutlarıyla görürüz. Gerçekleri gerçek boyutlarıyla gördüğümüz gün ise, çözülmedik düğüm (haydi, kalmaz demeyelim de) azdan az kalır İNSANLIKTA...!

28)   Tarihte görülen idam ilmiklerinin % 99’u, İNSANLIĞIN KURTULUŞU yolunda savaş veren yiğit insanların boynularına, 01’i de, İNSANLIK DÜŞMANLARININ keyiflerinin çatırılması için atılmış, günahkar ilmeklerdir...!

29)   GÜÇ başkadır, ZOR başka. Zor ile Güç’ü birbirlerine karıştırdık mı, at iziyle, it izini birbirindan ayırıp seçemez oluruz. İşte çoğu yerde İNSANLIĞIN şapa oturduğu yer, bu ince ayrımı yapamadığımız konulardan doğar...!

30)   Kralların da, köpeklerin de, tüm insanların da kıymetini bilemedikleri en büyük değer ZAMANDIR! Şu, “zamandır!” sözcüğünün sonuna koyduğum ünlem işaretinin noktasını koyduğum andan buyana geçen teksaliseciği geri getirecek bir GÜÇ gösterin bana, Tezimi hemen geri çekeyim...!

31)   Her insanın iki gözü vardır, bir de aklı. Oysa dünyamızda yaşayan yedi milyar insanın, on dört milyar gözü, yedi milyar da aklı var. Aklımız bize:”Salt kendinizle yetinmeyin; bu 14 milyar gözün gördüğünden, 7 milyar aklın düşünüp ürettiğinden, bulup yarattığından mutlaka yararlanın...!” emrini veriyor. Bu emir,İnsanın İNSAN OLMA eylemidir; es geçilemez, geçmeyelim...!

32)   Şu Şeytan dediğimiz lanetlenmiş GÜÇ var ya, insana İNSAN OLMASINI öğreten en büyük öğretmendir oGÜÇ.  kuşkusuz ki yararlanmasını ve sürmesini bilenler için...!

m.a.a.

 

Destan Romanlar

KAYADAN DOĞAN KIZ
Hakas Türklerinin Altın Arığ Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2265
mod_vvisit_counterDün6868
mod_vvisit_counterBu Hafta36703
mod_vvisit_counterGeçen Hafta24443
mod_vvisit_counterBu Ay26093
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19895471

Şimdi: 52 misafir var.
IP: 18.232.186.117