Alphonse Daudet Diyor ki:

Birini sevindiren iş, diğerini ağlatır, yaşamak işte böyledir.


Ayrı Yol (Andre Gide)-İlkay Gürçay Hüsmüllü

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Ayrı Yol, Andre Gide’in 1902 yılında yayımlanan romanıdır. Roman bir adamın arayışını konu almaktadır. Biraz otobiyografik olduğunu söylemek de mümkündür. 


DİKKAT! BU BÖLÜM KİTAP HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇERMEKTEDİR. 

Michel yeni evli bir adamdır. Karısı Marceline ile birlikte Tunus’a balayına giderler. Michel Tunus’ta hastalanır fakat hastalığı uzun sürmez. Tunus’ta hoş vakit geçirdikten sonra İtalya’ya geçerler. Bu sırada Michel kendisine gelen bir iş teklifini düşünmektedir. Ona okulda bir kürsü önerilmektedir. Marceline ve Michel Fransa’ya geri dönerler. Michel’in annesinden kalan bir çiftliğe yerleşirler. Marceline bu sırada Michel’e hamile olduğunu söyler. Michel zamanla evin ve çiftliğin kontrolünü eline alır. Çiftlik işlerini kahyanın oğlu Charles’ın da yardımıyla yoluna koyar. Marceline ve Michel bir süre çiftlikte yaşadıktan sonra Paris’e yerleşme kararı alırlar. Bu arada Marceline hastalanır ve durumu gittikçe ağırlaşır. Michel biraz temiz hava alması için durumu iyiye gidince Marceline’i çiftliğe götürür. Daha sonra Marceline ve Michel yeni evli oldukları sırada çıktıkları yolculuğu tekrarlarlar. 

DİKKAT! BU BÖLÜM KİTAP HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇERMEKTEDİR. 

Ayrı Yol oldukça kısa bir eser. Yalnızca 135 sayfa fakat yazarın hayatı için anlamı çok derin olsa gerek. Kitabın baş karakteri Michel evlidir fakat evliliğinde aradığı mutluluğu bulamamış, farklı arayışlar içinde homoseksüel dürtüleri bulunan bir adamdır. Tam da Andre Gide’in olduğu gibi. Buna karşın Michel her ne kadar çok mutlu olmasa da eşine sadıktır. Dürtüleri yalnızca platonik aşklara sebep olmaktadır. 

Andre Gide bu kısa eserde insanın kendini ve mutluluğu arayışından bahsetmiştir. Kitabın tamamı özgür bireyin mutluluğu ve varoluşu nasıl şekillendireceği üzerine yazılmıştır. Hastalıklar ya da ölüm dışındaki tüm değişkenlerin ne olduğu insanın kendisine bağlıdır. Bu değişkenleri nasıl kontrol edeceği de yine insanın kendi elindedir. Birey özgür oldukça mutluluğa daha çok yaklaşır. Aksi takdirde bir esaret söz konusu olacaktır. 

Eser oldukça kısa, olay sayısı hayli az ve bu açıdan okuyucuyu bağlamakta yer yer zorlanıyor fakat perdenin arkasındaki argümanlar kitabı okunmaya değer kılıyor. 

İlkay Gürçay Hüsmüllü

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas

Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ilk bölümü, 109 sayfa.

Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2752
mod_vvisit_counterDün3938
mod_vvisit_counterBu Hafta21505
mod_vvisit_counterGeçen Hafta32421
mod_vvisit_counterBu Ay119595
mod_vvisit_counterGeçen Ay201974
mod_vvisit_counterToplam20845072

Şimdi: 34 misafir var.
IP: 3.238.184.78