J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


KONUŞMA SANATI ve ATASÖZLERİ

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

“Atasözleri sözcüğüne duyduğum saygıdan ötürü, sözcüğün geçtiği her yerde baş harfini hep, büyük (majüskül) harfle yazacağım;  imla hatası sanılmaya.”                                                                                                   (m.a.a.)

 

Toplumlar önünde konuşmak, başlı-başına bir sanattır. Her sanat kolunda olduğu gibi, konuşma sanatının da kendine özgü vazgeçilmez kuralları, gerekleri ve yöntemleri vardır; olur...

Bugünkü bu söyleşimizde: “Konuşmacının”,  konuşmaları arasına serpiştireceği bir çift  “Atasözü”nün konuşmaya katacağı olağanüstü katkılardan, dinleyenler üzerinde yaratacağı o anlatılması çok zor, bir yenice-bahar havası veren  töyfe hazlardan söz edeceğim sizlere...  

Atasözlerinin bir konuşmaya katacağı tadı, rengi, çeşniyi, çekiciliği ve hatta bir adım daha atarak “Konuşmayı Sanat haline dönüştürü-vermesinde” oynadığı etkin rolü, bir- iki çitlem söz demetiyle sunmaya çalışacağım.

Bağışlayın beni.  Ne de olsa serde öğretmenlik var: Varları paylaşma zevkinden beynimi de, yüreğimi de uzak tutamayacağım...

 

Atasözleri: Adı üstünde, Ataların sözleridir.

Sözcük anlamı ile anlatmamız gerekirse:

 

“Atasözleri, Toplumunun Düşüncesini , Özlemini, Gözlemini, Deneyimlerini, Davranışlarını, Değer yargılarını, Eleştirilerini vbg. Vbg..leri, yol gösterici bir  yöntemle anlatı-veren Ataların söylediği kalıplaşmış söz öbekleri-dir ..” diyeceğim.   

 

Atasözleri, Toplumlardaki sosyal, ekonomik, teknik, kültürel, yönetsel değişiklikler ve özellikle de, dildeki değişimler ve gelişimler yoluyla oluşurlar. Değişen ve gelişen koşullar, kendilerine uygun yeni yeni  Atasözleri yaratırlar. İyiden iyiye eskimiş olan bazı Atasözleri de kendiliklerinden dolaşımdan düşerler.

Orhun ve Yenisey yazıtlarında ve Uygurca yazmalarda  en eski Atasözleri örneklerini görürüz. Dede Korkut, Kutadgu Bilig, Divanı Lügat-it Türk yazmalarında da  çok sayıda eski  Atasözleri örnekleri vardır. Bugün bile hala dillerde yaşamakta, onurluca var olmaktadırlar...

Şöyle, aklımıza geliverdiği kadarıyla Atasözlerimizi sınıflandıracak olursak:

 

a)    Dolaylı         anlatımlı; değişme-celi - Atasözleri    :  Balık baştan kokar.

b)    Yarı dolaylı, yarı değişme-celi  Atasözleri               :  Acele işe şeytan karışır.

c)    Dolaysız anlatımlı; doğrudan Atasözleri                  :  Misafir, kendi kısmetiyle gelir.

d)    Örneksemeli,  anlatımlı Atasözleri                           : İnsanı gam yıkar, duvarı nem yıkar.

e)    Karşılaştırmalı anlatımlı Atasözleri                           :  Akıllı düşman, akılsız dosttan iyiir.

f)     Konuşmacalı  anlatımlı Atasözleri                      :  Deve, tilkiye: “Tavuk kızartmasını      sever misin tilki kardeş?” Demiş. Tilki de deveye, “Adamın güleceğini getiriyorsun deve kardeş!” Diye yanıt vermiş.

g)    Öykülemeli  anlatımlı Atasözleri                              : Düşün, düşün... Boktur işin! At mı alinir kışın? Onun da parası peşin!..

Gibi çeşitlemeleri vardır Atasözlerinin.

Dilimiz, Atasözleri bakımından dünyanın en zengin dillerinden birisidir. Gelin, bilin ki bu zenginliğimiz, bizlerin ilgisiz davranışlarımız yüzünden yoksullaşmanın da ötesinde, neredeyse yok olmaya doğru yönelmiş bulunmaktadır.  Taa “Oğuz ve Yenisey Yazıtları” günlerinden bugüne (18 Ocak 2013’e) gelinceye değin Türkiye'mizde derlenip toplanabilen en kapsamlı Atasözleri sayısı, 11.000'i geçmez.

Gelelim bugünümüze:

Bugün,  1930'lu yıllardan başlayarak,  kişicil ve ekip çalışmalarıyla derlediğimiz  ATASÖZLERİ  sayısı:  21.533’e ulaşmıştır.

Türkiye'mizin hemen hemen tüm bölgelerinden ve beldelerinden topladığımız bu (21.533 Atasözümüzü,  "Üçlü bir  Set"  halinde, (Üç Kitap: Büyük Boy  1050) sayfa tutarındaki   "ATASÖZLERİ”  kitabımızda toplamış bulunmaktayız.

Topladığımız bu 21.533 Atasözü sayısı, bugüne değin toplanıp yayınlanabilen Atasözleri sayısının iki katına yakındır: Tam % 196'sını oluşturuyor.

Çoğu Halk Ağzından bire-bir toplanan bu  dolgun, dolgun olduğu kadar da doygun olan KÜLTÜR KOLEKSİYONU”nu  “ Dilimizin, Kültürümüzün ve Türkiye'mizin” övünç duyacağımız bir  zenginliğidir.

Dünyanın bu zengin Atasözleri hazinesini Tanımanın + Tanıtmanın + En uç kaynaklara dek ulaştırmanın,  kültür aşıklısı aydınlarımız için birer Milli görev olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda,  Milletler-üstü, yarı-kutsal, onurlu bir davranış olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Sayın okurlarıma saygıyla sunuyorum...

M.Aslan AKSUNGUR.

**

   Mustafa Aslan Aksungur

Eğitimci-Araştırmacı-Yazar

Memurevleri Mah. Tonguç Cad. 205 Sok.

Göksoy Apt. Kat:7  No: 2 / 44 ANTALYA

Tel: (0242) 345 90 32 + (0535) 445 55 11

[ Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir ]  

 

Destan Romanlar

SİHİRLİ DÜRBÜN
Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluş Destanı, 92 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2016
mod_vvisit_counterDün6868
mod_vvisit_counterBu Hafta36454
mod_vvisit_counterGeçen Hafta24443
mod_vvisit_counterBu Ay25844
mod_vvisit_counterGeçen Ay149815
mod_vvisit_counterToplam19895222

Şimdi: 81 misafir var.
IP: 18.232.186.117