Oruç Baba Der ki:

Ellerimin ne kadar soğuk olduğunu söylediğinde onun beni, benim de onu sevmediğimi anladım. Çünkü eğer ortada bir kusur varsa; yanmayan ateş kadar, ateşi yakamayan da kusurludur.


Eğitilen Eğitim

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

alt

 

      İnsanlık öğretme ile başlar aslında Hz. Adem'den bu yana hep öğretme eylemi süre gelmiştir. Insanlığın buna ihtiyacı vardır, çünkü insanlar öğrenme ve bildiklerini karşı tarafa iletme eğliminde olan kişilerdir. Toplumsal bir yapı içerisinde bulunması insanı bu yöne doğru iletmiştir. Hz. Adem çocuklarına bildiklerini öğretmiş onlarda silsile halinde diğer insanlara doğru devam etmiştir. 
     Hz. Muhammed(sav) çok büyük bir öğretmendi, dinin geldiği dönemi esas alırken, diğer insanlar cahillikten kırılırken o Allah'ın bildirmesiyle en ufak bir ayrıntıyı bile bilebiliyordu. Bildiklerini sahabelere anlatır, sorularına cevaplar verirdi ve akıllarında en ufak bir soru işareti kalmasını istemezdi. Medine'ye hicret ettiği zaman mescid ile birlikte ashab-ı suffeyi inşa ettirmiş ve burada kalan kimselere ilim öğreterek onlarıda öğretmeye sevk etmiş, hepsi birer öğretmen, öğretici olarak insanlığa hizmet etmiştir. Bedir esirlerinden bir kısmını on kişiye okuma, yazma öğretme şartı ile serbest bırakmıştır. Peygamberimiz, orada eğitime verilen önemi ve bilenle bilmeyenin hiç bir olur mu sözünü tasdik ederek öğrenmeyi ve öğretmeyi biz insanlara emanet bırakmıştır.
     Günümüzde öğretmenlik en mukaddes meslektir şüphesiz bu asırlar boyunca devam edecektir, bu görevi yapanlar hiç mahzun olmayacaklardır. Daima ileriye dönük  " ben öğrencilerime daha anlaşılır bir şekilde nasıl öğretirim, ne yapsam da öğretsem" diye mesai saatlerini kapsamayan bir meslektir, günün her anı öğrencileri olur, ailesinden bile daha çok vakit harcarlar onlar için ama onların amaçları güzel bir gelecek nesil yetiştirmektir, bilmediğini öğrenmeye çabalayan, her zaman aktif bir nesil yetiştirmek. 
     Bir öğretmenin en mutlu olduğu an seneler sonra öğrencisi tarafından hatırlanmak, onun yüzüne işte ben sizin vasıtanız ile bugünlere vardım demektir bir başka anlamda, geceleceğin emin insanlarını yetiştirmek sonuç olarak bir öğretmen görevidir, hepimiz hayatımızda bir öğretmeniz aslında kimimiz eksik kimimiz fazla..

 

22 Kasım 2013

Son Güncelleme: Salı, 03 Aralık 2013 21:46

 

Destan Romanlar

ÇANAKKALE İÇİNDE
Türkiye Türklerinin Çanakkale Destanı, 128 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün916
mod_vvisit_counterDün3117
mod_vvisit_counterBu Hafta4033
mod_vvisit_counterGeçen Hafta33683
mod_vvisit_counterBu Ay112808
mod_vvisit_counterGeçen Ay161449
mod_vvisit_counterToplam20636311

Şimdi: 46 misafir var.
IP: 3.238.8.102