Bailey Diyor ki :

Ne kadar yaşadığımız değil, nasıl yaşadığımız önemlidir.


VOYVODA TÜRKÜSÜ DERLEMESİ

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Geçen hafta Selendi tarihi paneli nedeni ile Selendi’deydim. Selendi Torbalı’da iskan edilen yörüklerin yurta Gediz- avdahisar taraflarına 7-8 çadırlık oba ve 3500 -4000 keçi ile yani yaylaya gitmek için geçtikleri yollardan birisi. Selendiye geçtikten sonra kazıklı’ya, ordan Üçkuyulara, günlük olarak çadırlarını kurarlarmış. Hatta bir seferinde Kazıklıda at üzerinde yaklaşık 1000 keçisini güden yani otlatan Hacı Osman Ağa ile görüşmüşler. Daha önce görev yaptığım Torbalı Özbey Köyünde ikamet eden 1938 doğulu Kerim Şeleum bana Selendi’de söylenen ve 1950 yıllarında büyük amcası Burhan Hasan’ın en büyük kızı Koca Meryem’den duyduğu bir Selendi havasının aklında kalanını söyledi. Bu türkü değerli araştırmacı Nuri Argaç beyefendinin Selendi kitabında farklı bir varyantı bulunuyor. Mıdıkoğlu Mustafa hikayesini anlatıyor. Aslında bir ağıt. Türkünün farklı versiyonunu ve hikayesini sayın Nuri Argaç’ın kitabında okuyabilirsiniz. Ben lafı uzatmadan derlediğim kısmı sizin bilginize sunuyorum.

Voyvoda Türküsü

Selendi’nin kayası
Kalmadı yüzlerimin hayası
Bizim nikahımızı kıyan
Selendi’nin ağası

Gitme voyvoda gitme
Mıdıkoğlu seni vuracak
Kula’daki konağa kimler oturacak
Tavladaki kır atına kimler binecek

Mıdıkoğlu vermez Bozgun’u
Çonduru ileşine karga ile kuzgunu..

.
.
.Türkü yani ağıt böyle devam ediyor. Buradaki voyvoda Selendi’de Mustafa olarak geçiyor. Bozgun kızın adıymış. Sevgili Kerim amca aslında türkünün daha da uzun olduğunu ancak aklında bu kadarının kaldığını ifade etti. Bende elimden geldiğince kayda alayım dedim. Çünkü Selendi’de bulunduğum süre içersinde Selendi’nin ekmeğini yedik, suyunu içtik ve o öz kültürünü kaybetmemiş insanlarını tanıdım. İzmir Torbalı’dan gönlü Selendi’de kalmış olan benden Selendi’ye, Selendililere ve değerli araştırmacı sayın Nuri Argaç’a kucak dolusu selamlar. En kısa süre içersinde tekrar görüşmek üzere sagıdeğer belediye başkanı, Terziler’in, Kazıklı’nın saygıdeğer muhtarı ve diğer muhtarlar, saygıdeğer Selendililer.

Necat Çetin

Araştırmacı – yazar ve okul müdürü
İzmir Torbalı
05333017955

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAFKAS BAHADIRLARI
Karaçay Türklerinin Nart Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün8872
mod_vvisit_counterDün8426
mod_vvisit_counterBu Hafta55691
mod_vvisit_counterGeçen Hafta61374
mod_vvisit_counterBu Ay287658
mod_vvisit_counterGeçen Ay251938
mod_vvisit_counterToplam19716337

Şimdi: 89 misafir, 33 bots var.
IP: 18.207.254.88