Alphonse Daudet Diyor ki:

Birini sevindiren iş, diğerini ağlatır, yaşamak işte böyledir.


İŞ ARAMA KILAVUZU

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
 
alt
 
21. Yüzyılda bilindiği gibi bilgi sistemleri ve bilgi yağmuru altında bulunmaktayız. Bizim yaşıtlarımız okullarda okurken kısıtlı bilgi ortamlarında ders çalışmak zorundaydı. Okul kitaplarımızda yazılı olan istatistik bilgileri en az 30 yıllıktı. Öğretmenlerizimiz bir ödev verdiklerinde kütüphanelerde saatlerimizi harcardık. Hatta birden fazla kütüphanelere gider parça parça kaynaklardan bilgi bütünlüğüne ulaşmaya çalışırdık. Şimdiki nesillere bu konuları anlattığımda bıyık altından gülerek dinliyorlar. Oysa artık bakıyorum da onların işleri daha zor, tamam bilgi sağlamak çok kolay; ama bu bilgi yağmuru altında bilgileri çek etmek ve doğru bilgilerden oluşan ödev ya da diğer döküman oluşturmak çok daha zor. Asılsız, mantıktan yoksun bilgileri tespit edebilmek ve bu sonuçları yorumlayabilmekte ayrı bir güç sarfını gerekli kılmaktadır. 
 
Aslında avantajlı olduğu zannedilen ama dikkatli ve planlı davranılmasını gerektiren bir başka durumda, günümüz ortamında iş arama yöntemlerine sahip birey olmanın gerekleridir. Etrafımıza bir bakıyoruz. Hemen herkes eğitim görmenin peşinde hiç kimse, aldığı eğitimle yetinmemekte okullardan mezun olduktan sonra, kişisel veya mesleki eğitim almanın peşinde. Teknik bilgilerle donatıldıktan sonra da birden bire üst yönetim kadrolarına ulaşmanın yolları bekleyişine bürünmekteler. Teknik bilgilerle donanmış, bilgili ve kaliteli insanlar topluluğu iş dünyasının acımasız ortamına düştüklerinde, girdikleri ortamda bocalamakta, evlerinde ve odalarında saatlerce internetten iş ilanlarına bakmakta, başvurdukları şirketler ve sektörleri hakkında bilgi edinme yollarına bakmadan, şirket yöneticilerinin belirledikleri iş görüşmelerine gitmekteler. Oysa gittikleri bu şirketler hakkında bilgileri hemen hemen hiç yoktur. Çalışmaya başladıklarında şirketi tanımaktalar. Yaptığım araştırmalarda şirketler nasıl araştırılır, hangi sektörün hakkında nasıl bilgi edinilir. Bu konularda toplu bilgiler veren kaynak hemen hemen yok. Görüşmeye gidilecek şirket Halka açıksa SPK sitesinde ilgili şirket hakkında bilgiler edinilebilir; ama şirket halka açık değilse iş görüşmesine gidecek kişi için hele birde o kişi tecrübesiz yani okuldan yeni mezun olmuşsa tam bir kapalı kutudur.
 
Ben ilk yıllarda bu şekilde iş görüşmesine hiçbir ön hazırlık yapmadan araştırma yapmadan gözü kapalı bir şekilde giderek, iş aradım. Yılların tecrübesiyle bir iş arama modeli oluşturmaya başladım. Ama tabii bunun için bir müddet üzerinde düşünmeye başlamak ilk adımı oluşturmuştur. Yüzlerce iş ilanları var ve hemen hemen herkesin evinde de bilgisayar var artık. İlanları açıp okuyorlar. İnsankaynakları şirketlerinin verdiği ilanlara başvuru yapıyorlar, CV adını verdiğimiz Özgeçmişlerimizi yolluyor ve oların bizi çağırmalarını bekliyoruz. Gelen çağrılarla da görüşmelere gidiyoruz. 
 
Beklentileri nedir? 
Yazılan ilanlarda yapılan iş tanımları nelerdir? bunları ilanlarda ya da yapılan görüşmede paylaşılıyor, görüşme sonucunda da verilecek karar  bekleniyor.
                                              
Sonuçta aday tarafından süreç yönetimi çok titiz ve planlı yapılmalıdır. Diğer bir deyişle adayın kendisini yönetebilmesi ilk koşuldur. Sürecin bu aşamasında adayın iyi bir cv hazırlaması gerekmektedir. Bu cv, adayın çok iyi bir şekilde pazarlama stratejisi oluşturmasını gerekmektedir. Dünyamızda meydana gelen değişiklikler heryerde etkili olmaktadır. Sırf müşteri odaklı olmakla yani satıcının ben ne satarsam onu müşteri alır düşüncesi yerine müşteri ne istiyor ben onu satmalıyım düşüncesi hakim olurken, iş arayanın da piyasa nasıl bir çalışan talep ediyor diyerek antenleri açık bir şekilde öne çıkmayı bilmelidir. Aslında iş arayanın teknik bilgisi  işverenin isteğinin kat kat üstünde olabilir; ama yetersiz bir strateji uygulayarak işverenin dikkatini çekemeyebilir yada işverenin algısı yönetilemiyebilir; o zaman da  işsiz  kalınmaya devam edilecektir.

Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Temmuz 2014 07:40

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAFKAS BAHADIRLARI
Karaçay Türklerinin Nart Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün4194
mod_vvisit_counterDün6460
mod_vvisit_counterBu Hafta37339
mod_vvisit_counterGeçen Hafta58917
mod_vvisit_counterBu Ay37339
mod_vvisit_counterGeçen Ay290884
mod_vvisit_counterToplam19756902

Şimdi: 40 misafir, 13 bots var.
IP: 3.235.75.174