Albert Einstein Diyor ki:
 
Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.

 

 


OSMANLI ADALETİNDE ABD'SİZ BİR DÜNYA --7--

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

----------------------------  Lütfen ilk bölümlerini de okuyunuz ------------------------------------------

 

 

Toplantıya katılanlar bir bir dışarı çıkmaya başlamıştı. Yavuz çıkacak olanların en sonunda bekleyen Selim’e seslendi:

-“ Selim Paşa siz çıkmayın. Bekleyin, Ortadoğu gezisi için konuşalım.” Dedi

 

Dışarı çıkanlar ellerine tutuşturulan talimatları göz ucu ile okuyarak Kan Kırmızı Beyaz Şahlan’ın koridorlarına dağıldılar.  

 

Talimatları okuyan herkes toplantının sonunda sultanın dediği gibi titreyerek kendine gelmeye çalışıyordu. Hepsinin yüzünde bir huzur, bir mutluluk gülümsemesi beliriyordu. Evet, bu iş olacaktı…

 

               “Allahü Tealalın dinini ve Hazret-i Muhammed’in sünnetini dünyaya yaymayı esas edinin. Her zaman her yerde İslâmiyeti tuttun.

               Her işten önce din işlerine dikkat et. Zira farzlara dikkat, din ve devletin güçlenmesine sebeptir. Din işlerini; dikkatli olmayan, itikadı bozuk ve doğru yoldan ayrılmaya yönelen, büyük günahlardan kaçınmayan, helale-harama dikkat etmeyen kişilere ve ayrıca tecrübesiz kişilere bırakmayın, devlet idaresinde bu gibi kişilere iş vermeyin… Zira yaratandan korkmayan, yaratılandan hiç korkmaz. Büyük günah işleyen ve bunu devam ettiren kimsede sadakat olmaz. Böyle kişilerin sadakati olsa ümmeti olduğu Peygamberin tebligatı üzere hareket eder de O’nun şer'i şerifinin dışına çıkmazdı.

               Zulümden, bid'atten sakın. Zulme ve bid'ate teşvik edenleri devletinden uzaklaştır. Çünkü böyleleri seni zevale uğratmış olurlar

                Yapacağınız her işte ve vereceğiniz her karardan önce âlimlerle ve emirlerle istişâre ediniz. Hükûmet idâresinde yumuşaklık, insâniyet ve sabırla hareket ediniz. Devlet işlerinde karar verirken aceleci davranmayınız.

 

                Hükûmet idâresinde kânunlara riâyet ve intizam o olsun ki: hiçbir görevli, hiçbir amir, hiçbir asker ve dahi halktan hiç kimse bir üst sınıfa çıkmak için can atar halde olmasın. Her biri bulunduğu sınıftan ve sizin adilane davranışınızdan ve adilane görev dağılımınızdan memnun olarak vazifesini yapsınlar.

 

                Emrinizdeki amir, memur, asker ve zabitlere cesâret vermek için her daim yanlarında bulunun, sofralarına oturun ve sofranıza oturtun.

 

                 Adâlet ve tarafsızlığınızla Allah kullarının hep iyiliğini isteyin ve onların teveccühünü kazanın.


                Öğretmenleri, alimleri, ulemayı, fukahâyı, sanatkarları, edipleri ve tarihçileri eşsiz tutun. İyi ve cesur olanlarını kendinize dost ediniz. Bunlara iltifat ve ikramda bulunun.Çünkü Allah böylelerini sever. Bunlarla sıkı münasebette bulunun ve sürekli istişare edin. Bunları himaye edin ve hayır dualarını alın. Bunlara zerre kadar fenalık etmeyin ve makul ve mantıklı taleplerini reddetmeyin. Ancak bunlar arasında başkası aleyhinde söyleyenler varsa yanınıza yaklaştırmayın ve yakınınızdan kovun. Bunların sözlerine ve iftiralarına hiç ehemmiyet etmeyin.

 

  Mahiyetinizde öğretmen, alim, ulema, fukahâ, sanatkar, edip ve tarihçiler ile fazıl kimseler, erbab-ı maarif çoğalsın, siyaset ve din işleriniz nizam bulsun!..

                 Her bir teşebbüsünüzü başarmakta sebatkar olun. Bir projeyi bir kere kabul ettiniz mi artık bütün zihniniz gerçekleşene kadar onunla meşgul olsun. Onu muvaffakiyetle başarmadıkça asla ve asla terk etmeyin. Hiçbir vakit davranışlarınız söylediğiniz sözlere aykırı olmasın.

 

                 Her daim halkın haline vakıf olun. Büyüklere babanız, anneniz, abiniz… Küçüklere çocuklarınız, kardeşleriniz gibi muamele ediniz. Görev yaptığınız eyalet ve şehrin ahalisinin durumuna ve seciyesine göre adetler edinin. Onlara sizinde onlardan biriymiş hissini verin.

                Sadakatle Allah rızası için çalışan devlet erkanını koruyun... Vefatlarından sonra böyle kimselerin çoluk-çocuğuna bakın. İhtiyaçlarını karşılayın... Halkınızdan hiç kimsenin malına tecavüz etmeyin... Hak edenlere yardım ile iltifat elini uzatın, böylelerinin yakınlarını sıkıntıdan kurtarın. Askeri erkanı iyi koruyun..

                Gerek leh, gerek aleyhte hareket etsinler, her zaman emrinizdekilere hürmet edin. Onları birbiri ile eşit tutun. Hizmette ayrım yapmayın.

 

                 Şükürler olsun ki; Allah bizi bu dünyaya hem Müslüman ve hem de Türk olarak gönderdi, umarım bu iki kutsal değerinde hakkını veririz.”

 

                EY İSLAMLA ŞEREFLENEN TÜRK TİTRE VE KENDİNE GEL

 

 

 

-----------------------------İNŞALLAH DEVAM EDECEK------------------------------ 

 

Son Güncelleme: Pazar, 15 Haziran 2014 08:25

 

Destan Romanlar

GÖK BAYRAK AŞKINA
Uygur Türklerinin Abdurrahman Han Destanı, 112 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün732
mod_vvisit_counterDün3344
mod_vvisit_counterBu Hafta732
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay126358
mod_vvisit_counterGeçen Ay201974
mod_vvisit_counterToplam20851835

Şimdi: 44 misafir var.
IP: 18.213.192.104