Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


Küresel Çevrede İslam

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

   alt

            Küresel ısınma, yaşadığımız çevreyi tehdit etmektedir. Böyle devam edecek olursa bundan hem biz, hem de dünya üzerinde yaşayan diğer canlılar zarar görecektir. Her insan kendini ele alarak ben ne yapabilirim diye düşünse ve harekete geçse, emin olun Allah’ın izni ile bu küresel ısınma tehdidinin üstesinden gelebilir ve her haliyle bizi mutlu edecek bir çevreye sahip olabiliriz.                           

            Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in ısrarla üzerinde durduğu konulardan biri de kâinatla ilgili olan "denge" meselesidir. Kur'ân, her şeyin bir denge dâhilinde olduğunu ve biz insanların bunu unutmaması gerektiğine birçok vurguda bulunmuştur. Bunlardan biri de: "Güneş ve ay bir hesaba göre hareket etmektedir. Bitkiler ve ağaçlar (Allah'a) boyun eğerler. Göğü yükseltti ve ölçüyü koydu. Ölçüde haddi aşmayın. Tartıyı adaletle yapın, teraziyi eksik tutmayın."(1) Allah’ın yarattığı her şeyde bir denge vardır, öyle ki aramış olsak dahi bir dengesizlik bulunmaz. Yaşadığımız çevrede de bu denge göze çarpmaktadır. Güneş, Ay ve Dünya yörüngelerinden milim sapmadan hareket ederler. Onların yörüngelerinden sapması büyük felaketlere yol açardı. Dünya, Güneş çevresinde dönerken öyle bir yörünge çizer ki, her 18 milde doğru bir çizgiden ancak 2,8 mm ayrılır. Dünya'nın çizdiği bu yörünge kıl payı şaşmaz; çünkü yörüngeden 3 mm'lik bir sapma bile büyük felaketler doğururdu. Sapma 2,8 yerine 2,5 mm olsaydı, yörünge çok geniş olurdu ve hepimiz donardık; sapma 3,1 mm olsaydı, hepimiz kavrularak ölürdük.(2)Bu denge Rabbimizin kudretindendir.

            Günümüzde israf, yüksek oranda artmaktadır. İsraf, bize ve çevremize büyük zararlar vermeye devam ediyor. Biz maalesef üzerimize düşeni yapmakta gereken gayreti göstermiyoruz oysa Rabbim: "Yiyin, için fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri asla sevmez."(3) buyuruyor. En basitinden her gün belli bir miktar ekmek ihtiyacımız olur, her ailenin ortalama ekmek ihtiyacı bellidir. Fazlasını almak yerine tüketebileceğimiz kadarını alsak, emin olun çevremize ve insanlığa büyük faydamız dokunur. Ülkemizde ise bir yılda çöpe atılan ekmekle 542 bin ton buğdayı israf ediyoruz. Bu kadar ekmeğin parasal değeri tam 1,5 Milyar TL bu parayla 80 hastane, 500 okul inşa edilebilir.(4) Toplum olarak tüketebildiğimiz miktarın fazlasını almaya devam ettiğimiz sürece Rabbimizin sevdiği kullar zümresine erişemeyeceğiz. Bu israfı kendimizden başlaşarak dur diyelim ve Rabbimizin sevdiği kulları arasına katılalım. Unutmayın, yaşadığımız dünyada da birçok açlık çeken hatta bu yüzden hayatını kaybeden kimseler var. Her israf edilen ekmek de onlar hatırlanmalı ve hatırlatılmalıdır.

            Hz. Yusuf ülkesinin kıtlık yaşayacağı dönem öncesi bolluk yıllarında buğday tüketiminde aşırıya kaçmamış, ileriki yıllarda yaşayacağı kıtlık yıllarını düşünerek uzun yıllar yetecek buğday istiflemiştir. Biz istiflemesek de israf etmeyelim, bize yeteri kadar satın alıp onu kullanalım. Aşırıya kaçmayalım ki çevremize faydalı olalım.

            İsraf konusunda yaşadığımız çevrede çokça israf edilen bir başka şey ise suyumuzdur. Bazen musluktan akan damlaları görmeden musluğu büyük oranda açtığımızda, bir müslümana yakışmayacak şekilde suyumuzu israf ediyoruz. Suyumuzu tüketme konusunda titiz davranmıyor, aşırıya kaçıyoruz. Bir namaz için abdest alırken dahi çeşmeyi çok açıyor, kullandığımız su miktarı kadarda su israf ediyoruz, çeşmemizin suyunu biraz kısmamız insanlığa bir yatırım olacaktır.  Suyumuzun israfı demek geleceğimizin israfı demektir. Bencilce davranıp da sadece kendimizi düşünmeyip gelecek nesillere de sahip çıkmalıyız.  "Damlaya damlaya göl olur." atasözümüz değişikliğe uğrayıp da "Damlaya damlaya çöl olur." halini almasın. Bir damla suyu dahi israf etmeyelim, geleceğimiz için bir damla da biz kurtaralım. Elimizden geleni yapalım sonrada çevremizdekilerin bilinçlenmesi için faaliyetlerde bulunalım, sonrası ise Allah'ın takdiri...

           İsraf konusunda bir başka ayet ise: "Sakın saçıp savurma. Çünkü savurganlar şeytanların kardeşleri olmuşlardır. Şeytan ise Rabbine karşı pek nankördür."(5)Ayette de açıkça belirtildiği gibi savurganlar şeytanın kardeşleri olmuşlardır, bir müslümanın bulunmaması gereken bir durum. Günlük hayatımızda elektrik kullanımı had safhadadır. Bir yazı yazmak için olsun, yapılacak olan herhangi bir iş olsun gündüz Allah’ın ışığı altında yapılsa, hem kendimiz daha rahat hareket eder, hem de küresel ısınmanın önüne bir set koyar, bir nebze olsun, elimizden geldiğince daha ileriye gitmemesi için önüne geçmiş oluruz. Böylelikle elektrik için kullanılan yenilenemeyen enerji kaynakları başka alanlarda kullanmak üzere ayrılabilir. Bu da bize ve çevremize büyük yatırım demektir. İsrafı azaltmak ve çevremize destek olmak için bir ışık da siz kapatın.

            Üzerimize düşen faaliyetlerden biri de çevreyi güzelleştiren, erozyonu ve heyelanı önlemede büyük öneme sahip olan ağaçlandırma hadisesidir.  Peygamberimiz, Medine yakınlarında boş bir araziyi ormanlaştırmış "Kim buradan bir ağaç kesecek olursa, onun karşılığı bir ağaç diksin."(6) diye emretmişlerdir. Bu da bize gösteriyor ki doğadan bir şey alırsak aynı şekilde yerine koymamız gerekli, böylece bir denge dâhilinde yaşıyor olacağız. Çevremize bir tek ağaç dikmek, o kadar önemli ki Peygamberimiz önemini vurgulamak için: "Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin."(7)  buyurmuştur. Allah Resulü kıyametin geleceğini görsek dahi bizlere o ağaç fidanını ait olduğu yer olan toprağa dikmemizi istiyor, öyle bir zamanda yapılan tavsiye muhakkak ki büyük sevaplar kazanmamıza vesile olabilecek bir hadisedir. Ağaç dikme, küresel ısınmayı yavaşlatmakta ve daha hızlı büyümesini de engellemektedir. Bir başka deyimle çevremize önemli bir yatırımdır.   

            Peygamberimiz (s.a.v.) "Din temizlik üzerine kurulmuştur."(8) Yüce dinimiz İslam'ın bir temizlik dini olduğunu, evimizi, çevremizi temiz tutmamız gerektiğini anlatmaktadır. İslam dini tebliğ itibarı ile temizlik ile iç içedir. Günde kıldığımız beş vakit namazdan önce alınması gereken abdest bunun en güzel kanıtıdır. Müslüman her anını temizlik ile geçiren, sadece kendisi için değil çevre temizliğine de önem veren kişidir. Bir başka hadislerinde ise temizlik konusu daha anlaşılabilir bir şekilde, ifade etmişlerdir: "Allah güzeldir, güzeli sever. Temizdir, temizi sever. Kerim ve cömerttir, Kerim ve cömerdi sever. Öyle ise; Evlerinizi, iş yerlerinizi ve çevrenizi temiz tutunuz. Yahudilere benzemeyiniz, onlar çöplerini evlerde toplarlar."(9) buyurmuşlardır. Konargöçer olduğumuz şu dünyada çevremizin temizliğine önem verelim. Belki bu önem, kurtuluşumuza vesile olur.

            Müslüman denince akla israf etmeyen, çevresi, kendisi, kalbi temiz insan gelmektedir. Müslüman, her anını Allah için yaşayarak, Allah yolunda işler yaparak geçiren kimsedir. Müslüman iman eden, kötü olan durumu ne yaparım da iyiye çeviririm diye düşünen, umutsuzluğa düşmeyen, çareler arayan kimsedir. Allah’ı seven ve Allah’ın da onu sevdiği, gönlünde Allah aşkı yanan ve her an ağzında Allah olan kimsedir. Müslüman öyle biridir ki diğer insanlara, örnek olan kimsedir. Müslümanlığı müslüman gibi yaşamak gayesiyle…

 

 

(1) Rahmân, 5-9

(2) 17. Bilim ve Teknik, Temmuz 1983

(3) A'râf, 31

(4) Türkiye’de Ekmek İsrafı Araştırması Raporu

(5) İsrâ, 27

(6) el-Belâzurî, Fütûhu'l-Buldân, Beyrut 1958, I,17.

(7) Buharî, el-Edebül-Müfred s. 168, Heysemî, a.g.e. 4, 63. Münâvî, Feyzul-Kadîr 3, 30

(8) Meşarık.C.Sh.102.

(9) Kütüb-i Sitte. C.10.Sh.119. 

Son Güncelleme: Pazartesi, 21 Ekim 2013 21:14

 

Destan Romanlar

Kırk Kahraman Kız
Karakalpak Türklerinin Kırk Kız Destanı, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3588
mod_vvisit_counterDün3138
mod_vvisit_counterBu Hafta10635
mod_vvisit_counterGeçen Hafta40012
mod_vvisit_counterBu Ay159422
mod_vvisit_counterGeçen Ay161449
mod_vvisit_counterToplam20682925

Şimdi: 24 misafir var.
IP: 34.201.9.19